Klonowanie MAC’a. Co to jest adres MAC karty sieciowej i jak go odczytać?

Każde urządzenie sieciowe (karta sieciowa) ma przypisany unikalny 48 bitowy adres MAC (ang. Media Access Control), który identyfikuje komputer w sieci. Administratorzy sieci internetowych bardzo często wykorzystują adresy MAC kart sieciowych, aby umożliwić dostęp do internetu wyłącznie wybranym użytkownikom. Jeżeli zamierzasz zmienić kartę sieciową w komputerze, lub router, a w Twojej sieci jest wykorzystywanie filtrowanie po adresach MAC kart sieciowych, to prawdopodobnie będziesz musiał skontaktować się z administratorem, lub skorzystać z metody pozwalającej klonować adresy MAC.

adres-mac Klonowanie MAC'a. Co to jest adres MAC karty sieciowej i jak go odczytać?Źródło: pixabay, blickpixel

Co to jest ten MAC – adres karty sieciowej?

MAC (ang. Media Access Control) to zapisany szesnastkowo 48-bitowy adres służący do identyfikacji urządzenia w sieci. Z założenia adres MAC miał być unikalnym adresem, ale obecnie producenci urządzeń sieciowych produkują tak dużo sprzętu, że może się zdarzyć, że ktoś na drugim końcu świata korzysta z tego samego adresu MAC.

Skoro jest to „unikalny” adres to można go wykorzystać w praktyce, na przykład do identyfikacji użytkownika w sieci. I tak się dzieje! Niemal każdy administrator sieci osiedlowej wykorzystuje filtrowanie adresów MAC w swojej sieci, aby zapewnić dostęp do internetu wyłącznie określonym użytkownikom.

Dlatego jeżeli kupimy nowy komputer (z nową kartą sieciową), lub router, to prawdopodobnie będziemy musieli ten fakt zgłosić do administratora – on musi zaktualizować nasz adres MAC.

Jest jednak stosunkowo prosty sposób, aby nie kłopotać administratora i posługiwać się nadal poprzednim „starym” adresem karty sieciowej – innymi słowy sklonować adres MAC, o czym przeczytacie poniżej.

Jak sprawdzić adres MAC karty sieciowej?

W systemach z rodziny Windows (XP, Vista, 7, 8), aby sprawdzić adres MAC karty sieciowej należy:

  • Otworzyć menu start i w oknie wyszukiwania wpisać polecenie: cmd
  • W otwartej konsoli systemowej wpisać polecenie: ipconfig /all

adres-mac-karty-sieciowej Klonowanie MAC'a. Co to jest adres MAC karty sieciowej i jak go odczytać?

W polu adres fizyczny, zobaczymy adres MAC dla konkretnej karty sieciowej. Oczywiście w komputerze może być zainstalowanych kilka kart sieciowych.

W przypadku urządzeń takich jak router – adres fizyczny karty sieciowej (MAC) znajdziemy zazwyczaj na obudowie, lub logując się do menu ustawień konfiguracyjnych routera:

router-mac Klonowanie MAC'a. Co to jest adres MAC karty sieciowej i jak go odczytać?

Klonowanie adresu MAC karty sieciowej

Część dostawców internetowych rejestruje adresy MAC kart sieciowych, uniemożliwiając podłączenie do sieci osób trzecich. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt rozległej wiedzy z obszaru IT. Istnieje stosunkowo prosta metoda pozwalająca ominąć ten rodzaj zabezpieczenia – polegająca na klonowaniu adresu MAC.

  • Jeżeli kabel Ethernet masz bezpośrednio podłączony do komputera

Ten sposób będzie wykorzystywany do klonowania adresu MAC na karcie sieciowej komputera, który jest bezpośrednio podłączony do internetu za pomocą kabla sieciowego z pominięciem routera. Innymi słowy w sieciach osiedlowych bardzo często administrator wierci nam w mieszkaniu dziurę i przepuszcza przez nią kabel – a ten łączymy bezpośrednio z komputerem.

Klikamy PPM na Właściwości Mój Komputer i wybieramy odnośnik Menedżer urządzeń. Rozwijamy okno Karty sieciowe i dwukrotnie klikamy na kartę sieciową LAN, do której podłączony jest przewód ETHERNET:

klonowanie-maca Klonowanie MAC'a. Co to jest adres MAC karty sieciowej i jak go odczytać?

W zakładce Zaawansowane przechodzimy do menu Właściwości i odnajdujemy pozycję Adres sieciowy. W tym miejscu wpisujemy adres MAC poprzednio podłączonej karty sieciowej – wpisując adres MAC w polu wartość pomijamy znaki rozdzielenia tj „-„,”:” itp..

Klikamy OK i ponownie uruchamiamy komputer.

  • Jeżeli posiadasz router

Jeżeli kupiliśmy do domu router, to powinniśmy sklonować adres MAC karty sieciowej routera, a nie tej znajdującej się w naszym komputerze – ponieważ to router jest „wyjściem na świat”.

Dla routerów firmy TP-Link opis klonowania adresu MAC karty sieciowej znajdziemy na stronie: http://www.tp-link.com.pl/article/?id=68

4 thoughts on “Klonowanie MAC’a. Co to jest adres MAC karty sieciowej i jak go odczytać?

  1. aah bueno, eso cambia la cosa, pero bueno, cosas de la vida, hay que seguir intentando con ganas… como diría Gustavo "vuela lejos hombre, que nada se innarpotge".

  2. Gość says:

    Cytuję: „Dla routerów firmy TP-Link opis klonowania adresu MAC karty sieciowej znajdziemy na stronie: http://www.tp-link.com.pl/article/?id=68” a próbował ktoś postępować według wskazówek z tej strony? Bo ja staram się od kilku godzin podłączyć router TP-LINK do sieci według tego co tam piszą i figa z makiem,żadnych widoków na to że kiedyś to nastąpi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.