Jak sprawdzić adres IP do routera ? Jak wejść do ustawień konfiguracyjnych routera – sprawdzanie adresu IP.

Sprawdzenie adresu IP routera. Jak odczytać adres IP routera ? Rozwiązanie problemu z pozyskaniem adresu IP routera – komputer nie komunikuje się z routerem.

Praktycznie większość osób korzystających z dostępu do internetu posiada w domu zainstalowany router, który rozdziela łącze internetowe na kilka komputerów. Czasami może się zdarzyć, że router odmawia posłuszeństwa i musimy dokonać jego aktualizacji, lub zmienić pewne ustawienia – a to wymaga zalogowania do panelu konfiguracyjnego urządzenia. I tutaj zaczynają się schody … jaki adres IP routera posiadam ? Jak zalogować się do routera i zmienić ustawienia ?

adres-ip-routera1-300x239 Jak sprawdzić adres IP do routera ? Jak wejść do ustawień konfiguracyjnych routera - sprawdzanie adresu IP.Źródło: flickr, Jeff Keyzer

Jak zalogować się do routera – sprawdzenie adresu IP urządzenia

Aby zalogować się do routera, należy w oknie przeglądarki internetowej wpisać adres IP przydzielony do urządzenia, lub krótki adres domenowy (np. tplinklogin.net).

jak-sprawdzic-ip-300x31 Jak sprawdzić adres IP do routera ? Jak wejść do ustawień konfiguracyjnych routera - sprawdzanie adresu IP.Domyślnie w większości urządzeń przypisany jest jeden z poniższych adresów IP:

 • 192.168.1.1
 • 192.168.0.1
 • 192.168.178.1

Jeżeli żaden z adresów IP nie działa po wpisaniu w pasku przeglądarki, oznacza to, że mógł on zostać zmieniony, albo posiadamy bardzo nietypowe urządzenie.

Aby dowiedzieć się jaki adres IP posiada nasz router, najprościej będzie sprawdzić adres bramy sieciowej. Konfigurując połączenie sieciowe oprócz adresu IP, należy określić maskę, oraz bramę sieciową, czyli router do którego komputery w sieci lokalnej wysyłają pakiety. Reasumując jeżeli poznamy adres IP bramy sieciowej, to jest to równoznaczne z poznaniem adresu IP routera.

Jak sprawdzić adres IP bramy sieciowej

Aby sprawdzić adres IP bramy sieciowej, należy otworzyć konsolę systemową (wchodzimy w menu start i wpisujemy polecenie cmd) i wpisać polecenie ipconfig.

jak-sprawdzić-adres-ip-routera-300x86 Jak sprawdzić adres IP do routera ? Jak wejść do ustawień konfiguracyjnych routera - sprawdzanie adresu IP.Otrzymamy tutaj informację o bramie domyślnej, która jest jednocześnie adresem IP routera.

Innym sposobem na odczytanie adresu IP routera jest kliknięcie aktywnych połączeń w zasobniku systemowych, a następnie kliknięcie na aktywnym połączeniu sieciowym PPM i wybraniu opcji stan.

sprawdzenie-adresu-ip-routera-300x219 Jak sprawdzić adres IP do routera ? Jak wejść do ustawień konfiguracyjnych routera - sprawdzanie adresu IP.Gdy przejdziemy do zakładki Stan połączenie sieci bezprzewodowej, należy kliknąć przycisk Szczegóły, a następnie odczytać adres IP w polu brama domyślna IPv4.

Co zrobić jeżeli brama domyślna jest pusta – brak komunikacji z routerem

Może się zdarzyć, że pomimo fizycznego podłączenia routera do komputera nie ma pomiędzy nimi komunikacji tzn. nasz komputer nie otrzymuje adresu IP, maski, oraz bramy. Prawdopodobnie router ma wyłączoną opcję DHCP i dlatego nie przydziela dynamicznie adresów IP komputerom, które są do niego podłączone.

