Ile kosztuje (nie) legalny Windows ? Kary za posiadanie nielegalnego Windowsa !

Kary za nielegalnego Windowsa. Co grozi za posiadanie pirackiego systemu Windows ? Ile kosztuje nielegalny Windows ?

Podejrzewam, że wśród czytelników tego bloga znajdą się osoby, które mają znajomych korzystających z nielegalnej wersji systemu Windows, albo sami posiadali, lub posiadają piracką wersję Windowsa. Warto zastanowić się, czy za posiadanie nielegalnego systemu operacyjnego grożą jakieś kary ? Ile może nas kosztować nielegalny Windows, oraz co może grozić przeciętnemu Kowalskiemu za posiadanie pirackiego Windowsa ?

nielegalny-windows-300x225 Ile kosztuje (nie) legalny Windows ? Kary za posiadanie nielegalnego Windowsa ! Źródło: flickr, Jeff Wilcox
(Nie) legalny Windows – jak odróżnić legalny Windows od nielegalnego

Microsoft Windows należy do jednego z najczęściej „piraconego” oprogramowania dostępnego, wśród użytkowników komputerów. Niewiele osób wyobraża sobie pracę z komputerem, który nie byłby wyposażony w system operacyjny Bill’a Gates’a.

W raporcie BSA „Światowe Badania Oprogramowania Komputerowego” przeczytamy min.

Światowy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych wzrósł z 42% w 2011 r. do 43% w 2013 r. a większość przypadków używania nielicencjonowanego oprogramowania nadal ma miejsce w krajach rozwijających się.
Źródło: BSA, globalstudy.bsa.org
W przypadku samej Polski jest stosunkowo lepiej – jeszcze w 2007 roku wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania wynosił 57%, natomiast w 2013 roku już 51%. Nadal oznacza to, że ponad połowa używanego oprogramowania w Polsce jest nielegalna. Najmniejszy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania jest w krajach wysoko rozwiniętych tj. Austria, Belgia, Niemcy, czy Szwajcaria (poniżej 30%).

W informacjach dostępnych na stronie Microsoft’u znajdziemy opis pozwalający sprawdzić, czy kupowany system operacyjny jest oryginalny. Według producenta, powinien on posiadać trzy cechy:

COA-Bar Ile kosztuje (nie) legalny Windows ? Kary za posiadanie nielegalnego Windowsa ! Źródło: Microsoft

 • Certyfikat autentyczności (naklejka na opakowaniu, lub komputerze zawierająca 25-znakowy klucz produktu).
 • Etykieta z kluczem (biała, lub pomarańczowa etykieta zawierająca 25-znakowy klucz produktu).
 • Hologram na dysku CD/DVD (pokrywa cały dysk CD/DVD i jest jego integralną częścią – nie ma prawa się odkleić !).

Więcej informacji dotyczących sprawdzenia legalności systemu Windows znajdziemy tutaj.

Co grozi za posiadanie nielegalnego Windowsa ?

Mogłoby się wydawać, że policja nie ściga osób, które posiadają w domowym zaciszu zainstalowaną piracką wersję Windowsa. Osobiście nie znam opowieści od znajomych, którzy słyszeli, lub sami mieli problemy z policją w kwestii legalności oprogramowania, więc chyba coś w tym jest. Z drugiej strony w internecie znajdziemy szereg artykułów mających zastraszyć przeciętnego Kowalskiego min. „pięc lat za nielegalnego Windowsa”, oraz akcje policji przeprowadzone w akademikach itp…Najczęściej jednak policja znajduje w domu Kowalskiego nielegalne oprogramowanie przypadkiem, gdy toczone jest postępowanie w innej sprawie.

Najbardziej narażone są osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wykorzystują w firmach nielegalne oprogramowanie, oraz handlarze pirackimi płytami.

Co się stanie i co nam grozi w sytuacji, gdy znajdą u nas nielegalne oprogramowanie ?

Na początek krótki przykład, który zdarzył się Kartuzach – tamtejszy Sąd Rejonowy wydał wyrok w sprawie posiadania nielegalnego oprogramowania u osoby fizycznej – za posiadanie nielegalnego systemu operacyjnego Windows, programu Winrar, oraz kilku gier komputerowych nałożono grzywnę w łącznej kwocie 3 192 zł (w tym koszty postępowania sądowego), oraz 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata.

