Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu?

Niemal każdy posiadacz telefonu nosi przy sobie zaawansowany technologicznie komputer o znacznej mocy obliczeniowej. Jest to urządzenie, które już dawno przestało być wyłącznie telefonem czy aparatem fotograficznym. Nowoczesny smartfon pozwala użytkownikom na łatwiejsze i szybsze komunikowanie się z otoczeniem oraz korzystanie z licznych udogodnień, w tym usług dostarczanych drogą elektroniczną. Jednak, na wzór kija, który ma dwa końce, telefon posiada i drugie oblicze. Jest dla właściciela skarbem ale i skarbnicą wiedzy o nim. A skoro telefon to skarb, należy go więc tak traktować i chronić.

telefon-bezpieczenstwo-1024x663 Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu?

Jak średniowieczna twierdza

Tak właśnie powinniśmy potraktować nasz telefon. Średniowieczni władcy swe najcenniejsze posiadłości zamykali w niedostępnych zamkach. Budowali je na skałach, w niedostępnych miejscach, w rozlewiskach rzek i wśród bagien. Dodatkowo otaczali fosami oraz wysokimi murami obronnymi. System mostów zwodzonych, solidnych bram z opuszczanymi kratami dodatkowo zabezpieczały zamek i jego załogę przed wrogiem. Dla naszych telefonów potencjalnym zagrożeniem jest każdy, kto ten telefon zdobędzie. Można to rozumieć w sposób dwojaki: posiądzie go w rozumieniu fizycznym albo przejmie jego zawartość na odległość dzięki złośliwemu oprogramowaniu. Tak więc, po pierwsze – telefonu nie zostawiajmy bezmyślnie w miejscach publicznych, nie kłujmy złodzieja w oczy dobrej jakości, wypasionymi nowinkami technologicznymi, bo na niektóre modele skusiłby się nawet święty. Po drugie – zabezpieczmy nasz telefon w taki sposób, by w razie jego utraty złodziej mógł skorzystać jedynie na materialnej wartości aparatu, a nie na zapisanych w nim danych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej zapory nie będzie mieć możliwości przejęcia zawartości telefonu.

Antywirus to za mało

Program antywirusowy w telefonie to rzecz niezbędna. Ale nawet najlepsze dostępne na rynku programy nie zawsze są skuteczne. Warto utrudnić intruzom dostęp do naszych danych stosując kilka dodatkowych zabezpieczeń. Zanim zdecydujemy się jednak na ilość i rodzaj tych zabezpieczeń pamiętajmy o rzeczy najważniejszej – aktualizacja systemu! Tylko systematyczna aktualizacja gwarantuje poprawne działanie wszystkich funkcji telefonu – każda kolejna poprawia błędy oprogramowania i tym samym zwiększa bezpieczeństwo danych. Najlepiej ustawić automatyczną aktualizację – znane są bowiem przypadki wgrywania niepożądanych programów poprzez klikanie w linki przypominające komunikaty o potrzebie aktualizacji. Automatyczne ustawienia wyeliminują tego rodzaju pomyłki. W tym miejscu warto również wspomnieć o potrzebie systematycznego zlecania wykonywania kopii zapasowych – w ustawieniach telefonu można zlecić wykonywanie kopii automatycznie. Dodatkowo, jeśli korzystamy z publicznych sieci WiFi to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w VPN, czyli swoiste proxy do Internetu, przez które nasze dane wysyłane w sieci będą bezpiecznie szyfrowane i anonimizowane. Zestawienie aktualnie najlepszych usług VPN znajdziemy np. w serwisie BezpiecznyVPN. Do utrzymania właściwego poziomu bezpieczeństwa danych w telefonie z całą pewnością przyczyniają się również:

1. Blokada ekranu.

Blokowanie ekranu za pomocą hasła znają wszyscy. Jednak dla włamujących się przestępców chcących ukraść dane czy naszą tożsamość nie jest to żaden problem – trzeba więc im to utrudnić. Dostęp do telefonu można zabezpieczyć przez dane biometryczne. Odcisk palca, rysy twarzy, brzmienie głosu, skanowanie siatkówki oka są zabezpieczeniami skutecznymi, ale niezbyt lubianymi przez użytkowników. Aby łatwo korzystać z telefonu, a przy tym mieć zabezpieczony dostęp do niego, warto skorzystać z funkcji Smart Lock. Jest to automatyczne uzyskiwanie dostępu, które można samodzielnie ustawić.

