Oszustwa z centralnym ogrzewaniem. Czyli jak robić ludzi w konia.

Właśnie rozpoczął się sezon grzewczy, a to oznacza, że wkrótce wielu z nas będzie musiało zapłacić wyższe rachunki za centralne ogrzewanie. W tym wpisie powiem dlaczego podzielniki ciepła nie mają sensu i dlaczego płacimy wysokie rachunki pomimo oszczędności i przykręconych zaworów w kaloryferach. A także popularne sposoby na to, jak oszukać mierniki ciepła w naszych domach.

podzielniki-ciepla-300x199 Oszustwa z centralnym ogrzewaniem. Czyli jak robić ludzi w konia.Źródło: flickr, warrenskiTak oszukują na ogrzewaniu!

W internecie znajdziemy wiele osób, które chwalą się tym w jaki sposób oszczędzają na ogrzewaniu mieszkania. Na początku warto dodać, że każde tego rodzaju „cwaniactwo” spowoduje, że TY zapłacisz więcej – o sposobach rozliczania pisałem na pierwszej stronie tego artykułu.

Na forach internetowych znajdziemy ciekawe sposoby nielegalnych praktyk – na przykład montaż ogrzewania podłogowego podłączonego do głównego zaworu, dla którego podzielnik ciepła nie mierzy temperatury. Inne osoby radzą zamontować zawór na grzejniku i powrocie, a następnie w sezonie grzewczym podmienić grzejnik na taki, który nie posiada zamontowanego podzielnika ciepła.

Wśród praktyków, znajdziemy również sposób polegający na zakryciu podzielnika ciepła folią aluminiową:

Duże koszty ogrzewania – dlaczego mam niedopłatę?

Jeżeli raz jeszcze przeanalizujecie, w jaki sposób rozliczane są koszty ogrzewania, to prawdopodobnie odkryjecie dlaczego macie wysokie rachunki.

Każdej zimy Spółdzielnia Mieszkaniowa zamawia określoną liczbę ciepła – załóżmy, że w tym roku łączny koszt ogrzewania twojego bloku wyniósł 100 tysięcy złotych. Jeżeli okaże się, że zima była łagodna i każdy z lokatorów nie będzie odkręcał grzejnika to koszty ogrzewania rozłożą się równo na wszystkich mieszkańców – niezależnie od tego, czy korzystali z ogrzewania, czy z niego nie korzystali.

W najgorszej sytuacji będzie osoba, która zapomni w tym czasie zakręcić zaworu kaloryfera – to na nią spadnie obowiązek płacenia kosztów ogrzewania (nawet 70% tej kwoty). Załóżmy, że wyjechaliśmy zimą za granicę, jednak zapomnieliśmy zakręcić zaworów kaloryfera – a żaden z sąsiadów nie ogrzewał w tym czasie swojego mieszkania. Koszty wspólne wyniosą 30 000 złotych – podzielone zostaną równo na wszystkich lokatorów, natomiast koszty indywidualne 70% łącznych kosztów, poniesie zapominalski Kowalski – czyli przyjdzie mu zapłacić ponad 70 000 złotych!

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

Aby zmniejszyć indywidualne koszty, które ponosimy na ogrzewanie mieszkania, warto zadbać o odpowiednią administrację, która skalkuluje zapotrzebowanie na ciepło w danym roku kalendarzowym. Jeżeli nie wykorzystamy zamówionej przez spółdzielnię ilości ciepła, to i tak będziemy musieli za nią zapłacić.

Aby oszacować koszt ogrzewania naszego mieszkania stosuje się współczynniki LAF i UF.  Współczynnik UF opisuje wielkość i moc grzejnika, natomiast LAF powinien uwzględniać położenie mieszkania (i grzejnika) w lokalu. Bardzo często oba współczynniki zostają uśrednione, co powoduje niesprawiedliwy podział kosztów ogrzewania.

Wyobraźmy sobie sytuację lokatora mieszkającego w środkowej części bloku i takiego, który mieszka na ostatnim piętrze. W zależności od usytuowania mieszkania jeden z lokatorów będzie musiał zużyć więcej ciepła na ogrzanie mieszkania – wskaźnik LAF ma niejako wynagrodzić te różnice. W praktyce nikomu nie chce się dokładnie sprawdzać jak wygląda zapotrzebowanie cieplne konkretnego mieszkania – z jakich materiałów został wykonany budynek itp… Dodatkowo jeżeli mamy sąsiada, który notorycznie oszczędza na ogrzewaniu, to również do ogrzania sąsiadujących ścian zużyjemy więcej energii cieplnej.

