Hosting Biznes – jaki hosting wybrać dla nowego biznesu?

Wystartowanie z własnym biznesem to ryzyko, które na ogół się opłaca. Chcąc rozpocząć życie i pracę na własną rękę, mając na uwadze, że wszystkie wykonywane przez nas czynności, pracują na naszą markę, trzeba stanąć przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego hostingu. Hosting www to zasoby serwerowni, które są udostępniane przez dostawcę usług internetowych. To właśnie od tego, na jaki hosting dla firm się zdecydujemy, będzie zależeć szybkość ładowania strony internetowej, jest stabilność i zminimalizowanie ryzyka ewentualnych błędów.

Znając wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące wyboru firmy hostingowej, z łatwością możemy wykorzystać wiedzę do tego, by samodzielnie podjąć decyzję o tym, jakie hostingi www będą najlepsze – dostosowane do naszych potrzeb.

WAŻNE! “Nie istnieje idealne rozwiązanie dla każdego, lecz znając czynniki, na które trzeba zwracać uwagę, wybierając hosting, dobierzemy dla siebie optymalne rozwiązanie. Innego hostingu będzie potrzebować właściciel sklepu internetowego, a innego bloger”.

Dlaczego wybór hostingu jest tak ważny?

Często zdarza się, że nie przykładamy należytej uwagi co do tego, jaki hosting dla stron internetowych wybrać. Zakładamy stronę, kupujemy domenę, sięgamy po pierwszą lepszą ofertę dostawcy usług internetowych, nie zdając sobie sprawy z tego, że za nieprawidłowy wybór hostingu z pewnością odpokutujemy. Dlaczego?

Zły hosting powoduje rozmaite zakłócenia w zakresie funkcjonowania strony internetowej, przez co tracimy potencjalnych klientów. To jedno z największych zagrożeń czyhających na właścicieli nieodpowiednio dobranego hostingu. W dzisiejszych czasach posiadanie strony internetowej jest koniecznością. Nie wystarczy jednak jej założyć i pozostawić samej sobie. Jej prawidłowe działanie to absolutna konieczność, by poszerzać grono klientów i zwiększać przychody.

Strona nie działa – wina hostingu?

Wielu właścicieli sklepów internetowych często spotyka się z problemem, jakim jest przerwa w działaniu strony. Efekt? Nie zarabiamy i tracimy pieniądze, a także reputację. Zniecierpliwiony klient z pewnością odejdzie do konkurencji. Wina oczywiście może leżeć po stronie hostingu. Przerwy w działaniu strony mogą zdarzyć się zarówno w trakcie dnia, jak i nocą, gdy przeprowadzane są prace techniczne. Ważne jest, by w godzinach szczytu strona internetowa działała poprawnie, a prace nie zdarzały się często.

Innym problemem, z jakim można się spotkać, gdy źle dobieramy dostawcę usług internetowych, jest wolne ładowanie strony. Wszystko przez błędne założenie, iż klient wykorzysta jedynie mniejszą część z zakupionej przestrzeni serwera. To pojęcie nosi nazwę oversellingu. Chcąc uniknąć tego problemu, dobrze jest zdecydować się na hostingi bez limitu transferu.

“Aż 40% internautów opuszcza stronę, gdy ładuje się ona dłużej niż 3 sekundy!”

Co jeszcze ma znaczenie podczas wyboru hostingu?

Choć klienci chętnie kontaktują się z firmą przez media społecznościowe, nadal e-mail jest jednym z wiodących kanałów komunikacji. Otwierając nowy biznes, musimy upewnić się, że nasza skrzynka e-mailowa działa poprawnie. Jeśli do firmy nie będą docierać maile lub nasze maile nie dotrą do klienta, tracimy zaufanie i szansę na potencjalny zarobek. Komunikacja z klientem to jeden z najważniejszych punktów prowadzenia biznesu. Warto zastanowić się wcześniej, jaki hosting wybrać, by uniknąć błędów.

Nie bez znaczenia są również limity bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że wiele hostingów nakłada na serwery internetowe odpowiednie limity. Nie ma w tym niczego niepokojącego. To właśnie one stanowią punkt odniesienia. Warto je porównywać, by wybrać najlepszą ofertę dla siebie. Alternatywą są hostingi bez limitu, który również ma swoje zalety.

hostingdlabiznesu Hosting Biznes - jaki hosting wybrać dla nowego biznesu?

Support bez limitu

Wybierając dostawcę usług internetowych, warto zwrócić uwagę na to, czy możemy bezproblemowo i bez limitu kontaktować się z supportem. To ważne zwłaszcza na początku, gdy dopiero raczkujemy w temacie hostingu i chcemy mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo. Obsługa Klienta firmy hostingowej powinna działać na najwyższym poziomie i służyć pomocą zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Wsparcie musi być świadczone szybko i sprawnie – chodzi przecież o działanie naszej strony.

