Nie kupiłeś odkurzacze przed 1 Września 2014? No to masz problem!

Kilka dni temu postanowiłem, że kupię nowy odkurzacz, ponieważ stary miał już problemy z odkurzaniem. I okazało się, że wszystkie odkurzacze produkowane po 1 Września 2014 muszą być „eko”. Innymi słowy odkurzacz ma pobierać mniej prądu, a jego maksymalna moc może wynosić do 1600W. Czyli wpis o absurdach Unii Europejskiej, a może nie absurdach… ?

odkurzacze-unia-europejska-300x224 Nie kupiłeś odkurzacze przed 1 Września 2014? No to masz problem!Źródło: flickr, Harsh Agrawal
Odkurzanie w myśl nowych przepisów Unii Europejskiej

Z dniem 1 Września 2014 wchodzi nowa dyrektywa Unii Europejskiej, w której zakazuje się produkcji „mocnych” odkurzaczy o mocy przekraczającej 1600W, dodatkowo w 2017 moc ta ma być ograniczona do 900W. Na własnej skórze mogłem się przekonać w ostatnich dniach co to znaczy ….

Przeszukałem ofertę sklepów, zapytałem na forach związanych z RTV/AGD i znalazłem odpowiadający mi odkurzacz – okazało się, że nigdzie nie ma go na stanie, w dodatku nie jest już produkowany, bo zakazała tego UE. Ja byłem jeszcze o tyle w komfortowej sytuacji, że natrafiłem na duże wyprzedaże „starego” sprzętu i mogłem nabyć odkurzacz o mocy 2100W w dość atrakcyjnej cenie. Podejrzewam, że osoba czytająca ten tekst i chcąca nabyć odkurzacz będzie w nieco gorszej sytuacji….

Całe to zamieszanie z „eko” odkurzaczami spowodowało prawdopodobnie duże zainteresowanie odkurzaczami produkowanymi przed 1 Września 2014 i skorzystały na tym wszystkie firmy produkujące tego typu sprzęt.

Czego można się spodziewać po odkurzaczach małej mocy?

Prawdopodobnie nowy typ odkurzacza będzie droższy od jego „starszego” odpowiednika i jak sama nazwa wskazuje będzie zużywał mniej energii.

EU-energy-label-150x300 Nie kupiłeś odkurzacze przed 1 Września 2014? No to masz problem!W starych modelach odkurzaczy mogliśmy je porównywać między innymi poprzez siłę ssania, która określała z jaką mocą odkurzacz zbiera kurz. W nowych modelach ma być tzw. klasa efektywności energetycznej, która określa pobór prądu przez odkurzacz, w stosunku do efektywności zbierania kurzu.

Innymi słowy na obrazku powyżej klasa A (najlepsza) oznacza, że odkurzacz zużywa mało prądu, a dodatkowo bardzo dobrze zbiera kurz. Poniżej macie taki mały rysuneczek odkurzacza, gdzie określone zostały „klasa reemisji kurzu” (pokazuje jak czyste jest powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz – przydatne dla alergików), dodatkowo „klasa skuteczności odkurzania dywanów”, oraz „klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych”, a także poziom głośności i roczne zużycie energii.

Mała moc, a duże możliwości – niekoniecznie?

Wracając jeszcze do moich poszukiwań nowego odkurzacza chciałem się zorientować jak sprawdzają się nowe rozwiązania w „eko” odkurzaczach i czy taki odkurzacz może zastąpić model o większej mocy. W tym celu zadzwoniłem do firmy Zelmer (ponieważ miałem na oku ich odkurzacze) i od miłego Pana dowiedziałem się kilku szczegółów….

Według pracownika wspomnianej firmy, nowy typ odkurzacza powinien być szczelniejszy, a technologia bardziej efektywna. Innymi słowy nowy odpowiednik starego odkurzacza powinien zbierać kurz w podobnym stopniu. Po dłuższej rozmowie Pan jednak stwierdził, że mniejsza moc skutkuje również trochę mniejszą siłą ssania, co przyczynia się do zbierania mniejszej ilości zanieczyszczeń.

Na jednym z blogów (nie pamiętam już adresu) znalazłem ciekawy komentarz, w którym za przykład podano czajnik elektryczny i ilość pobieranej przez niego energii. Jeżeli do czajnika doprowadzimy mniejszą ilość energii tzn. zrobimy z niego „eko czajnik” , to jednocześnie wydłużymy czas potrzebny na zagotowanie wody. Ciekawe czy w podobny sposób będą działały nowe odkurzacze tzn. czy będziemy musieli kilkukrotnie odkurzyć pokój, zamiast jednego razu…..

Według dyrektywy Unijnej z przepisów wyłączone będą dosyć drogie odkurzacze wodne, oraz odkurzacze przemysłowe.

Pamiętacie żarówkowy zawrót głowy?

Unia Europejska już kilkukrotnie próbowała ułat… (pff) utrudnić nam życie wprowadzając chociażby energooszczędne żarówki, których cena jest kilkukrotnie większa od tradycyjnego modelu. Miało się to przyczynić do zmniejszenia zużycia energii, a tym samym zadbać o środowisko.

Jeżeli bliżej przyjrzymy się żarówkom energooszczędnym to stwierdzimy, że zawierają one między innymi rtęć, która jest niebezpieczna dla środowiska i ciężka w utylizacji.

Ciekawi mnie jaka jest Wasza opinia w sprawie ekologicznych odkurzaczy ?

Przeczytaj również

Jak obrócić tekst w Open Office? Obrót tekstu w po... Open Office to jedno z najpopularniejszych, darmowych narzędzi do edycji tekstu, o możliwościach komercyjnego produktu Microsoft Word. Chciałbyś wydru...
Czym zastąpić Winrara i Total Commandera ? Darmowe... W poprzednim wpisie pisałem o tym, że korzystanie z programów na licencji shareware po upływie okresu testowego jest niezgodne z prawem. Takimi progra...
Anonimowe przeglądanie internetu – Tor Brows... Sposobów na anonimowe przeglądanie internetu jest wiele. Część osób pobiera programy anonimizujące np. CyberGhost, inni ręcznie konfigurują serwery pr...
Chip z RFID dla wszystkich obywateli. Czy to możli... Czy już wkrótce każdy obywatel będzie miał obowiązkowo wszczepiany microchip RFID pod skórę? Czym jest ObamaCare i jakie ustawy przygotował rząd Stanó...

2 thoughts on “Nie kupiłeś odkurzacze przed 1 Września 2014? No to masz problem!

  1. muy buena esta seccion, es bueno que nos presenten lugares de chile, porque quienes vivimos aqui, no conocemos las partes importantes y que de por si son muy interesantes, asi, por lo menos, en esta seccion puedo conocer un poco mas de mi pais.muchas gracias, y buen trabajoa! y por cierto CONFORT es el mejor!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.