Warto poznać współczynniki UF i LAF – mamy do tego prawo udając się do administracji budynku. Będziemy wtedy pewni, że współczynniki obliczone zostały prawidłowo, a my nie jesteśmy z tego tytułu pokrzywdzeni. O tym w jaki sposób obliczyć oba współczynniki przeczytamy w sieci – w tym artykule nie będę się rozwodził już na ten temat.

Jak usunąć podzielniki ciepła?

Po przeczytaniu całego wpisu pewnie zapytacie, czy możliwe jest usunięcie podzielników ciepła? Czym zastąpić mierniki ciepła w mieszkaniu?

Przepisy regulują, że zamiast podzielników ciepła, możemy rozliczać się na podstawie metrażu mieszkania (m2). Wtedy niezależnie od tego, czy ogrzewamy mieszkanie wszyscy lokatorzy płaciliby mniej więcej wyrównane opłaty – nie byłoby sytuacji, że ktoś ma „niedopłatę„. Nie byłoby również opisanych powyżej sytuacji „kombinatorstwa„, oraz niewłaściwie określonych wskaźników UF i LAF.

Wybór sposobu rozliczania kosztów ogrzewania zależy od Spółdzielni Mieszkaniowej – warto zapytać, czy indywidualny mieszkaniec może zrezygnować z podzielników ciepła (warto zajrzeć do regulaminu spółdzielni). Często większością głosów można przegłosować, aby podzielniki ciepła zostały zlikwidowane.

Jednym z przypadków, które znam osobiście na rezygnację z podzielników ciepła i rozliczanie się według ryczałtu jest niepozwolenie dokonania odczytu miernika ciepła, lub dobrowolne zgłoszenie chęci rozliczania się według ryczałtu.

A co wy sądzicie o podzielnikach ciepła?

52 thoughts on “Oszustwa z centralnym ogrzewaniem. Czyli jak robić ludzi w konia.

 1. „Cwaniactwo” to delikatnie powiedziane. Większość egoistycznie upatruje w podzielnikach swego zysku, obmyśla taktykę „oszczędzania”. Rzekomo nie przychodzi im do głów, że to żerowanie na sąsiadach, zwykłe kradzieże na małą lub kilkutysięczną skalę. To jednak nie interesuje zarządców nieruchomości ani operatorów podzielników. Oni chwalą system i nie powiedzą, że jest z natury nonsensownie niedokładny a na dodatek tworzy „kominy” zużyć wywołane niekontrolowalnymi przenikaniami międzysąsiedzkimi przez stropy i ścianki. W najlepszym wypadku kominy są obcinane – by nie było afer. Stosują też, w przypadkach drastycznych, opłaty szacunkowe i inne ręczne „egzorcyzmy” by tylko uchronić system. To wszystko jest sprzeczne z prawem polskim i unijnym, które wymaga, by opłaty indywidualne były adekwatne do RZECZYWISTEGO zużycia a nie fikcyjnych wskazań emisji grzejników mnożonych przez orientacyjnie szacowane współczynniki korekcyjne oceny kaloryferów i położenia lokalu.
  Zarządcy (spółdzielnie, wspólnoty) szerzą komercyjną oszukańczą propagandę operatorów podzielników wobec lokatorów a lokatorzy w wyścigach szczurów oszukują i okradają się nawzajem. Oczywiście, jedni się cieszą ze zwrotów, inni szukają sprawiedliwości. Ale niewielu jeszcze rozumie, o co chodzi. Jest o tym nota na blogu CASIM.BLOG.PL z linkami do artykułów, które jeszcze bardziej ukazują blef. Zjawisko żerowania pokazuje jak można chwalebną ideę energoszczędności przekształcić w masę wykroczeń i przestępstw. To powinno zainteresować organy ścigania; lokatorzy sami nie poradzą sobie – to zbyt ciężka choroba finansowana przez zamożne firmy.

  • Mariola says:

   Jest Pan w duzym błedzie, bo nie rozumie działania podzielników. Ja z podzielnikami przy oszczednym ogrzewaniu płace 3 razy wiecej niz mieszkancy os. płacacy za m2.

