Ile kosztuje (nie) legalny Windows ? Kary za posiadanie nielegalnego Windowsa !

Kary za nielegalnego Windowsa. Co grozi za posiadanie pirackiego systemu Windows ? Ile kosztuje nielegalny Windows ?

Podejrzewam, że wśród czytelników tego bloga znajdą się osoby, które mają znajomych korzystających z nielegalnej wersji systemu Windows, albo sami posiadali, lub posiadają piracką wersję Windowsa. Warto zastanowić się, czy za posiadanie nielegalnego systemu operacyjnego grożą jakieś kary ? Ile może nas kosztować nielegalny Windows, oraz co może grozić przeciętnemu Kowalskiemu za posiadanie pirackiego Windowsa ?

nielegalny-windows-300x225 Ile kosztuje (nie) legalny Windows ? Kary za posiadanie nielegalnego Windowsa ! Źródło: flickr, Jeff Wilcox(Nie) legalny Windows – jak odróżnić legalny Windows od nielegalnego

Microsoft Windows należy do jednego z najczęściej „piraconego” oprogramowania dostępnego, wśród użytkowników komputerów. Niewiele osób wyobraża sobie pracę z komputerem, który nie byłby wyposażony w system operacyjny Bill’a Gates’a.

W raporcie BSA „Światowe Badania Oprogramowania Komputerowego” przeczytamy min.

Światowy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych wzrósł z 42% w 2011 r. do 43% w 2013 r. a większość przypadków używania nielicencjonowanego oprogramowania nadal ma miejsce w krajach rozwijających się.
Źródło: BSA, globalstudy.bsa.org
W przypadku samej Polski jest stosunkowo lepiej – jeszcze w 2007 roku wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania wynosił 57%, natomiast w 2013 roku już 51%. Nadal oznacza to, że ponad połowa używanego oprogramowania w Polsce jest nielegalna. Najmniejszy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania jest w krajach wysoko rozwiniętych tj. Austria, Belgia, Niemcy, czy Szwajcaria (poniżej 30%).

W informacjach dostępnych na stronie Microsoft’u znajdziemy opis pozwalający sprawdzić, czy kupowany system operacyjny jest oryginalny. Według producenta, powinien on posiadać trzy cechy:

COA-Bar Ile kosztuje (nie) legalny Windows ? Kary za posiadanie nielegalnego Windowsa ! Źródło: Microsoft

  • Certyfikat autentyczności (naklejka na opakowaniu, lub komputerze zawierająca 25-znakowy klucz produktu).
  • Etykieta z kluczem (biała, lub pomarańczowa etykieta zawierająca 25-znakowy klucz produktu).
  • Hologram na dysku CD/DVD (pokrywa cały dysk CD/DVD i jest jego integralną częścią – nie ma prawa się odkleić !).

Więcej informacji dotyczących sprawdzenia legalności systemu Windows znajdziemy tutaj.

Co grozi za posiadanie nielegalnego Windowsa ?

Mogłoby się wydawać, że policja nie ściga osób, które posiadają w domowym zaciszu zainstalowaną piracką wersję Windowsa. Osobiście nie znam opowieści od znajomych, którzy słyszeli, lub sami mieli problemy z policją w kwestii legalności oprogramowania, więc chyba coś w tym jest. Z drugiej strony w internecie znajdziemy szereg artykułów mających zastraszyć przeciętnego Kowalskiego min. „pięc lat za nielegalnego Windowsa”, oraz akcje policji przeprowadzone w akademikach itp…Najczęściej jednak policja znajduje w domu Kowalskiego nielegalne oprogramowanie przypadkiem, gdy toczone jest postępowanie w innej sprawie.

Najbardziej narażone są osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wykorzystują w firmach nielegalne oprogramowanie, oraz handlarze pirackimi płytami.

Co się stanie i co nam grozi w sytuacji, gdy znajdą u nas nielegalne oprogramowanie ?