Przechodząc jednak do rzeczy – w kodeksie karnym mamy kilka zapisów, które regulują kwestię legalności oprogramowania:

Art. 278 §1

Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Nieco dalej możemy przeczytać:

Art. 278 §2

Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

W kolejnym artykule znajdziemy zapis:

Art. 291 §1

Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 291 §2

W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Najczęściej w przypadku wykrycia nielegalnego oprogramowania nakładana jest sankcja zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Art. 79 §1

Twórca może żądać od osoby, która naruszyła jego autorskie prawa majątkowe, zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych korzyści albo zapłacenia w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia; twórca może również żądać naprawienia wyrządzonej szkody, jeżeli działanie naruszającego było zawinione.

Reasumując co mi grozi za piracki system ?

Bardzo często sprawy sądowe kończą się w ten sposób, że na sprawcę zostaje nałożona kara grzywny w wysokości 2, lub 3 krotnej wartości oprogramowania (przykładowo dla systemu Windows 7 będzie to kwota w granicach 600 – 1000 zł), oraz3 – 6 miesięcy w zawieszeniu.

Na sam koniec, żeby było zabawniej zachęcam do przeczytania artykułu, w którym organy ścigania stawiają zarzuty osobie posiadającym na dysku komputera zainstalowaną darmową grę SecondLife.

Przeczytaj również

Niepełne wpisy na stronie głównej WordPress. Dodaj... Wyświetlanie na stronie głównej pełnej zawartości wpisów jest złym pomysłem. Jeżeli prowadzisz stronę internetową opartą o WordPress w prosty sposób m...
Ucz się programowania grając w grę! Nauka programo... Chcesz nauczyć dzieci programowania, a może sam chcesz rozpocząć przygodę z programowaniem? Nauka programowania wcale nie musi być żmudna i monotonna,...
Obciążenie procesora komputera. Sprawdzamy tempera... Przegrzewanie się procesora, lub karty graficznej to jedna z nierzadko występujących usterek, które opisują użytkownicy sprzętu komputerowego. Niestab...
Test programów antywirusowych. Ranking programów a... Kilka dni temu AV-Comparatives przedstawił wyniki interesującego testu programów antywirusowych, który sprawdzał skuteczność antywirusów podczas norma...

8 thoughts on “Ile kosztuje (nie) legalny Windows ? Kary za posiadanie nielegalnego Windowsa !

  • Sabuś says:

   Jest duży wybór alternatyw do windows, min. rozne dystrybucje linuxa, freebsd, openbsd, macintosh, ale i tak 99% będzie używać ms windows.

 1. Przemo says:

  Dystrybucji Linuxa jest wiele począwszy od Ubuntu, Mandriva, Puppy Linux, Knoppix itp… w przyszłości postaram się skleić krótki artykuł na ten temat.

 2. anty says:

  Co z tego, że jest Linux skoro nie ma Photoshop czy Sony Vegas. Gimp i Kdenlive to sobie można poużywać. Wystarczy wpisać szukam pracy grafik, montażysta.. i trzeba Windows, pakiet Adobe…

 3. Tedix says:

  Zdecydowanie kupić wszystko i mieć oryginalne, zero stresu, zero problemów – a nie są to zazwyczaj astronomiczne koszty, w porównaniu do tego ile będziemy an ty zarabiać. Chociaż oczywiście najlepiej wybrać najtańszy sklep, tu od siebie polecam klucz-system

 4. Emmers says:

  Od początku. od 1995 roku ozywam legalnych systemów Windows do dziś i co z tego? Windows 10 można było od dnia premiery uzyskać nielegalnie i legalnie go aktywizować / Normalne przegięcie pały. Po za tym mam legalną Camtasia Studio i Sony Vegas Pro 12 i co z tego? Moi kumple mają te same programy za darmo z pirackich źródeł i śmieją się ze mnie. Miałem legalną kopie Corel Dtraw po wymianie kompa na nowszy nie udało się jej aktywować a moi kumple pracują na piratach i maja się dobre. Z firmami takimi jak Corel, czy Adobe nie da się negocjować w sprawie reaktywacji. Nie daj Boże siądzie ci komp z oprogramowaniem i nie zdążysz zdezaktywować programu masz przrypane , twój legalny program przestaje być legalny. Pod tym względem bardzo pozytywnie prezentuje się np. firma Acronis, której produkty zawsze i w każdej chwili można przenieść na inny komputer/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.