  • Teresa says:

   Mam dwa mieszkania: z podzielnikami i bez podzielników. Mieszkanie bez podzielników- koszt za centralne ogrzewanie niższy od kosztów z podzielnikami. Podzielniki nie są urządzeniami pomiarowymi nie mierzą ciepła. Podzielniki to okradanie właściciela mieszkania, służące dla lobby podzielnikowych i prezesa spółdzielni.

  • zenek 10 says:

   a ” ile to wlezie” Twoim zdaniem chłopie-
   czy wlejesz w 1 litr wody w pojemnik o.5 litra?
   grzejnik też ma swoją pojemność tzn wydajność cieplną – to nie jest piec martenowski!!1:)

  • Jerzy Jeziorowski says:

   Szanowny Panie. Dochody „firm rozliczających” są na tyle znaczne, że powiedzenie prawdy im się nie kalkuluje. Nawet na tzw. „odsyp” im wystarczy. Z tym „ile wlezie” Pan się myli. Obecnie niemal wszystkie węzły cieplne posiadają automatyczną regulację m.in. pogodową i temperatury czynnika grzewczego zadanej wg projektu przekroczyć się nie da. Pan ma jedynie możliwość tzw. „oszczędzania”. W znacznej części obiektów, zwłaszcza starszych ma Pan nawet możliwość nawet całkowitego odcięcia grzejnika. Zgodnie z ostatnimi nowelizacjami WT odbiorca winien posiadać możliwość redukcji temperatury nie więcej niż 4K. Taką możliwość dają głowice z dolnym ograniczeniem temperatury (16 st.C). Prawo wstecz nie działa i dlatego nie ma przepisu wymagającego wymiany zainstalowanych wcześniej głowic. Jeżeli ma Pan wolę hodowania grzybów na ścianie to jest to Pana prawo. Aktualnie Zarządca Budynku ma prawo w przypadku braku zgody na „ściemę podzielnikową” obciążyć Pana opłatą za ogrzewanie nie wyższą niż iloczyn powierzchni lokalu i średniej ceny kosztu ogrzewania 1 m2 całego budynku. Ewentualnie może 1m2 zastąpić 1 m3 a powierzchnię kubaturą. Nie ma to znaczenia jeśli wysokości lokali są równe. 25 lat temu pewna firma rozliczeniowa proponowała decydentowi „odsyp” 5 zł. od podzielnika. A od rozliczenia nie ma Pan możliwości odwołania. Ale nawet nie mając podzielnika musi Pan w jakiejś formie za opomianowanie zapłacić plus ok. 200 zł rocznie bo tego rzędu są koszty czynności zwanej „rozliczeniem”. Pozdrawiam.

   • Paweł says:

    Witam,
    Gratuluję przejrzystości wywodu i sporo się douczyłem. Jestem właścicielem mieszkania w bloku spółdzielczym. Budynek zbudowany z wielkiej płyty posiada termoizolację zewnętrzną i okna PCV na klatce schodowej. Mieszkam na ostatnim piętrze i dotychczas płacę za CO od m.kw. mieszkania. Spółdzielnia chce zamontować podzielniki ciepła (koszt 50zł/szt), a osoby które ich nie chcą, będą rozliczane „wg tzw. wartości maksymalnych zgodnie z regulaminem rozliczeń spółdzielni” (to cytat z pisma). Uprzejmie proszę o poradę czy wyrazić zgodę na podzielniki? Pozdrawiam, Paweł z Wrocławia

  • Jerzyk says:

   Byłbym zachwycony gdyby Pan podpowiedział jak to „ile wlezie” zrobić. Wykonałem kilkaset projektów instalacji ogrzewania budynków wielorodzinnych i co nieco rozumiem. Przepisy wymagają m.in. automatycznej regulacji temperatury. To nie dotyczy tylko grzejników, ale przede wszystkim węzła co. Jeśli instalacja jest prawidłowo zwymiarowana lub przewymiarowana, zrównoważona hydraulicznie a węzeł cieplny zaprojektowany prawidłowo i posiadający regulację pogodową może Pan wszystkie termostatyczne zawory grzejnikowe, których głowice nie pozwalają ograniczyć temperatury w pomieszczeniu poniżej 16 st.C, nastawić dowolnie wg własnego upodobania. I nic się nie stanie. Temperatury wyższej od obliczeniowej Pan nie uzyska. Bo prawidłowa temperatura w tym przypadku to jest to „ile wlezie”. A jest to najbardziej racjonalne. Pozdrawiam. Moim zdaniem lepiej pomyśleć niż się przeziębić.

