Windows BOX, a Windows OEM – różnice. Jaką licencję Windows wybrać ? Wady i zalety systemu Windows na licencji OEM i BOX.
Kupując system operacyjny możemy zdecydować się na tańszą licencję OEM, lub nieco droższą wersję BOX. Postaram się napisać o tym jakie są różnice pomiędzy licencją OEM, a BOX i którą z nich warto wybrać. Bardzo często posiadacze laptopów skazani są na posiadanie licencji OEM – zobacz jakie są jej ograniczenia w stosunku do licencji BOX dla systemu Windows.
OEM, a BOX – czyli wstęp o licencjach Windowsa
Przeglądając portale aukcyjne, lub sklepy komputerowe możemy zobaczyć, że systemy operacyjne z rodziny Windows występują w dwóch wersjach: BOX, oraz OEM.
Bardzo często nie zdając sobie sprawy z różnicy pomiędzy ograniczeniami nakładanymi na poszczególne licencje wybieramy tańszą wersję OEM, która w sklepach dostępna jest już za około 300 złotych (dla systemu Windows 7 Home Premium OEM) i jest sporo tańsza od licencji BOX kosztującej nawet 600 złotych (dla systemu Windows 7 Home Premium BOX).
Podejrzewam, że większość z nas posiada na swoich komputerach zainstalowany system Windows na licencji OEM – praktycznie każdy laptop jest w niego wyposażony i dość dużo komputerów stacjonarnych z preinstalowanym systemem operacyjnym. Nie dostajemy wtedy płyty instalacyjnej z systemem Windows, ponieważ jest on już zainstalowany na komputerze i w razie awarii możemy przywrócić komputer do ustawień fabrycznych z tzw. ukrytej partycji. Oczywiście Windows na licencji OEM również występuje na płytach DVD !
OEM i BOX – wady i zalety
Kupując nowy komputer zazwyczaj stajemy się również posiadaczami Windowsa na licencji OEM.
Najważniejsza różnica pomiędzy licencją OEM, a BOX polega na tym, że licencja OEM przypisywana jest na stałe do konkretnego komputera. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie możemy przenieść tej licencji na inny komputer. Nie będziemy również mogli sprzedać Windowsa na licencji OEM bez komputera – inaczej mówiąc Windows na licencji OEM staje się integralną częścią komputera.
Takich ograniczeń nie posiada licencja BOX (tzw. pudełkowa) – będziemy ją mogli sprzedać samodzielnie innemu użytkownikowi, bez potrzeby sprzedawania całego komputera. Inaczej mówiąc ta licencja może być przenoszona między komputerami – to na ilu stanowiskach może być jednocześnie zainstalowana zależy od warunków licencji.
Tak w kwestii wyjaśnienia, żeby było wszystko jasne – zarówno Windows OEM, oraz BOX może być reinstalowany dowolną ilość razy. Chodzi głównie o to, że Windows OEM może być reinstalowany wyłącznie na komputerze, na którym był po raz pierwszy aktywowany, natomiast Windows BOX może być reinstalowany na wielu komputerach (z tym, że aktywna może być wyłącznie jedna kopia systemu – ewnt. tak jak to przewidują zapisy licencji).
Czy można samodzielnie zainstalować Windows OEM ?
To pytanie może wydawać się dziwne, ale na stronie Microsoftu znalazłem następujący fragment:
Pytanie: Nie jestem producentem systemów, ale buduję komputer na użytek osobisty. Czy mogę kupić oprogramowanie typu OEM System Builder?
Odp. Nie. Należy kupić produkt detaliczny w pełnym pakiecie.
Źródło: http://www.microsoft.com/
Skierowałem swoje pytanie bezpośrednio do działu pomocy Microsoft i otrzymałem następującą odpowiedź:
Postanowienia licencyjne zezwalają użytkownikowi na instalacje wersji OEM systemu operacyjnego Windows, we własnym zakresie na zbudowanym przez siebie komputerze. W takiej sytuacji, użytkownik jest poza wsparciem technicznym ze strony firmy Microsoft jak i ze strony producenta sprzętu który posiada.
Źródło: Odpowiedź e-mail Microsoft.com
Oznacza to mniej więcej tyle, że instalując samodzielnie system operacyjny w wersji OEM tracimy wsparcie techniczne ze strony Microsoft, oraz ze strony producenta sprzętu.
Co w sytuacji awarii sprzętu – czy Windows OEM jest bezużyteczny ?
To pytanie również jest problematyczne, ponieważ licencji z Windowsem OEM nie możemy przenieść na inny komputer – a więc w przypadku awarii sprzętu system staje się bezużyteczny. Co na to Microsoft ?
Oczywiście Możliwe jest przeniesienie systemu operacyjnego w wersji OEM na inną płytę główną w przypadku jej uszkodzenia. Warunkiem koniecznym jest jednak to by płyta była wymieniona na taki sam model. Nie ma takiej możliwości, gdy użytkownik dokona zmiany płyty np. na nowszy model.
Źródło: Odpowiedź e-mail Microsoft.com
A więc możemy uaktualnić w komputerze np. pamięć RAM, czy kartę graficzną, natomiast nie możemy zmienić płyty głównej na nowszą. W przypadku uszkodzenia płyty głównej należy ją wymienić na taki sam model, w przeciwnym wypadku zakupiony uprzednio system operacyjny straci ważność.
Podsumowanie – lepiej wybrać Windows OEM, czy Windows BOX ?
Jeżeli różnica cenowa pomiędzy wersją OEM, a wersją BOX byłaby stosunkowo niewielka to warto wybrać wersję z mniejszymi ograniczeniami. Z drugiej strony kupując nowy zestaw komputerowy, który będzie nam służył przez dobrych kilka lat nie ma sensu przepłacać za wersję BOX, no chyba, że myślimy w krótkim czasie o gruntownej zmianie podzespołów (w tym płyty głównej).
Przy windows 8 sa juz duze udogodnienia przy licencjach OEM.
http://pclab.pl/news51437.html
A jak to się ma do zapisów Trybunału UE???
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 lipca 2012 r. w sprawie C-128/11 art. 4 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych nabywca licencji, podobnie jak każdy następny, mogą powołać się na przewidziane w art. 4 ust. 2 tej dyrektywy wyczerpania prawa do rozpowszechniania, a w konsekwencji są uprawnionymi nabywcami kopii programu komputerowego.
Wyrok jest wykładnią prawa tj. dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost – prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy – wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne.
Na 100% wynika z tego, że OEM można odsprzedać, także osobno. Problem w tym, że jeśli jest to OEM bez nośnika, M$ może się nie zgodzić na jego aktywację – nie wiem czy to jest zgodne z prawem, czy też nie.
Dziękuję za wyjaśnienie owych licencyjnych niuansów. Właśnie chciałem kupić system Windows 7 OEM na Allegro. Widzę, że jednak muszę porozglądać się za wersją BOX, bądź kupić (używany) komputer z przypisanym do niego systemem.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Yeah that’s what I’m talking about baby–nice work!
Thanks for taking the time to post. It’s lifted the level of debate
Dlatego ja wolę boxy. Nie ma problemu czy zmieniasz sprzęt czy nie. instalujesz kiedy i gdzie chcesz. No proste. Sam zakupiłem ostatnio 10 w programvare.pl udało mi sie w fajnej cenie.
Osobiście też mam oprogramowanie z programvare.pl i uważam, że Windows 8 jest najlepsze:)
Osobiscie uważam ze zaklinaczkaaa i Figier reklamują serwis, a licencje W10 OEM mozna kupic na zagranicznych stronach za 18 euro. Pozdro (allkeyshop.com)