Obciążenie procesora komputera. Sprawdzamy temperaturę pod obciążeniem.

Przegrzewanie się procesora, lub karty graficznej to jedna z nierzadko występujących usterek, które opisują użytkownicy sprzętu komputerowego. Niestabilna praca, oraz resetowanie się komputera widoczne są zwłaszcza, gdy uruchamiamy grę, lub program, który wymaga dużej mocy obliczeniowej. Jeżeli chcesz sprawdzić jakie temperatury osiąga procesor, lub karta graficzna pod obciążeniem, to skorzystaj z opisanej porady. Prezentuję dwa przydatne narzędzia do testowania pracy procesora i karty graficznej pod maksymalnym obciążeniem.

Jak sprawdzić temperaturę procesora i karty graficznej pod obciążeniem

W jednym z ostatnich artykułów opisywałem jak sprawdzić temperaturę podzespołów komputerowych, dlatego nie będę ponownie opisywał tego samego tematu. Uruchamiając program do diagnostyki zazwyczaj pobieramy informacje o temperaturze poszczególnego układu w spoczynku – czyli podczas normalnej, nieobciążającej pracy.

Kiedy gramy w gry komputerowe, zajmujemy się obróbką grafiki, lub tworzymy animację komputerową, komputer pracuje na zwiększonych obrotach – w takich sytuacjach potrzebna jest większa moc obliczeniowa. W menedżerze zadań w takich sytuacjach można zobaczyć większe zużycie pamięci RAM, lub procesora. To właśnie w takich przypadkach podzespoły komputera się przegrzewają.

Chcąc właściwie zdiagnozować jaka temperatura panuje we wnętrzu komputera (dla poszczególnych podzespołów) powinniśmy wykonać 2 testy – jeden w spoczynku, natomiast drugi pod obciążeniem. Oczywiście testu pod obciążeniem nie będziemy wykonywali, gdy gramy w grę komputerową, lub tworzymy animację – byłoby to dosyć niewygodne.

W tym celu wykorzystamy oprogramowanie, które „sztucznie” sprawi, że nasz procesor będzie bardzoooo zajęty – obciążony – np. będzie badał liczby pierwsze, lub wykonywał skomplikowane operacje algorytmiczne.

Jak maksymalnie obciążyć procesor i sprawdzić jego temperaturę

Aby sprawdzić temperaturę podzespołów komputerowych (procesora) pod obciążeniem skorzystamy z jednego z dwóch narzędzi OCCT, lub Prime95. Zarówno OCCT, oraz Prime95 to darmowe programy do diagnostyki podzespołów komputerowych, które pomogą sprawdzić stabilność komputera pod obciążeniem.

Pierwsze z narzędzi OCCT służy nie tylko do obciążenia procesora, ale również karty graficznej, lub zasilacza (wybierając tę opcję jednocześnie obciążamy procesor i kartę graficzną), dlatego w tym poradniku pokaże jak korzystać właśnie z tego programu.

obciazanie-podzespolow-komputerowych-sprawdzamy-temperature Obciążenie procesora komputera. Sprawdzamy temperaturę pod obciążeniem.

Wybieramy jeden z czterech rodzajów testów: CPU:OCCT, CPU:LINPKACK, GPU:3D, POWER SUPPLY, oraz klikamy przycisk ON. Po przełączeniu opcji Test Type na Automatic, będziemy mogli również określić czas trwania testu – nie jest to konieczne.

obciazanie-podzespolow-komputerowych-sprawdzamy-temperature1 Obciążenie procesora komputera. Sprawdzamy temperaturę pod obciążeniem.Po uruchomieniu testu, procesor zostanie maksymalnie obciążony – co będzie można sprawdzić wchodząc do menedżera zadań. W każdej chwili możemy zatrzymać wykonywanie testu klikając przycisk OFF. Po zakończeniu testów otrzymamy raport z użycia pamięci RAM, temperatury dla poszczególnych rdzeni procesora i kilku innych wartości.

2015-02-25-18h25-Temperature-Core-0 Obciążenie procesora komputera. Sprawdzamy temperaturę pod obciążeniem.

Na przykładzie powyżej możecie zobaczyć, że początkowa temperatura procesora wynosiła około 47 stopni C, natomiast w stresie – pod obciążeniem – skoczyła do 57 stopni. Przedstawiony na wykresie procesor i3-3110m wytrzymuje około 90 stopni, dlatego przedstawione temperatury są jak najbardziej prawidłowe.

6 thoughts on “Obciążenie procesora komputera. Sprawdzamy temperaturę pod obciążeniem.

 1. OCCT bardzo często pokazuje nieprawdziwe informacje. Szczególnie na procesorach AMD – tam najczęściej zamiast temperatury CPU, zobaczymy temperaturę mostka północnego płyty głównej.

  Polecam testować procesor i kartę właśnie OCCT, ale odczytom nie ma co wierzyć – lepszy będzie do tego HW Monitor

  • Przemo says:

   Zawsze można sobie porównać wyniki pomiarów z różnych programów – a jeżeli chodzi o HWMonitor, to ten z kolei nie ma funkcji obciążającej CPU.

 2. Super program, używam od kilku lat i nigdy mnie nie zawiódł, sprawdzałem też prime95 jednak ten jest lepszy pod każdym względem i co najważniejsze stale rozwijany.

 3. Paweł says:

  47 i skok o 10 stopni na 100% wow marzenie. nie dawajcie firmom skladac komputerow ja sie pokusilem przez lenistwo i mam teraz czajnik grafika prawie 90 st. wg kilku programow a plyta w hwmonitor ponad 110 -.- wode mozna gotowac pf. i to nie w 100% tylko przy wlaczeniu sredniej gry na min. ustawieniach…az obudowa jest doslownie goraca. a jak wylacze gre to po 5-10 minutach chlodna i procek ledwie ponad 30 st. pokazuje. jakis laik moglby zawiezc im do naprawy jak sie pierwszy raz komp sie wylaczyl od przegrzania przesmarowali by pewnie pasta i zakosili pare dyszek a za rok znowu to samo jak nie gorzej. mam nadzieje ze nie kazda firma to tacy idioci…chociaz obudowa wyglada ladnie i ma otwory z boku i prawie praktycznie caly przod kratowany planuje rozejrzec sie za jakims porzadnym wentylatorem zeby wyciagal powietrze z jednostki moze to cos ta szegolnie ze pierwszy raz widzialem u siebie zasilacz z wentylatorem w kierunku wnetrza obudowy.. dziwne. ale z drugiej strony nie chce mi sie wierzyc ze przez to CPU skacze o 50 stopni a plyta glowna sie gotuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.