   • Mirka lokatorka budynku wspólnotoweo says:

    Dzień dobry.Do lipca miałam rozliczenie w/g podzielników.Wymieniono podzielniki na nowe.zarządca chce abyśmy płacili w/g ryczałtu o 1 zł.więcej niż dotychczas za 1m2
    ale jeśli wyjdzie nadpłata,albo niedopłata to nas nic nie będzie obchodziło.
    Czy ktoś może mi doradzić co powinnam zrobić,jakie rozliczenie wybrać,z górybardzo
    dziękuję za odpowiedż

 2. edek i karolina says:

  tak, najlepiej grzać od metra, przynajmniej zapłacisz bo używasz i masz ciepło, a nie jak przy podzielnikach, nie używasz i tak płacisz. sami mamy podwojne opłaty, bo grzeje elektrycznym a z podzielnika i tak wyparowuje i tak płace. pan z firmy rozliczeniowej nic nie robi bo co go to obchodzi-wszystko zgodnie z normą, natomiast ze bez mózgu i logiki to nieważne!!!!

  • Jerzyk says:

   Zgadzam się z Państwem. A jeśli już o Panu z firmy rozliczeniowej to niezgodnie zamiast zgodnie. Reszta zdania OK. Pozdrawiam.

 3. mieskanka bloku says:

  Niestety ja mam wielkie ,bardzo wielkie watpliwości co do tego czy te podzielniki to nie oszustwo.Jak inaczej wytłumaczyć fakt ,że w kuchni i 1 pokoju nie grzeję a corocznie są jednostki to 160,a ostatnio 600!!!!!skąd ,więc taka wielka liczba jednostek.Uważam,że podzielniki to tylko nabijanie kasy,bo dlaczego po sezonie grzewczym jest rozliczenie i nagle na nowo już uzupełniają płyn,lub montuja nowy podzielnik pomomo ,że nie ma sezonu grzewczego.

 4. Łukasz says:

  My odkąd założyliśmy wspólnotę odłączyliśmy się od spółdzielni i podzielniki ciepła zniknęły z kaloryferów. Ogrzewamy blok samodzielnie ekologicznym pelletem i bardzo dobrze na tym wychodzimy.

  • antek says:

   sezon zimowy w pełni zobaczcie tylko na swoje rachunki za ogrzewanie, dlaczego bo warto można oszczędzić i nie dać się oszukiwać ja skorzystałem z usług @spoldzielniamieszkaniowa udało się wywalczyć pare złotych nic to nie kosztuje Napisz do nich wiadomość a się przekonasz zajrzyjcie jeszcze na ich filmiki na YouTube https://youtu.be/ALw5WEKTyYY

 5. urszula says:

  Metoda rozliczani c.o. z udziałem podzielników to jedno wielkie oszustwo!!!
  Podzielniki nie mają jednostki więc nie są urządzeniami pomiarowymi….
  Dawno powinny zniknąć z grzejników !! Bogacą się zarządcy i firmy rozliczające.Oszczędzamy ,marzniemy i „bulimy” za zimno.
  Na facebooku działa Grupa otwarta – Podzielniki von. Członkowie są za likwidacją tego dziadostwa.

 6. No właśnie. Może ktoś z was wyjaśni mi, czym współczesne spółdzielnie mieszkaniowe ogrzewają bloki? Ja osobiście uważam, że to powinien byc ekogroszek. A jak jest naprawdę?

 7. Aga says:

  Wspólnota na Gagarina kradnie na potegie nie tylko na centralnym lecz na wodzie również.Naliczaja trzy razy te same już oplacone metry wody .Korekty nie można sie doczekac miesiacami.Grzejnik w lazience nie grzeje dwalata a placimy za niego.

 8. Faktycznie mieszkając w bloku wiele nie zaoszczędzimy, sama próbowałam i nic z tego, z góry narzucona jest suma i każdy ma płacić mimo, że jedna rodzina ma temp 30 stopni, a inna 20….

