Jaki wybrać hosting stron WWW?

Jakość działania usługi hostingowej uzależniona jest od wielu czynników, a wybór odpowiedniego serwera nie jest prosty – szczególnie w przypadku użytkowników, którzy nie mają doświadczenia z serwerami. To, czy warto postawić na dany rodzaj usługi serwerowej, uzależnione jest od wielu kwestii. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę?

hosting5 Jaki wybrać hosting stron WWW?

Jak wybrać serwer?

Oczywiście do usług hostingowych zalicza się nie tylko najtańsze serwery współdzielone, ale również VPS-y i serwery dedykowane. My zajmiemy się jednak tymi pierwszymi. Ze względu na atrakcyjną cenę i parametry wystarczające nawet pod strony z dosyć dużą oglądalnością, to właśnie one są najczęściej wybierane. Parametrów, które rzeczywiście mają znaczenie, jest wiele. Skupmy się na najważniejszych kwestiach związanych z wyborem usługi hostingowej:

  • Darmowy test usługi – jest to warunek konieczny. Hosting stron WWW powinien dawać możliwość darmowego testowania – najczęściej taki darmowy test jest dostępny przez 14 dni. W tym okresie z usługi można korzystać na takich samych zasadach jak podczas opłaconego okresu, zatem można testować w zasadzie wszystkie możliwości, jakie daje serwer. Bardzo ważne jest optymalne wykorzystanie tego czasu i sprawdzenie wszystkich możliwości usługi. Warto uruchomić własny serwis WWW, ocenić, jak działa i czy usługa ma odpowiednie parametry. Co zrobić, jeśli serwer nie umożliwia darmowego testu? Lepiej zrezygnować z korzystania z niego. Na darmowy test pozwalają sprawdzone firmy hostingowe.
  • Ilość transferu – najlepiej, żeby był on nieograniczony, dzięki temu nie trzeba się martwić tym, że strona stanie się niedostępna ze względu na dużą liczbę odwiedzających. Należy jednak pamiętać o tym, że transfer to nie wszystko – przekroczenie innych nałożonych limitów również może spowodować, że usługa stanie się niedostępna.
  • Panel zarządzania usługą – może to być Direct Admin, może cPanel, ale również rozwiązania autorskie. Wszystkie mają swoje plusy i minusy, a należy je po prostu dopasowywać do naszych oczekiwań, doświadczeń i preferencji. Każdemu użytkownikowi może odpowiadać inne rozwiązanie.
  • Ograniczenia, których nie widać – najczęściej z ogólnych informacji o ofercie trudno dowiedzieć się tego, że liczba plików na serwerze jest ograniczona, podobnie jak maksymalny rozmiar czy dzienna liczba wysłanych wiadomości e-mail. Najlepiej zapytać o to administratorów przed skorzystaniem z usługi. Oczywiście należy do tego podchodzić racjonalnie, gdyż ograniczenia te zmierzają głównie do zabezpieczenia usług przed spamem. Zwyczajny użytkownik nie wysyła kilku tysięcy wiadomości e-mail dziennie.
  • Ograniczenia podstawowe – czyli takie, które najczęściej są wskazane w ogólnych opisach. Mogą one dotyczyć liczby domen, baz danych, założonych skrzynek e-mail czy kont FTP. Naturalnie nie muszą one oznaczać czegoś złego, o ile tylko dla użytkownika uzyskane parametry są wystarczające. Na pewno warto zrezygnować z serwera, który umożliwia dodanie tylko jednej domeny. Choć początkowo może się nam wydawać, że nie potrzebujemy większej liczby domen, to z czasem nasze wymagania mogą się zmienić.
  • Biuro obsługi klienta – bardzo ważny element usługi hostingowej. Jeśli po wysłaniu wiadomości e-mail użytkownik czeka kilka dni na odpowiedź, to oznacza to, że z takiej usługi nie warto korzystać. Podobnie to wygląda, jeśli pomimo istnienia możliwości skorzystania z pomocy telefonicznej i tak nikt nie odbiera telefonu lub przy próbie połączenia słyszy się informację, że należy czekać 30 minut w kolejce na połączenie.
  • Instalator aplikacji – bardzo przydatna funkcja, dzięki której użytkownik może dosłownie kilkoma kliknięciami myszy, bez wiedzy technicznej, zainstalować jeden z wielu systemów CMS, które są wykorzystywane do założenia forum, bloga, serwisu informacyjnego czy nawet sklepu.

Rekomendacje innych użytkowników – jeśli nie wiemy, jaki hosting wybrać, warto zapytać znajomych, którzy korzystają z takich usług, a najlepiej po prostu przetestować, jak działają ich strony WWW, których pliki znajdują się na danym serwerze.

Źródło: Notka PR

One thought on “Jaki wybrać hosting stron WWW?

  1. Utrzymanie hostingu nie należy do najtańszych. Możemy jednak zredukować te koszta poprzez hosting w chmurze. To nowoczesny sposób, który da nam możliwość przechowywania danych i jest przy tym bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.