Jak zarządzać modułami języków w Magento?

System zarządzania sklepem Magento 2 to jedna z najnowocześniejszych platform internetowych tego rodzaju. Oferuje wiele zróżnicowanych narzędzi, dzięki którym klienci mogą wygodnie korzystać z oferty, a personel może wygodnie obsługiwać sklep internetowy. Platforma sklepu internetowego umożliwia marketing oraz prowadzenie sprzedaży na miarę XXI wieku.

 

jak-zarzadzac-modulami-jezykow-w-magento Jak zarządzać modułami języków w Magento?Źródło: Źródło:

W związku z tym Magento 2 demo oraz w pełnej wersji umożliwia instalację dodatkowych modułów. Jednymi z najważniejszych są moduły języków. Dzięki nim zarówno od strony moderacji, jak i z perspektywy klienta sklep internetowy dostępny jest w innych językach niż język angielski. Można to skonfigurować także tak, aby wyłącznie obsługa miała dostęp do danego pakietu językowego.

Magento 2 – nieograniczone możliwości dla programistów

Instalacja gotowych modułów językowych to bardzo dobre wyjście dla osób średniozaawansowanych w kwestiach informatycznych. Osoby, które znają PHP, XML oraz pokrewne języki technologii Magento mogą samodzielnie podjąć się pisania modułów językowych. Jest to rozwiązanie szczególnie dobre z perspektywy ponoszonych kosztów.

Prawda jest taka, że uzyskanie zaawansowanych funkcjonalności jest drogie, a bez nich nie powstanie w pełni satysfakcjonująca platforma. Sklepu internetowego Magento nie skonfigurujemy małym kosztem z niewielkimi umiejętnościami w zakresie programowania, dlatego warto zatrudnić choćby jednego profesjonalisty w tym zakresie. Moduły językowe należą na szczęście do elementów łatwiejszych w kwestii zaprogramowania.

Dodawanie dodatkowych wersji językowych Magento

Niezależnie czy mamy do czynienia z samodzielnie programowanym, czy gotowym modułem Magento, dodawanie go przebiega tak samo. Polskie tłumaczenie może zostać jednocześnie zainstalowane zarówno we frontendzie, jak i backendzie Magento. Platforma jest dostosowana do prostej integracji z nowymi modułami. Najnowsze rozszerzenia są instalowane coraz częściej za pomocą elementu Composer. Przykładowe polecenia instalacji modułu w Magento 2 wygląda następująco:

„composer require WydawcaModułu/magento2-nazwamodułu”

Platforma sklepu internetowego wymaga często kilku języków

Większość nowoczesnych sklepów internetowych oferuje użytkownikom co najmniej dwa języki. Ma to szczególne znaczenie w kwestii sklepów o zasięgu międzynarodowym, a także wtedy, jeśli chcemy dotrzeć do cudzoziemców mieszkających na terenie naszego państwa. Absolutną podstawą jest język angielski.

Podpinając aktywację modułów językowych pod charakterystyczne pole wyboru w nagłówku strony, można zaoferować klientom ułatwione korzystanie ze sklepu, bez konieczności używania niewygodnego tłumaczenia Google. Warto wspomnieć, że kilka modułów językowych obsługujących frontend strony może z powodzeniem działać równolegle z jednym modułem tłumaczącym frazy ze strony backendowej.

Zmiana języka jest wygodna z perspektywy panelu zarządzania

Wybór języku na frontendzie oraz backendzie jest bardzo proste w Magento 2. Demo oraz pełna wersja posiada specjalne ustawienia, które pozwolą bez wysiłku udostępnić użytkownikom serwisu oraz moderatorom różne wersje językowe. Aktywacja języka nie udostępnia go natychmiast we frontendzie Magento. Platforma pozwoli skorzystać z niego użytkownikom dopiero po odhaczeniu odpowiedniego pola.

Usuwanie języka z systemu Magento 2

Deinstalacja modułów językowych odbywa się na tej samej zasadzie co wszystkich innych. W najnowszej wersji standardowo wykonuje się to za pośrednictwem, podobnie jak w kwestii instalacji. Komenda:

„composer remove WydawcaModułu/magento2-nazwamodułu”

odinstalowuje moduł, jednak nie usuwa pozostałości w pamięci cache. Aby tego dokonał, należy wywołać dodatkowo komendę:

„php -f bin/magento cache:clean”

Nie warto jednak odinstalowywać modułów językowych, nawet jeśli target danej narodowości niezbyt często odwiedza nasz sklep internetowy. Platforma Magento 2 optymalnie zarządza pamięcią i nie jest obciążana przez kolejne moduły, a w szczególności językowe. Problemy z nadmiernymi wymaganiami mogą wystąpić wyłącznie na słabych serwerach.

Źródło: Notka PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.