Support nie zawsze musi działać telefonicznie, czasami wystarczy napisanie maila. Istotne jest, byśmy nie musieli czekać na odpowiedź zbyt długo. Po drugiej stronie powinni znajdować się kompetentni pracownicy, którzy będą potrafili skutecznie pomóc Ci w rozwiązaniu problemu.

Najgorszy możliwy scenariusz to utrata danych! Firma powinna posiadać odpowiedni sprzęt, personel i procedury, by nasze dane były bezpieczne. Awaria hostingu może skutkować nawet zakończeniem biznesu, gdyż nie będziemy mogli odtworzyć baz produktów czy zamówień!

Rodzaje hostingu

Wiemy już, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, wybierając dla siebie firmę hostingową. Teraz warto przyjrzeć się bliżej dostępnym rodzajom hostingu. Wiele będzie zależeć od naszych oczekiwań. Jeśli jednak dopiero otwieramy biznes i nie mamy żadnego doświadczenia administratorskiego, najlepszy będzie wybór takiego hostingu, który gwarantuje funkcjonalny, intuicyjny panel obsługi serwera. W tym przypadku warto zdecydować się na serwer współdzielony.

Serwer można porównać do klasycznego komputera PC, lecz różnica to bardziej wydajne podzespoły. Wszystkie firmy hostingowe mają swoje maszyny, czyli serwery. Z kolei serwer to komputer, który jest odpowiedzialny za dynamiczne serwowanie stron internetowych użytkownikom, którzy łączą się z serwerem. Maszyny mają zainstalowane systemy operacyjne. Jeśli mamy do dyspozycji całą taką maszynę, można mówić o serwerze dedykowanym.

Innego hostingu będzie potrzebować właściciel niewielkiej strony internetowej, a innego właściciel ogromnego e-sklepu. Warto przyjrzeć się bliżej możliwościom.

  • serwer dedykowany,
  • hostingi współdzielone,
  • VPS,
  • administrowany VPS,
  • hostingi elastyczne,
  • hostingi hybrydowe.

Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Niektóre z nich polecane są wyłącznie dla właścicieli dużych sklepów internetowych, inne zaś świetnie sprawdzą się nawet w przypadku niewielkich stron czy blogów.

Dlaczego serwery mają znaczenie?

Pojedyncze maszyny mogą być podzielone na serwery wirtualne, serwery VPS bądź być częścią większej infrastruktury. Z ostatnim zagadnieniem mamy do czynienia w przypadku rozwiązań hybrydowych. To, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że WordPress jest swego rodzaju aplikacją, która musi być uruchomiona przez serwer. Można to porównać do uruchamiania programu na klasycznym komputerze.

Jeśli mamy do czynienia ze zwiększonym ruchem w e-sklepie czy na stronie internetowej, zapotrzebowanie na moc będzie większe. Warto wyobrazić sobie sytuację, gdy przykładowo montujemy wideo. By zrobić to na najwyższym poziomie, potrzebujemy sprzętu, który będzie wyróżniał się świetnymi parametrami. Analogicznie jest w przypadku powiększającego się sklepu czy strony – potrzebujemy mocniejszego serwera.

Serwer dedykowany

Otrzymujemy maszynę ze zdalnym dostępem, do której musimy wykupić oddzielnie panel obsługi bądź wynająć administratora dla takiego serwera. Rozwiązanie to jest dość kosztowne, jednak jest jednocześnie niezastąpione w przypadku dużych sklepów internetowych.

Plusem jest fakt, że możemy skonfigurować maszynę pod swoje potrzeby. Musimy jednak zabezpieczyć serwer przed ewentualnymi atakami hakerów, zadbać o konfigurację FTP i SSH. To dlatego nie poleca się serwerów dedykowanych w przypadku niedoświadczonych użytkowników, którzy dopiero otwierają swój biznes.

Hostingi współdzielone

To rozwiązanie, które polega na współużytkowaniu zasobów jednej maszyny przez wiele osób. Możemy wykupić dowolny pakiet, np. 10GB, który stanowi jakąś część zasobów serwera. Serwer może pomieścić dziesiątki klientów – w zależności od mocy. Decydując się na zakup hostingu współdzielonego, musimy mieć świadomość, że ma ograniczony dostęp. Użytkownicy nie mają dostępu do maszyny czy jej systemu operacyjnego. Posiadają jedynie usługę serwera www i poczty. Fizyczny serwer, czyli maszyna, jest zarządzany przez dostawcę usług internetowych. To dobre rozwiązanie dla klienta, który ma niewielkie doświadczenie w zarządzaniu serwerem.

