Co musisz wiedzieć o hostingu WordPress?

Chcesz wybrać idealny hosting dla siebie? Musisz, więc koniecznie przeczytać ten artykuł, z którego dowiesz się najważniejszych informacji o hostingu WordPress.

blogging-2620148_1280-1024x682 Co musisz wiedzieć o hostingu WordPress?

Jaki rodzaj dysku powinien mieć Twój hosting WordPress?

Wybierając hosting jest możliwość wybrania kilka rodzai dysków. Jest to:

 • SSD – najczęściej spotykany i jest to szybki dysk półprzewodnikowy,
 • SSD NVMe – to bardzo szybki dysk, nawet 11 razy od HDD, ale jest ich dość mało,
 • HDD – dysk talerzowy, wolniejszy od tych SDD,

Przede wszystkim należy sprawdzić przepustowość odczytu, zapisu i IOPS. Co to jednak znaczy? Przepustowość odczytu to nic innego jak szybkość ładowania się plików, a zapisu to prędkość zapisu na dysku. IOPS to natomiast liczba operacji, którą można wykonać jednocześnie na sekundę. IOPS nie powinno być mniejsze niż 100. Jeśli będzie on niski, a ze strony będzie korzystać duża liczba użytkowników to może skutkować problemami z szybkim ładowaniem się strony.

Jaką pojemność dysku wybrać?

Pojemność dysku to miejsce na serwerze. Najczęściej pojemność to kilkadziesiąt GB jednak nie zawsze oznacza to dużo, ponieważ serwer się rozwija, a więc pojemność dysku spada. Należy pamiętać, że powierzchnie zajmuje:

 • instalacja WordPress – 60 MB,
 • wtyczki WordPress,
 • baza danych – od kilkaset MB do kilka GB,
 • jedno zdjęcie wraz z miniaturami to kilkanaście MB,
 • każdy e-mail wraz z załącznikami na poczcie na serwerze,
 • kopie zapasowe, które zapisywane są na dysku. Jeśli jest ich kilka może to wynosić nawet kilkadziesiąt GB.

Transfer i jego ilość

Przekroczenie ilości transferu skutkuje utratę korzystania z sieci bądź korzystasz z niej z niższą prędkością. Transfer hostingowy naliczany jest zawsze, gdy są wysyłane albo pobierane pliki z serwera. Nawet, kiedy strona się ładuje, jak również jakiekolwiek zdjęcie, które zostało umieszczone na serwerze. Ilość transferu przydzielana jest na miesiąc bądź rok, ale często też można mieć transfer nielimitowany.

Transfer i jego ilość powinna być planowa z zapasem, patrząc na:

 • ruch na stronie, który będzie rosnąc,
 • skoki ruchu,
 • sezonowość – wiele stron ma większy ruch w konkretnym sezonie.

Firmy hostingowe często mają opcję na zwiększenie transferu za dodatkową opłatę, więc tak na prawdę o to nie należy się martwić. Sprawdź także poradnik jak wybrać darmowy hosting WordPress.

Źródło: Notka PR

7 thoughts on “Co musisz wiedzieć o hostingu WordPress?

 1. Jakiś czas temu zdecydowałam się założyć własny sklep internetowy. Z doświadczenia przyznam, że trzeba zadbać, aby witryna została wykonana przez profesjonalistów. Ważnym elementem są także chatboty, które umożliwiają szybki kontakt z klientem.

 2. Moim zdaniem jeśli chodzi o wordpressa to najlepsze efekty przynosi optymalizacja kodu. Chociaż oczywiście odpowiedni hosting także ma znaczenie, dyski ssd są niezastąpione.

 3. Dziękuję za ten bardzo ciekawy artykuł, który przybliża istotne kwestie związane z wyborem rodzaju dysku i pojemności hostingu WordPress. Już ta kwestia została dla mnie w bardzo dobry sposób objaśniona. W końcu wybór odpowiedniego rodzaju dysku może naprawdę wpłynąć na wydajność i szybkość działania strony internetowej. Jest to niezwykle ważne – cieszę się, że się dowiedziałam o tym z tego wpisu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.