 9. Zenek says:

  Rozliczanie podzielnikowe można porównać z dyskusją o aborcji- jedni są za drudzy przeciw’ Sprawę można zamknąć jednym zdaniem.
  Jest to „układ zamknięty”- Nadpłaty zaliczkowe to olbrzymie pieniądze- i rozlicza się ja właśnie za pomocą urządzeń nie pomiarowych tylko 'Wymyślnym w tym celu ” regulaminie rozliczania energii cieplnej.
  A regulamin ten nie opracowali nie specjaliści od ciepła ale Zarządcy budynków.
  Wiemy dokładnie że są to miliardy złotych ( patrz blok 'Podzielniki von”
  Podaje się kwotę ok 50 000 000 000,00
  W układ zamknięty wchodzą wtajemniczeni zarządcy, biegli sądowi, sędziowie.
  Zenek

  • Jerzyk says:

   Może nie jest tak źle. Sędzia nie musi być specjalistą od ogrzewnictwa i nie można od niego tego wymagać. Z biegłymi bywa różnie. Jeden z moich kolegów, zupełnie przyzwoity konstruktor budowlany i biegły sądowy został biegłym w sprawie związanej z instalacjami. Ile głupot napisał. Dobrze, że się spotkaliśmy. Poradziłem mu, aby zrezygnował z tej sprawy. Rozsądni ludzie nie powinni brać się za coś na czym się słabo znają. Gdyby biegłymi w tych „sprawach podzielnikowych” nie mogły być osoby związane z firmami rozliczeniowymi stworzenie „układu zamkniętego” byłoby co najmniej trudne. Na stronie „podzielniki won” jest wiele opinii „biegłych” związanych z firmami „rozliczeniowymi”. Moim zdaniem nie są to ludzie głupi. To inteligentni i sprytni manipulatorzy doskonale dbający o własne interesy.

 10. Julita says:

  Piszecie tu bardzo dużo ciekawych i ważnych rzeczy, ale czy macie wiedzę odnośnie tego czy ktoś próbował już coś z tym zrobić formalnie i czy mu się to udało. Czy pomierniki mają np. jakąś legalizację ? Czy można odmówić spółdzielni prawa do zakładania pomierników? Czy jednym zdaniem walczył już ktoś ze spółdzielnią w sądzie albo w NIK-u?

  • Nie fizyk says:

   Wiecie co wam powiem ?, moge zrozumiec wszystyko, ale glupoty nie zrozumie nigdy .Piszecie takie bzdury ,ze glowa mala ,by to pojac. Ciekawe czy ten spec od podgrzewania podzielnika swieczka,byl chociaz na jednej lekcji fizyki.Nie dziwie sie teraz , ze supermarkety i 70- cio procentowe promocje maja w Polsce takie powodzenie. Powodzenia w skupie chlamu.

 11. Granat says:

  Ludzie – wy BEZMYŚLNIE NIE POWTARZAJCIE BZDUR !
  Ktoś kiedyś palnęła bzdurę, że: „jeśli 1 mieszkanie nie grzeje to czerpie ciepło z sąsiedniego”.
  Takie bzdury bezmyślnie powtarzają i to ludzie po tzw. studiach wyższych.

  Przecież powtarzanie czegoś takiego to nie „dzielenie włosa na czworo” tylko na dziesięcioro!

  Jeśli przyjąć taki szczegółowy i precyzyjny sposób rozliczania to ja się w takim razie pytam:

  1) Jakim narzędziem i w jaki sposób zmierzysz ilość ciepła odpromieniowanego z mieszkania „A” ?

  Pytanie DRUGIE:

  2) jakim narzędziem i w jaki sposób zmierzysz ilość ciepła zaabsorbowanego przez drugie mieszkanie „B”?

  Proszę odpowiedzieć na pytanie 1 i 2 !

  Jestem pewien, że ilość ciepła odpromieniowana przez A i zaabsorbowana przez B nie są równe. Więc CZYM i JAK oni chcą to zmierzyć ???
  Odpowiedź: niczym.

  Jeśli mielibyśmy rozliczać ciepło które przenika przez ściany to na identycznej zasadzie sąsiedzi powinni ci dopłacić do rachunku za elektryczność. Twoje okno jest blisko okna sąsiadki tak, że gdy włączysz żarówkę to twoje światło dolatuje do jej okna i tym samym ona korzysta z twojego światła. Absurdalne ?

