Co może grozić za nagrywanie filmów z udziałem innych osób?

W tym wpisie poruszę modę na nagrywanie filmików w miejscach publicznych, z udziałem przypadkowych osób, które są następnie publikowane w serwisie Youtube. Czyli o tym, co może grozić za nagrywanie filmów z udziałem prywatnych osób. O tym kiedy ma miejsce publiczne upokorzenie i zniewaga, oraz jakie mogą być konsekwencje filmików robionych „na żarty”.

rozpowszechnianie-wizerunku-300x180 Co może grozić za nagrywanie filmów z udziałem innych osób? Źródło: flickr, Esther VargasPubliczne nagrywanie filmików wideo

W internecie powstaje coraz więcej kanałów rozrywkowych, które bawią internautów wygłupami autora i osób, które znalazły się w nieodpowiednim miejscu, o nieodpowiednim czasie. Jeżeli nie znacie takich kanałów jak chociażby WardegaSA, lub Bobson Prank, to zachęcam do zapoznania się z nimi, a dowiecie się o czym będzie ten wpis. Krótko mówiąc, autor kanału w miejscach publicznych sprawdza reakcję zwykłych przechodniów na niecodzienną sytuację – o ile jest to niewinny żart, który nikomu nie zagraża, to wszystko jest w porządku. Co w sytuacji, gdy osoba prywatna zostaje ośmieszona, lub co gorsza doznała uszczerbku na zdrowiu podczas kręcenia materiału?

Jeżeli jesteście fanami kanału Sylwestra Wardęgi, to z pewnością wiecie, że autorowi może grozić do 3 lat pozbawienia wolności za ostatni z jego filmów o „psie pająku”, który „naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu„.

wardega-300x164 Co może grozić za nagrywanie filmów z udziałem innych osób? Źródło: YouTube/SAWardęgaDokładniej chodzi o naruszenie artykułu 160 Kodeksu karnego, w którym przeczytamy między innymi:

§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Jedna z osób przedstawionych na nagraniu, która próbowała uporać się z pajęczyną przed wejściem do tunelu omal nie upadła ze schodów, co mogło się skończyć naprawdę źle.

bobson-prank-300x164 Co może grozić za nagrywanie filmów z udziałem innych osób? Źródło: Youtube/Subnij BobsonaKolejny materiał, który moim zdaniem nie powinien ujrzeć światła dziennego został nagrany przez autora kanału Subnij Bobsona (Bobson Prank). W jednym z filmików zatytułowanych jako „podrzucanie marihuany” autor podaje się za funkcjonariusza policji i nakazuje przypadkowym osobom opróżnienie torby, w celu sprawdzenia, czy nie posiadają oni przypadkiem narkotyków.

Artykuł 227 Kodeksu Karnego, również w tym wypadku jest nieustępliwy:

Kto, podając się za funkcjonariusza publicznego albo wyzyskując błędne przeświadczenie o tym innej osoby, wykonuje czynność związaną z jego funkcją, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

O ile to nagranie nie jest „podstawione” i przedstawione na nim osoby są rzeczywiście przypadkowe, to nie zdziwiłbym się, gdyby ten artykuł został wykorzystany na drodze postępowania sądowego. Oglądając ten materiał podzielam masę komentarzy pod filmem, które w sposób dosadny opisały, że tego typu pomysły na filmiki są beznadziejne i krzywdzące dla osób, które się na nim znalazły.

8 thoughts on “Co może grozić za nagrywanie filmów z udziałem innych osób?

  • Przemo says:

   Chyba nie bardzo zdajesz sobie sprawę z tego czym jest „wyzyskiwanie błędnego przeświadczenia innej osoby”. Czym innym jest wyreżyserowane nagrania w filmie, gdzie wszyscy aktorzy odgrywają swoje role, a czym innym jest robienie sobie żartów na ulicy z osób, które nie mają o tym pojęcia.

   Według Ciebie, jeżeli ktoś zapuka do twoich drzwi, pokaże Ci nakaz i wpuścisz go do domu, a później oznajmi Ci że to był tylko żart, to wszystko jest w porządku?

 1. Obywatel says:

  Z tymi funkcjonariuszom policji to bym się zastanowił bo jest opinia sądu która mówi że nie jest tak jak piszesz. Ponieważ funkcjonariusz policji nie jest osobą powszechnie znaną. I tutaj jest pikuś.

 2. Anonim says:

  Moje koleżanki majka i marta mówią że, wszystko jest zgodne z prawem bo „jak wtedy chciałaś to teraz nieporzebujemy twojej zgody. Jak chcesz to se dzwoń na policje, nic nam nie zrobią debilko”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.