Jak odczytać wartość rezystancji z rezystora

Umiejętność odczytywania wartości rezystorów na podstawie ich oznaczeń kolorami potrafi być bardzo przydatna. Jest nieoceniona w momentach, kiedy elektronik musi wymienić w nieznanym mu układzie spalony rezystor na nowy, ale nie wie jaka, jest jego oporność. Takie oznaczenia bardzo przydadzą się również w momencie, gdy zapas kilku oporników o różnych wartościach został przypadkowo wymieszany. Na większości stosowanych obecnie rezystorów wyprodukowanych w technologii przewlekanej naniesione są kolorowe paski, na podstawie których w prosty sposób można odczytać, jaka jest rezystancja danego elementu. Aby tego dokonać, można skorzystać z jednego z kilku sposobów przedstawionych poniżej.

Szybki sposób z wykorzystaniem komputera i Internetu

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z pomocy komputera oraz Internetu. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google frazy “jak odczytać wartość rezystancji z rezystora” wyświetli się długa lista pomocnych stron. Większość z nich posiada specjalne pola do wyboru kolorów umieszczonych na rezystorze, z którego użytkownik strony chce odczytać wartość rezystancji. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie opcje, a rozwiązanie zostanie obliczone, a następnie wyświetlone na ekranie. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność posiadania dostępu do komputera i Internetu. Dlatego warto znać również zasadę, na podstawie której algorytm strony oblicza wartość rezystora, korzystając z wartości odpowiadających poszczególnym kolorom.

jakodczytacwartoscrezystancjizrezystora2 Jak odczytać wartość rezystancji z rezystora

Sposób z wykorzystaniem tabeli

Trzymając w ręku rezystor z naniesionymi kolorami, trzeba znać ich kolejność. Powszechnie stosowane rezystory jako ostatni posiadają złoty pasek (oznacza on tolerancję na poziomie 5%). W ten sposób można łatwo wywnioskować, że pasek po przeciwległej stronie jest pierwszy. Drugi pasek od końca (przedostatni) to tak zwany mnożnik, natomiast pierwsze dwa (lub czasami trzy) paski to pozycje, które oznaczają pojedyncze liczby. Każdy kolor odpowiada innej wartości liczby oraz innej wartości mnożnika. Żeby poznać wartości poszczególnych pozycji, konieczna jest znajomość tabeli z konkretnymi wartościami:

tabelka_jak_odczytac_wartosc1 Jak odczytać wartość rezystancji z rezystora

Przykład zastosowania

Przykład, na podstawie którego zasada rozpoznawania wartości rezystancji opornika z kolorowych pasków naniesionych na element będzie łatwiejsza dla każdego czytelnika:

Rezystor z kolorami ułożonymi kolejno – brązowy, czarny, pomarańczowy i złoty. Elektronik widząc złoty kolor na końcu rezystora może uznać, że patrzy na opornik z prawidłowej strony. Z takiej informacji od razu można wywnioskować, że rezystor posiada tolerancję na poziomie 5%. Przedostatni kolor oznacza mnożnik, a dwa pierwsze to pojedyncze liczby:

brązowy: 1, czarny: 0, pomarańczowy: 103 złoty: 5%

Działanie, które należy wykonać to iloczyn 10 i 103, a jego wynikiem jest 10 000 Ω = 10 kΩ

jakodczytacwartoscrezystancjizrezystora3 Jak odczytać wartość rezystancji z rezystora

Zastosowanie multimetru

Część multimetrów posiada bardzo przydatną funkcję, dzięki której po przyłożeniu sond do rezystora z dwóch stron, wyświetlana jest na ekranie jego rezystancja. Urządzenie przepuszcza przez opornik prąd, a następnie na podstawie prawa Ohma oblicza rezystancję komponentu. To bardzo przydatna funkcja, która znajduje zastosowanie w każdym rodzaju opornika. Należy pamiętać, że sposób odczytu rezystancji na podstawie oznaczeń kolorowymi paskami zadziała jedynie w przypadku oporników wykonanych w technologii przewlekanej (THT), natomiast małe elementy SMD zazwyczaj nie posiadają takich oznaczeń.

Źródło: Notka PR

13 thoughts on “Jak odczytać wartość rezystancji z rezystora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.