Jaki hosting WWW dla bloga internetowego?

Prowadzenie bloga jest jednym z oczywistszych pomysłów na własną stronę internetową. To rozwiązanie modne od wielu lat, a największym jego plusem jest to, że stronę możemy założyć, wydając niewielką kwotę. Potrzebujemy do tego domeny internetowej, hostingu WWW i kilku prostych aplikacji. Jak wygląda blogowanie w Polsce i jak wybrać odpowiedni hosting pod naszą stronę?
shutterstock_421265065 Jaki hosting WWW dla bloga internetowego?

Blogowanie nie tylko dla przyjemności

Dla wielu blogerów prowadzenie bloga to po prostu sposób wykorzystania wolnego czasu czy po prostu pasja. Jednak jak pokazują statystyki, blog może pozwolić całkiem nieźle zarabiać. Średni roczny dochód z bloga wśród polskich blogerów wyniósł w 2016 roku 4650 zł. Oczywiście to zbyt mała kwota, aby można było opierać na takim źródle dochodu swoje życie. Jednak dla 4 proc. blogerów to właśnie blog stanowił źródło utrzymania, a dla 6 proc. było to jedno z głównych źródeł zarobków. Oznacza to, że blog również może się okazać całkiem niezłym biznesem.

Startujemy z blogiem – jakie koszty?

Wejście w blogowy biznes może nas kosztować naprawdę niewiele, rzecz tylko w tym, z jakich usług skorzystamy i ile będziemy chcieli zainwestować na start. Jeśli chcemy uruchomić blog, angażując w to jak najmniejszą kwotę, to możemy dobrać usługi następująco:

  • Domena internetowa – za darmo lub np. za 1 zł. Hosting WWW Az.pl ma aktualnie m.in. domenę .eu za 0 zł. Można również zarezerwować 5 domen .pl za 5 zł. W tej firmie mamy do dyspozycji bardzo szybką wyszukiwarkę domen. Większą kwotę zapłacimy dopiero przy przedłużeniu usługi, po 12 miesiącach, ale wtedy będziemy już wiedzieć, czy nasz blog rzeczywiście zarabia. Warto podkreślić, że firma Az.pl działa na rynku od 20lat, więc jest to doświadczony usługodawca, któremu warto zaufać.
  • Hosting WWW – tutaj również można skorzystać z bardzo dobrej promocji. Wyżej wymieniona firma Az.pl ma np. w promocji pakiet za 14,99 zł za pierwszych 12 miesięcy korzystania z usługi.
  • Darmowy CMS – bardzo dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z WordPressa, który został stworzony właśnie z myślą o blogowaniu. Co więcej, hosting WWW prawdopodobnie da nam do dyspozycji autoinstalor, dzięki któremu uruchomimy bloga, nie mając na ten temat specjalistycznej wiedzy.
  • Szablon bloga – dostępny za darmo. Przykłady to szablony o nazwie Divi, Avada czy Xtheme.

Opierając się na powyższych krokach, możemy założyć bloga, którego koszt wyniesie nas mniej niż 20 zł za pierwszy rok. Oczywiście musimy poświęcić czas na naukę m.in. obsługi CMS-a, ale tutaj przychodzą nam z pomocą dziesiątki darmowych poradników, które znajdziemy na stronach innych blogerów.

Hosting WWW – elementem kluczowym

Dla właściwego działania bloga bardzo duże znaczenie ma odpowiedni hosting, czyli serwer, na którym umieścimy naszą stronę. Tutaj warto zwrócić uwagę na więcej kwestii, żeby się nie okazało, że przez rok musimy korzystać ze źle działającego serwera, bo za niego zapłaciliśmy z góry. Najważniejsze czynniki, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę to:

  • Cena hostingu – nie tylko w pierwszym roku, ale również w kolejnym. Jeśli będziemy z usługi zadowoleni, to wygodnym rozwiązaniem będzie pozostanie przy niej.
  • Darmowy okres testowy – sprawdźmy, czy hosting pozwoli nam np. przez 14 dni sprawdzić, jak działa.
  • BOK – sprawnie działające biuro obsługi klienta jest ważne zarówno dla nowego użytkownika, jak i doświadczonego. Istotne są szybkość odpowiedzi, jej jakość i godziny, w których te odpowiedzi są udzielane.
  • Ograniczenia – raczej nie bierzmy pod uwagę hostingów, na których możemy prowadzić tylko jedną stronę. Ograniczenia mogą się również wiązać z możliwością założenia tylko jednej bazy danych czy wyłącznie kilku adresów e-mail.
  • Certyfikat SSL – ile kosztuje i na jakich zasadach można z niego skorzystać? Już wkrótce certyfikat będzie koniecznością, jeśli nie chcemy, żeby nasza strona została oznaczona jako niebezpieczna.

Jeśli podczas okresu testowego hosting zawodzi, mamy problemy, a BOK nie udziela nam odpowiedniej pomocy, to znak, że musimy wypróbować tę samą usługę w innej firmie.

Blog – warto spróbować!

Blogowanie może być nie tylko sposobem na wypowiedzenie się na temat pewnych kwestii czy podzielenie się swoją wiedzą. Może być również ciekawym źródłem dochodu, a biorąc pod uwagę minimalne koszty, z jakimi się wiąże, powinien tego spróbować każdy, kto chce „coś” przekazać innym. Być może będzie to atrakcyjne źródło dochodu?

Źródło: Notka PR

Przeczytaj również

4 kroki do skutecznego SMS marketingu Dla wielu przedsiębiorców kampanie SMS-owe jawią się jako drogie i mało skuteczne. Czy rzeczywiście tak jest? Nasze doświadczenie pokazuje, że to niep...
Zbuduj własną świecącą lampę w domu! Tym razem materiał dla majsterkowiczów, którzy lubią od czasu do czasu zrobić coś własnego. W wideo znajdziecie instrukcję, która pozwoli Wam w stosun...
Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Ra... Zastosowania Raspberry Pi ? Gdzie wykorzystać malinkę i czy warto ją kupić ? Jeżeli lubisz majsterkowanie i nowe technologie to z pewnością zaintere...
Czy reklama w internecie ma sens? Adblock w kontek... Czy w dobie coraz większej liczby użytkowników korzystających z wtyczek umożliwiających blokowanie reklam np. Adblock reklama w internecie ma jeszcze ...

One thought on “Jaki hosting WWW dla bloga internetowego?

  1. Naprawdę zazdroszczę ludziom, którzy opierają swoje źródło dochodu na prowadzeniu bloga. Niegdyś próbowałam z działaniem na własnym, kulinarnym blogu ale konkurencja jest tak ogromna, że to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Dziś hobbystycznie ponownie zaczynam w wolnym czasie. Dobre informacje Pan zawarł we wpisie. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.