2. Szyfrowanie danych.

Tę funkcję posiadacze telefonów z systemem iOS mają ustawioną automatycznie. W telefonach z Androidem trzeba samodzielnie w ustawieniach wyszukać i zaprogramować nasz telefon na szyfrowanie. Uwaga! Szyfrowanie zawsze należy przeprowadzać przy pełnej baterii albo mając telefon podłączony do ładowarki – czynność jest długa i brak mocy może spowodować przerwanie szyfrowania i utratę danych.

3. Zasada ograniczonego zaufania.

To zasada nakazująca korzystanie wyłącznie z zaufanych sieci internetowych. Jeśli chcemy mieć pewność bezpieczeństwa danych nigdy nie korzystajmy z sieci publicznych! Zasada ograniczonego zaufania dotyczy również pozwalania innym osobom na używanie naszego telefonu. Najlepiej nie pożyczać go nikomu. Jednak, gdy już musimy to zrobić, na przykład pozwolić dziecku na grę, to wówczas należy skorzystać z funkcji przypisania i odpinania ekranu. Dzięki tej funkcji dziecko będzie miało dostęp wyłącznie do jednej aplikacji i nie przejrzy ani nie uszkodzi cennej zawartości telefonu.

Źródło: Notka PR

6 thoughts on “Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu?

  1. Bezpieczeństwo jest obecnie sprawą kluczową, zwłaszcza w przypadku gdy korzystamy z internetu w telefonie. Łącząc się z siecią nasz telefon jest szczególnie narażony na ataki zewnętrzne. Trzeba więc uważać i stosować się ściśle określonych zasad 😉 Wtedy nasze bezpieczeństwo będzie na większym poziomie 😉

  2. Warto również wspomnieć o możliwości lokalizowania telefonu z poziomu konta Google. W ten sposób zawsze możemy sprawdzić gdzie znajduje się nasz telefon co (w razie jego kradzieży) jest bardzo istotne. Oczywiście o ile szczęśliwy „nabywca” go po prostu nie wyłączy.
    Osobiście uważam, że antywirus na androidzie jest niepotrzebny. Jeżeli korzystamy wyłącznie ze sklepu Play to raczej nic nie „złapiemy”. Andek to nie Winzgroza i o ile jesteśmy „na bieżąco” z aktualizacjami, nie korzystamy z niepewnych hotspotów i lewych aplikacji to powinniśmy się czuć bezpiecznie. Szyfrowanie danych plus factory reset protection (FRP) w 99% przypadkach sprawi, że raczej nikt nie dostanie się do wrażliwych danych.
    Można również skorzystać z aplikacji blokujących dostęp do określonych programów (polecam AppLock)

  3. Ja osobiście zadbałbym jeszcze o ogólne ubezpieczenie telefonu i soft do lokalizacji i zdalnego blokowania smartphona. Nawet jeśli byśmy go wtedy stracili, a mamy tam wrażliwe dane to można go wyczyścić i zablokować. Cegła się nikomu raczej nie przyda

  4. Leszek says:

    mam Key2 od Blackberry i szyfrowanie danych potrojne zabezpiecznia apki od razu wgrane tylko po to zeby zwiakszyc bezpieczenstwo poczytajcie to tej marce jesli chcecie wiedziec co to bezpieczenstwo telefonu 😀 warto

  5. Świetny wpis! O telefon należy odpowiednio dbać, a szczególnie aby go nie stracić. Niestety miałam kiedyś taką sytuację, gdy zgubiłam mój ulubiony sprzęt. Teraz już wiem, że istnieją specjalne strony, które pomagają namierzyć lokalizację komórki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.