Otrzymujemy panel, dzięki któremu możemy wygodnie zarządzać swoimi usługami. Możemy np. zainstalować nowego WordPressa, założyć skrzynkę e-mail, podpiąć certyfikat SSL, zmienić wersję PHP na serwerze. To jedno z najczęściej polecanych rozwiązań.

VPS, czyli Virtual Private Server

Rozwiązaniem pośrednim jest VPS, czyli rodzaj usługi, który polega na współdzieleniu jednej fizycznej maszyny, z tą różnicą, że tworzy się tzw. wirtualne serwery przy pomocy specjalnego oprogramowania. Użytkownik ma do dyspozycji wirtualną maszynę, dostęp do systemu operacyjnego oraz wszelkich innych usług – podobnie, jak w przypadku serwera dedykowanego.

W tym przypadku należy jednak pamiętać, że zasoby serwera są rozdzielone, a następnie przydzielane do konkretnych serwerów VPS. Virtual Private Server ma gwarantowane zasoby, np. ośmiordzeniowy procesor jest podzielony na osiem kont VPS. Każde z kont ma do dyspozycji stuprocentową moc jednego z rdzeni.

Administrowany VPS

Klient ma do wyboru także rozwiązania hybrydowe. Jednym z nich jest VPS z administracją. To właśnie na VPS-ie instaluje się panel zarządzania serwerem. Wiele firm hostingowych w cenie oferuje dodatkowo wsparcie techniczne. Mamy jednak do czynienia z osobną wirtualną maszyną. Administrowany VPS wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Konieczne jest także zadbanie o aktualizowanie oprogramowania systemu operacyjnego Linux oraz konfigurację.

Czasami obsługą zajmuje się firma hostingowa, jednak warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę, by móc zrozumieć, które zadania leżą po stronie dostawcy usług internetowych, a o które musimy zadbać na własną rękę.

Hostingi elastyczne

Na popularności zyskuje także rozwiązanie zwane Hostingiem Elastycznym. To usługa tradycyjnego hostingu współdzielonego, a więc klient ma standardowy panel serwera, gdzie może samodzielnie dokonywać prostych zmian w konfiguracji. Różnica polega na tym, że nie jest on odpowiedzialny za infrastrukturę serwera – tak, jak w przypadku VPS czy serwera dedykowanego.

Zaletą jest fakt, że w ramach tej technologii możemy wykorzystywać bardzo duże zasoby, które są porównywalne do tych, dostępnych w serwerach dedykowanych czy VPS. Jednocześnie cały czas korzystamy z usługi, która od strony klienta wygląda jak standardowy serwer współdzielony z intuicyjnym panelem zarządzania.

Rozwiązanie hybrydowe

Nowością jest także rozwiązanie hybrydowe. Można go porównać do tradycyjnego hostingu, jednak w tym przypadku zasoby są gwarantowane. Od strony klienta, który otwiera swój biznes, wygląda to tak, że ma on gwarancję zasobów, jak dla VPS, jednak w wersji dla hostingu współdzielonego. Sprawdzi się on w przypadku średniej wielkości sklepów internetowych, które są zarządzane przez samego właściciela lub jego pracowników.

uslugihostingowedlafirm Hosting Biznes - jaki hosting wybrać dla nowego biznesu?

Cechy charakterystyczne dobrego hostingu

Niezależnie od tego, czy wybieramy Hosting Biznes, czy szukamy hostingu dla niewielkiego sklepu, istnieje kilka charakterystycznych cech, które pozwolą nam ustalić, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie. By strona internetowa działała prawidłowo, niezbędne są odpowiednie zasoby. Oto, czego potrzebujemy:

  • procesor – niezbędny do wykonywania operacji,
  • pamięć RAM – pamięć robocza do wykonywanych działań,
  • przestrzeń dyskowa – na bazę danych,
  • łącze internetowe – do łączenia się internautów z naszą stroną,
  • oprogramowanie – czyli zainstalowany serwer PHP.

Zasoby te powinny być udostępniane w ramach usługi hostingowej. Warto jednak przyjrzeć się im bliżej, by mieć świadomość, czy przeglądana oferta jest godna uwagi.

Procesor i jego wykorzystanie

Z pewnością na początku swojej drogi w biznesie trudno będzie przewidzieć, jak dużo mocy będzie potrzebował e-sklep czy strona internetowa. Nie zmienia to jednak faktu, że oszacowanie wartości z pewnością się przyda. W praktyce oznacza to tyle, że im większa wartość możliwego obciążenia procesora, tym lepiej dla nas. W przypadku hostingu współdzielonego nie mamy gwarancji zasobów, dlatego warto zapytać klientów o to, czy strona działa płynnie i nie ma problemów z jej szybkim ładowaniem się.

