Archiwalne wersje stron internetowych. Nie tak łatwo zniknąć z internetu!

Jeżeli z jakiegoś powodu strona internetowa nagle przestała działać, lub została usunięta przez administratora, a mimo to chcielibyśmy zobaczyć jej archiwalną wersję to istnieje duża szansa, że będziemy mogli to zrobić. Przeczytaj w jaki sposób wyświetlić zawartość strony internetowej, która zniknęła z internetu, lub jest czasowo niedostępna.

archiwum-i-kopie-stron-internetowych Archiwalne wersje stron internetowych. Nie tak łatwo zniknąć z internetu!Źródło: Źródło: Kopia strony Google

Google zapisuje w pamięci podręcznej kopię wszystkich stron internetowych, które zostały zaindeksowane.

Linki z pamięci podręcznej pozwalają sprawdzić, jak wyglądała określona strona internetowa w chwili jej ostatniego zaindeksowania przez Google.

Źródło: support.google.com

Aby przejrzeć kopię strony internetowej wystarczy odnaleźć ją w oknie wyszukiwarki internetowej, a następnie kliknąć menu Kopia:

kopia-strony-internetowej Archiwalne wersje stron internetowych. Nie tak łatwo zniknąć z internetu!Źródło: Źródło:

Zobaczymy jak wyglądała strona internetowa w dniu, kiedy ostatni raz została odwiedzona przez robota Google. Jeżeli jesteś autorem strony internetowej, którą usunąłeś i chciałbyś również usunąć jej kopię zapisaną na serwerach Google skorzystaj z tej instrukcji.

Archiwum stron internetowych

Internet Archive to organizacja non profit, której celem jest gromadzenie i przechowywanie całej ludzkiej wiedzy – co przejawia się między innymi archiwizowaniem treści stron internetowych. Ciekawy przypadek, gdzie „Maszyna czasu” została wykorzystana jako dowód sądowy został opisany na stronie Wikipedii:

W październiku 2004 roku miała miejsce rozprawa sądowa „Telewizja Polska USA, Inc. contra Echostar Satellite” w której „maszyna czasu” była po raz pierwszy w historii użyta jak źródło dowodowe. Telewizja Polska USA to firma mająca wyłączność na udostępnianie programu TV Polonia na terenie obu Ameryk[5] w latach 1994–2019, zaś firma EchoStar to właściciel platformy Dish Network. EchoStar posłużyło się archiwalną wersją oficjalnej strony firmy Telewizja Polska USA, przechowywaną w bazie Internet Archive aby dowieść, że Telewizja Polska USA oficjalnie głosiła podpisanie umowy z EchoStar w sprawie rozpowszechniania TV Polonia na platformie Dish Network. Telewizja Polska USA twierdziła, że jest to niedopuszczalny dowód ze słyszenia, pochodzący dodatkowo ze źródła o niepotwierdzonej autentyczności. Sąd jednak, po przesłuchaniu pracownika Internet Archive nie zgodził się z tym i uznał wartość dowodową „maszyny czasu”.

Źródło: pl.wikipedia.org

Po przejściu na stronę Internet Archive, wystarczy wpisać adres strony internetowej, dla której chcemy zobaczyć zapamiętaną historię:

archiwum-internetu Archiwalne wersje stron internetowych. Nie tak łatwo zniknąć z internetu!Źródło: Źródło:

Prawdopodobnie zobaczymy kilka archiwum do wyboru, które zostały zapisane w różnych odstępach czasu. W ten sposób możemy sprawdzić jak zmieniał się wygląd strony w kolejnych dniach, miesiącach, lub latach.

17 thoughts on “Archiwalne wersje stron internetowych. Nie tak łatwo zniknąć z internetu!

  1. WabybackMachine to genialna sprawa – dzięki niej możemy sprawdzić jak wyglądało na początku swojej działalności. 😉 Poza fajnymi ciekawostkami ma także sporą wartość praktyczną – możemy sprawdzać jakie zmiany zostają wprowadzane na stronach konkurencji, np. optymalizacje itp. 🙂

  2. Jest to świetna rzecz dla pasjonatów, osób robiących pracę na temat internetu, jego historii itp. a przede wszystkim można cofnąć się w czasie. Można zauważyć jak zaczynali wielcy, oraz wyciągnąć jakieś ciekawostki.

  3. Z jednej strony jest to problem, ale z drugiej doświadczenie nauczyło mnie, że lepiej robić wersje archiwalną strony, ponieważ zmiany, np. mogą być gorzej odczytywane przez Google, więc ja polecam się nie przejmować 🙂

  4. Archive.org to rzeczywiście świetne narzędzie, chociaż czasami ciężko jest tam cokolwiek sprawdzić bo strona często się wysypuje. Za pewno dla tego, że narzędzie jest darmowe i następują przeciążenia. Co do pamięci podręcznej Google, to ma ona jeden minus, mianowicie nie pokazuje wcześniejszych wersji strony.

  5. Super narzędziem jest Wayback Machine. Mega przydatne przy szukaniu nowej domeny pod tworzony serwis. Nie każdy wie, że domena dostępna do zakupu, mogła być już wcześniej wykorzystywana przez kogoś innego. Jeśli to była podobna branża, to pół biedy. Ale jeśli pod tym linkiem sprzedawane były produkty dla dorosłych… to warto to wiedzieć wcześniej, bo jeśli będziesz chciał w jakikolwiek sposób zaistniej w google, to Ci się to nie uda 😉

  6. User says:

    Pierwszy sposób działa na wyszukiwanie archiwalnych ogłoszeń strony Otodom! Internet Archive (WayBackMachine) nie daje rady, Google cache nie daje rady, ale o ile ma się pełny adres usuniętej strony to pierwszy sposób ogarnia temat!

    Wpisać/wkleić adres w wyszukiwarkę Google, kliknąć szukaj, na stronie z wynikiem kliknąć na strzałkę przy zielonym adresie i wybrać KOPIA. I już!

    Dzięki za podpowiedź!

  7. anty remiza anty discopolo says:

    Niestety np archiwalnych ogłoszeń otomoto nie znajduje, przypomnę, że otomoto przechowuje ogłoszenia tylko przez 6miesięcy, ja próbowałem po roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.