Na początek krótki przykład, który zdarzył się Kartuzach – tamtejszy Sąd Rejonowy wydał wyrok w sprawie posiadania nielegalnego oprogramowania u osoby fizycznej – za posiadanie nielegalnego systemu operacyjnego Windows, programu Winrar, oraz kilku gier komputerowych nałożono grzywnę w łącznej kwocie 3 192 zł (w tym koszty postępowania sądowego), oraz 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata.

Przechodząc jednak do rzeczy – w kodeksie karnym mamy kilka zapisów, które regulują kwestię legalności oprogramowania:

Art. 278 §1

Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Nieco dalej możemy przeczytać:

Art. 278 §2

Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

W kolejnym artykule znajdziemy zapis:

Art. 291 §1

Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 291 §2

W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Najczęściej w przypadku wykrycia nielegalnego oprogramowania nakładana jest sankcja zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Art. 79 §1

Twórca może żądać od osoby, która naruszyła jego autorskie prawa majątkowe, zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych korzyści albo zapłacenia w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia; twórca może również żądać naprawienia wyrządzonej szkody, jeżeli działanie naruszającego było zawinione.

Reasumując co mi grozi za piracki system ?

Bardzo często sprawy sądowe kończą się w ten sposób, że na sprawcę zostaje nałożona kara grzywny w wysokości 2, lub 3 krotnej wartości oprogramowania (przykładowo dla systemu Windows 7 będzie to kwota w granicach 600 – 1000 zł), oraz3 – 6 miesięcy w zawieszeniu.

Na sam koniec, żeby było zabawniej zachęcam do przeczytania artykułu, w którym organy ścigania stawiają zarzuty osobie posiadającym na dysku komputera zainstalowaną darmową grę SecondLife.

8 thoughts on “Ile kosztuje (nie) legalny Windows ? Kary za posiadanie nielegalnego Windowsa !

    • Sabuś says:

      Jest duży wybór alternatyw do windows, min. rozne dystrybucje linuxa, freebsd, openbsd, macintosh, ale i tak 99% będzie używać ms windows.

  1. Przemo says:

    Dystrybucji Linuxa jest wiele począwszy od Ubuntu, Mandriva, Puppy Linux, Knoppix itp… w przyszłości postaram się skleić krótki artykuł na ten temat.

  2. anty says:

    Co z tego, że jest Linux skoro nie ma Photoshop czy Sony Vegas. Gimp i Kdenlive to sobie można poużywać. Wystarczy wpisać szukam pracy grafik, montażysta.. i trzeba Windows, pakiet Adobe…

  3. Tedix says:

    Zdecydowanie kupić wszystko i mieć oryginalne, zero stresu, zero problemów – a nie są to zazwyczaj astronomiczne koszty, w porównaniu do tego ile będziemy an ty zarabiać. Chociaż oczywiście najlepiej wybrać najtańszy sklep, tu od siebie polecam klucz-system

  4. Emmers says:

    Od początku. od 1995 roku ozywam legalnych systemów Windows do dziś i co z tego? Windows 10 można było od dnia premiery uzyskać nielegalnie i legalnie go aktywizować / Normalne przegięcie pały. Po za tym mam legalną Camtasia Studio i Sony Vegas Pro 12 i co z tego? Moi kumple mają te same programy za darmo z pirackich źródeł i śmieją się ze mnie. Miałem legalną kopie Corel Dtraw po wymianie kompa na nowszy nie udało się jej aktywować a moi kumple pracują na piratach i maja się dobre. Z firmami takimi jak Corel, czy Adobe nie da się negocjować w sprawie reaktywacji. Nie daj Boże siądzie ci komp z oprogramowaniem i nie zdążysz zdezaktywować programu masz przrypane , twój legalny program przestaje być legalny. Pod tym względem bardzo pozytywnie prezentuje się np. firma Acronis, której produkty zawsze i w każdej chwili można przenieść na inny komputer/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.