Kluczowe znaczenie ma także dostępna pamięć RAM. Minimalny limit, który pozwoli nam na płynne działanie strony, to 256MB. Przeważnie 128MB okazuje się niewystarczające – szczególnie wtedy, gdy przetwarzamy wiele danych, jak ma to miejsce w przypadku sklepów online. Pamięć RAM jest jednym z kluczowych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru hostingu, więc warto dokładnie sprawdzić ofertę firmy hostingowej.

Dostępna przestrzeń dyskowa

Przestrzeń dyskowa to nic innego, jak to, ile danych możemy przechowywać. Najwięcej przestrzeni zajmują zdjęcia oraz poczta e-mail. Jeśli prowadzimy sklep internetowy, dodatkowym obciążeniem będzie także baza danych. Jeżeli startujemy dopiero z biznesem i nie przewidujemy dużej bazy produktów czy wysokiej sprzedaży, wystarczająca będzie pojemność z przedziału 10-20GB. Warto jednak zorientować się, czy dana firma hostingowa oferuje w razie potrzeby migrację do wyższego pakietu.

Dbajmy o wagę zdjęć, gdyż ma ona ogromne znaczenie dla szybkości ładowania się strony. Przekłada się to nie tylko na komfort korzystania ze sklepu, ale także pozycję w wynikach wyszukiwania!

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL gwarantuje szyfrowanie komunikacji pomiędzy przeglądarką użytkownika a serwerem sklepu internetowego. Każdy e-sklep musi mieć certyfikat SSL, by zapewnić ochronę danych klientów. Bez niego wszystkie dane, które przesyłamy w internecie, są jawne.

Na stronach internetowych podajemy wiele prywatnych danych, m.in. adres, numer karty kredytowej, imię oraz nazwisko. To poufne informacje i żadna osoba trzecia nie powinna mieć do nich dostępu. Jeśli szanujemy swoich klientów czy użytkowników odwiedzających stronę internetową, koniecznie trzeba zadbać o ich bezpieczeństwo, instalując certyfikat SSL.

Sprawdź opinię o usługodawcy

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, warto dodatkowo poszukać opinii klientów danej firmy hostingowej. W tym celu możemy zajrzeć na blogi, fora internetowe, media społecznościowe danej firmy czy sprawdzić rankingi. Dobrym wyborem będzie także przetestowanie jakości supportu.

Na wstępie mamy prawo mieć wątpliwości co do tego, czy dana firma hostingowa spełni nasze oczekiwania. Jeśli skontaktujemy się z supportem, który będzie umiał nam skutecznie doradzić, jest to ogromny plus.

Podsumowując

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, którą firmę hostingową wybrać, bo każdy klient będzie oczekiwał czegoś innego. Znając jednak wszystkie parametry, które trzeba wziąć pod uwagę, znacznie łatwiej dokonamy wyboru.

Źródło: Notka PR

5 thoughts on “Hosting Biznes – jaki hosting wybrać dla nowego biznesu?

  1. W przypadku VPSa niestety kilkukrotnie już się spotkałem, że dobre chęci (któregoś z poprzednich administratorów) okazały się słomianym zapałem. VPS to dobra opcja, jeśli czyjaś strona już generuje kilkanaście tysięcy odwiedzin dziennie i generuje gigantyczne obciążenie. Jeśli nie, nie ma co pchać się w VPS, bo nawet najlepszy VPS z niezaktualizowanym po wielu latach interpreterem PHP generuje dużo większe zagrożenie niż jakikolwiek podstawowy hosting współdzielony o porządnych parametrach.

  2. Ja się tym nie przejmowałam, zleciłam komuś wykonanie mi domeny, serwera itd, płaciłam abonament i wszystko działało jak trzeba. Chyba trafiłam na dobrego informatyka.

  3. Ja powiem tak. Nie ma sensu od razu kupować VPS, czy jakiegoś super szybkiego hostingu. Nawet przy wielu odwiedzinach w ciągu dnia, wystarczy Cloud Flare. Spełnia funkcję takiego jakby buforu cache i przyspiesza działanie strony i przy okazji blokuje włamania. Nawet jak padnie serwer na chwilę to i tak strona będzie działać.
    Sprawdza się też w sklepach, bo realnie tylko mały % ruchu to zapytania aktywne do bazy danych (zakupy, logowanie, rejestracja)

  4. Sprawa hostingu jest moim zdaniem bardzo kluczową sprawą jednak na sam początek wystarczy jakiś słabszy, w późniejszym zasie możemy zdecydować się na coś mocniejszego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.