Skoro nie wiemy w jaki sposób router jest skonfigurowany i nasz komputer nie otrzymuje poprawnej informacji o bramie sieciowej (jest ona pusta), to należy skorzystać z poniższego rozwiązania.

 • Należy sprawdzić, czy przypadkiem we właściwościach połączenia sieciowego nie ma statycznie wpisanych adresu IP, bramy, oraz maski. 

Wchodzimy do folderu Panel sterowania\Sieć i Internet\Połączenia sieciowe, a następnie klikamy PPM na aktywnym połączeniu klikając opcję Właściwości. Następnie dwukrotnie klikamy opcję Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i sprawdzamy, czy w obu przypadkach jest zaznaczona opcja: uzyskaj adres IP automatycznie, oraz uzyskaj adres serwera DNS automatycznie.

konfiguracja-internetu-272x300 Jak sprawdzić adres IP do routera ? Jak wejść do ustawień konfiguracyjnych routera - sprawdzanie adresu IP.

Gdy wprowadzimy zmiany, należy jeszcze raz podłączyć router do komputera i sprawdzić, czy tym razem nasz komputer otrzyma poprawną informację o bramie sieciowej.

 • Jeżeli wszystkie powyższe sposoby zawodzą, należy zresetować urządzenie.

Resetowanie routera jest czynnością stosunkowo prostą, ale polecam ją wykonać tylko osobom, które będą wiedziały w jaki sposób skonfigurować router. A to dlatego, że resetując urządzenie tracimy wszystkie wprowadzone ustawienia – a więc może się okazać, że nie będziemy mieli dostępu do internetu.

Aby zresetować urządzenie należy na obudowie routera odnaleźć niewielki otwór, do którego wkładamy szpilkę, lub wkład od długopisu i czekamy kilka sekund. Prawdopodobnie diody na urządzeniu zamigają – będzie to oznaczało, że router został zresetowany. Oczywiście w zależności od urządzenia sposób przywracania ustawień domyślnych może się nieco różnić.

Przeczytaj również

Przeczytaj zanim kupisz ruch na stronie, czyli o k... Chciałbyś zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej? Nic prostszego, wystarczy, że kupisz na Allegro odpowiednią aukcję i już będziesz widział w s...
Test programów antywirusowych. Ranking programów a... Kilka dni temu AV-Comparatives przedstawił wyniki interesującego testu programów antywirusowych, który sprawdzał skuteczność antywirusów podczas norma...
Rekurencja w programowaniu. Jak działa rekurencja ... Rekurencja w programowaniu - podstawy krok po kroku. Jak działa rekurencja ? Ucząc się podstaw programowania w dowolnym języku, w końcu będziemy zmus...
Internet i pogoń za prywatnością i bezpieczeństwem... Sieć to pole nieustannej bitwy i wyścigu zbrojeń; kiedy "dobra strona mocy" opracuje wspaniałą "szczepionkę", niedługo później ta ciemna strona wypusz...

8 thoughts on “Jak sprawdzić adres IP do routera ? Jak wejść do ustawień konfiguracyjnych routera – sprawdzanie adresu IP.

 1. Anonim says:

  a powie mi ktos jak nie mam neta bedac np w innym miescie, jak moge skorzystac z czyjegoś ? poprostu korzystac troszke nielegalnie ? 🙂 gg 35363353

 2. Ja says:

  „Może się zdarzyć, że pomimo fizycznego podłączenia routera do komputera nie ma pomiędzy nimi komunikacji tzn. nasz komputer nie otrzymuje adresu IP, maski, oraz bramy. Prawdopodobnie router ma wyłączoną opcję DHCP i dlatego nie przydziela dynamicznie adresów IP komputerom, które są do niego podłączone.”

  I co wtedy, kiedy jest wyłączone DHCP na routerze? Bo nie napisaliście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.