  Wiadomo jest, że te pomiary są nie doskonałe. Jednak w sytuacji realiów blokowych powinniśmy się z tym pogodzić gdyż tak będzie najrozsądniej.
  Spółdzielnia z dostawcą ogrzewania nie rozlicza się z liczników w mieszkaniach tylko z licznika na bloku lub na tzw. węźle.
  Stan który tam jest należy przeliczyć według tylko wskazań liczników które są w mieszkaniach.
  Pomimo tego, że pomiary są niedoskonałe tylko wskazania liczników na kaloryferach są MIARODAJNE. Reszta to wymysły pomylonych ludzi po studiach wyższych !
  Ponieważ mieszkania SĄ WŁASNOŚCIĄ właścicieli i ponieważ to oni płacą (!!!) POWINNI MIEĆ możliwość regulacji zaworu w PEŁNYM (!) zakresie tzn. OD ZERA !
  Co to za argument, że „jeśli ktoś nie grzeje, to druga musi grzać więcej ??? No to niech też nie grzeje! Kto ją zmusza ???
  Każdy powinien mieć zawór w swojej jednostce i KAŻDY REGULUJE SOBIE w SWOIM mieszkaniu !

  Niestety, TAKA jest specyfika mieszkania w bloku i z tym trzeba się pogodzić !
  Kto się z tym nie zgadza to niech się przeniesie do domu jednorodzinnego.

  ZMUSZANIE innych właścicieli mieszkań do robienia BEZSENSOWNYCH KOSZTÓW NIE JEST ŻADNYM ROZWIĄZANIEM !!!

  Rozwiązaniem jest, że KAŻDY REGULUJE SWOIM zaworem i KAŻDY płaci za SWOJE Liczniki !

  • casi says:

   A może przeczytaj https://anichybi.blogspot.com/2018/05/podzielniki-nielegalne.html
   sam zweryfikuj podstawy naukowe, jeśli nie masz zaufania do użytego wzoru (prawa fizyki, nota bene analogonu prawa Ohma 🙂 ),
   sam oszacuj przenikanie dla modelu swego mieszkania lub innego.
   Nie wstydź się, każdy może się mylić. Ale raczej wycofaj ten wpis.
   —————-
   Oczywiście, oszacowania dotyczą modelu idealnego. Nie można ich używać do ustalania opłat za rzeczywiste zużycie, jak wymaga ustawa i rozum. Jednak przy rozliczeniach podzielnikowych takie oszacowania parametrów są w powszechnym użyciu (niektóre w ogóle „na oko”, np. całkowity koszt wspólny) a wskazania każdego podzielnika są fałszywe – nie dotyczą zakupionego w ciepłowni ciepła zużytego na ogrzanie danego lokalu.
   ——
   Może poczytaj posty i dyskusje na grupie „Podzielniki won”? 🙂

 12. Hanna says:

  proszę o pomoc jak walczyć ze SM w sprawie dopłat do co. Za 37 metrowe mieszkanie dopłacam średnio 600 zł, a za poprzedni rok to już 740 zł. Moje mieszkanie z 1989 r. jest szczytowe i na ostatnim piętrze, wschód – zachód, łazienka północ. Wszyscy wiedzą jakie przekręty działy się podczas budowy. Blok jest kompletnie niedocieplony – stropy, lukarna w kuchni, ściana wokół weluxu w sypialni. Oszczędzam jak mogę, kaloryfery ledwo na 2-2.5, temperartura w zimie ok 20 C, w kuchni jeszcze mniej a dopłaty rosną z roku na rok. Wskaźnik LAF mam na poziomie 0,800 i taki sam jak sąsiadka obok, której mieszkanie jest już wewnętrzne. Moje rozmowy z kolejnymi prezesami SM nic nie dają bo podobno trzeba sprawdzić jak ciepło ucieka w całym bloku a to kosztuje kupę kasy, której spółdzielnia nie ma. Podzielniki są odczytywane zdalnie więc nie wpuszczenie pracownika firmy do domu nie wchodzi w grę.
  Podpowiedzcie co robić ? czy mogę zarządać zdjęcia podzielników i obliczanie mnie z metra 2 ? Jak zmusić SM żeby obniżyła mi wskaźnik LAF ?

  • casi says:

   Hanna,
   badanie bloku i zmiana LAF prawdopodobnie niewiele zmieni.
   Przyczyna jest w usytuowaniu lokalu i konieczności używania grzejników. Prawdopodobnie większość sąsiadów ma je skręcone na minimum, korzystają z ciepła z nieopomiarowanych łazienek, niektórzy „oszukują” podzielniki na różne sposoby, część ogrzewa się elektrycznie lub gazowo. Ludzie kombinują niesamowicie, w lokalach niekorzystnie usytuowanych trudno – przy normalnym ich używaniu – nie mieć wskazań albo minimalne.
   Podzielnik to oszustwo rozliczeniowe i metoda stymulująca oszukiwanie i nieprzyzwoite zachowania sąsiadów wobec siebie. Więcej o tym na grupie fb Podzielniki won.

