Jak poprawić działanie domowej sieci WiFi?

Dostawcy internetu prześcigają się w konstruowaniu coraz atrakcyjniejszych ofert. Od domowej sieci WiFi oczekuje się szybkiego transferu danych i stabilności łącza. Nie jesteś zadowolony ze swojego internetu? Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby poprawić jego działanie!

Wykonaj serię drobnych zmian

Czasem do zmiany jakości sygnału wystarczy naprawdę niewielka zmiana. Poruszaj antenkami routera, zmień zarówno ich ułożenie, jak i umiejscowienie całego sprzętu. Postaw go na wysokim meblu możliwie blisko okno. Pamiętaj, że optymalną lokalizacją routera jest środek mieszkania.

Może się jednak okazać, że sprzęt, jakim dysponujesz ma zbyt mały zasięg względem Twojego domu. Wtedy wystarczy dokupić jeden lub kilka Access Pointów, które umiejscawia się na peryferiach sieci routera, poszerzając tym samym jej zasięg WiFi. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Koniecznie zapoznaj się z artykułem: Access Point – co to jest i jak działa?

Zmień pasmo, na którym działa Twoja sieć

W przypadku wolno działającej sieci warto namierzyć dostępne w okolicy kanały oraz sprawdzić, na którym z nich działa Twój router. Może się okazać, że Ty oraz Twoi sąsiedzi nawzajem blokujecie sobie łącza, ponieważ wszyscy korzystacie z tego samego kanału, podczas gdy pozostałe są wolne. W tej sytuacji wystarczy zmienić pasmo na bardziej optymalne i cieszyć się szybkim internetem.

jak-poprawic-dzialanie-domowej-sieci-wifi3 Jak poprawić działanie domowej sieci WiFi?

Unowocześnij technologię, w której działa Twoja sieć

Sposoby dostarczania internetu są coraz bardziej zaawansowane. Sieci bezprzewodowe są oparte na rozmaitych technologiach, które zapewniają różną prędkość, ale też różne zasięgi. Im nowsza technologia, tym wyższe parametry transmisji. Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnej wydajności swojej sieci, skontaktuj się z usługodawcą i poproś o opinię na temat technologii, w której działa Twoje domowe WiFi. Być może już czas odświeżyć swoją ofertę?

Zainwestuj w lepszy sprzęt

Nie musisz być zdany na router, który otrzymałeś od dostawcy. Czasem warto zainwestować nieco więcej i zamówić takie urządzenie na własną rękę. Czemu? Najwyższej klasy routery to zaawansowane maszyny, pozwalające przejąć całkowitą kontrolę nad swoją siecią. Ich zasięg oraz prędkość działania są większe. Co więcej, można je z łatwością zsynchronizować z innymi inteligentnymi urządzeniami w domu. Jeśli jednak masz opory przez wymianą całego, rozważ opcję dokupienia lepszej jakości anten.

jak-poprawic-dzialanie-domowej-sieci-wifi2 Jak poprawić działanie domowej sieci WiFi?

Rozważ zmianę dostawcy

W przypadku internetu od operatora sieci komórkowej istnieje ryzyko, że Twoje mieszkanie znajduje się w zbyt dużym oddaleniu względem masztów nadających sygnał. Prędkość tego typu łącza bywa też zależna od warunków atmosferycznych. Jeśli jednak żadna z tych sytuacji nie ma miejsca, a wciąż jesteś niezadowolony z prędkości domowego WiFi, rozważ zmianę dostawcy z bezprzewodowego na kablowy. Z jednej strony stracisz mobilność, z drugiej jednak otrzymasz najstabilniejsze i najszybsze łącze z możliwych. Postaw na rozwiązanie, które lepiej odpowiada na Twoje potrzeby.

Źródło: Notka PR

8 thoughts on “Jak poprawić działanie domowej sieci WiFi?

  1. Dziękuję, moje wifi działa znacznie lepiej. Dotychczas dobry zasięg miałem tylko w pokoju w którym stał router, teraz jest znacznie lepiej. Kupiłem trochę mocniejszy, wcale nie drogi router i pogrzebałem w ustawieniach pasm. teraz śmiga aż miło. Pozdrawiam

  2. Zgadzamy się. Internet od operatorów sieci komórkowych czasem może popsuć nieco krwi. Najlepiej wybierając nowy Internet, podpytać się sąsiadów z jakich rozwiązań korzystają i czy są zadowoleni. 🙂

  3. U mnie pomogła wymiana routera firmy UPC na normalny, porządku router firmy asus. Teraz nie mam zasięgu 10m… a 50m w znakomitej jakości 🙂 A jeśli już pytasz firmę UPC czy wymienią Ci na coś lepszego bo to nie spełnia Twoich potrzeb to sugerują sprzęt niewiele lepszy od poprzedniego a do tego za dziwnie wysoką dopłata i to dla klienta z 5-letnim stażem w tej firmie…

  4. Dobre porady, będę musiała mężowi pokazać co by poprawił działanie. Żeby w tych czasach na wifi nie móc załadować filmu w 720p to już szczyt wszystkiego. Może takie działania coś poprawią.

  5. W moim przypadku zostaje jedynie zmiana dostawcy. Cholery można dostać, bo prawie żaden nie oferuje sensownie działającego neta po za miastem. Można czasami sobie w łeb strzelić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.