 13. casi says:

  A może przeczytaj anichybi.blogspot.com/2018/05/podzielniki-nielegalne.html
  sam zweryfikuj podstawy naukowe, jeśli nie masz zaufania do użytego wzoru (prawa fizyki, nota bene analogonu prawa Ohma 🙂 ),
  sam oszacuj przenikanie dla modelu swego mieszkania lub innego.
  Nie wstydź się, każdy może się mylić. Ale raczej wycofaj ten wpis.
  —————-
  Oczywiście, oszacowania dotyczą modelu idealnego. Nie można ich używać do ustalania opłat za rzeczywiste zużycie, jak wymaga ustawa i rozum. Jednak przy rozliczeniach podzielnikowych takie oszacowania parametrów są w powszechnym użyciu (niektóre w ogóle „na oko”, np. całkowity koszt wspólny) a wskazania każdego podzielnika są fałszywe – nie dotyczą zakupionego w ciepłowni ciepła zużytego na ogrzanie danego lokalu.

 14. Grażyna says:

  Moja sytuacja wynika nie z posiadania podzielników, ale ich braku. Podzielniki mieliśmy przez parę ładnych lat i nic dobrego z tego nie wynikło, coroczne dopłaty nie z powodu naszej niegospodarności, ale jeśli sąsiedzi otwarcie mówią, że oni nie grzeją bo nie muszą wniosek jest prosty. Zrezygnowaliśmy z podzielników i parę lat mieliśmy nagle nadpłaty. W tym roku do zapłaty mamy prawie 1000 zł. Wspólnota podjęła następującą decyzję: „W przypadku nie wyrażenia zgody na dokonanie czynności odczytu albo odmowę zabudowania podzielnika kosztów Zarządca dokona rozliczenia kosztów ogrzewania lokalu uwzględniając maksymalne zużycie w danym typie lokalu”. Czyli ktoś inny wykorzystał ciepło za 1000 zł a ja zostałam taką samą kwotą obciążona pomimo ryczałtu. Jest to jawne zmuszanie do montażu podzielnika a jak go nie chcesz to ponosisz karę za ich brak. Tyle w temacie i pozdrawiam

 15. Anonim says:

  Najbardziej uczciwa metoda to wspólne ogrzewanie dla całego bloku i rozliczanie od metrażu mieszkania.. Jeden licznik główny w budynku Żadnych opłat za przesyły i wymianę co kilka lat tych oszukańczych podzielników .Ludzie płacą jak za zboże ,żeby firmy produkujące i instalujące podzielniki ciepła ( a tak że wodomierze od wody) dorabiały się kokosów. Hańba i gigantyczne oszustwo.

 16. Barbara says:

  Tracą lokatorzy z ostatnich pięter.wspolczynnik laf jest u nas 0,90 a uf 0,87 bo grzejnik mam 2 zeberka większy niż ci podemna oni mają uf0,63 ale mają piony grzewcze nieopomiarowane około 5m.ktore im grzeją gdy ja włączam grzejnik.ja miałam gigantyczne dopłaty oni zwroty.z prezesem od lat negocjacje i reklamację nie odnoszą skutku to jest człowiek z piekła rodem reaguje agresja a przez tel nigdy nie ma czasu .a na reklamację pisemne odpowiadają masło maślane.zaczelismy grzać prądem.a koszty stałe mamy w bloku wysokie 900 zł za 42m .za grzejnik w łazience i na korytarzu na parterze ,które są ledwo ciepłe bo tak jest ustawiona pogodynka.system jest szkodliwy niesprawiedliwy niezgodny z egzystencja w bloku.ja pionów grzewczych nie mam a za koszty wspólne place tyle co inni .do Prezesa to nie dociera jest coraz bardziej agresywny nic nie zmienia .trwa w marazmie mimo moich nacisków by coś zmienił. Dlugo trwało nim zrozumiałam że place za cały pion.bo ciągnęłam do góry.ot i cała prawda że złodziejskimi podzielnikami u nas jest 50 na 50.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.