Pobieraczek to nie jedyne zagrożenie. Jak nie dać się nabrać w internecie ?

Zagrożenia w internecie – strony podobne do Pobieraczek.pl. Jak nie dać się naciągnąć w internecie ?

Padłeś ofiarą internetowego oszusta, a może zarejestrowałeś się w serwisie Pobieraczek i przyszedł do Ciebie nakaz zapłaty ? W tym wpisie pokażę nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy od internautów. Przeczytaj jak nie dać się oszukać w internecie !

Sporo minęło od czasu głośnych akcji wymierzonych przeciwko serwisowi Pobieraczek.pl, mimo to w internecie pojawia się mnóstwo stron, które na różne sposoby próbują wyciągnąć pieniądze od internautów. Warto dodać, że serwis Pobieraczek.pl ma się dobrze i nadal funkcjonuje w internecie, a w dodatku co chwile powstają jego klony tj. Plikostrada.pl, czy dobre-programy.pl

klony-pobieraczka-300x205 Pobieraczek to nie jedyne zagrożenie. Jak nie dać się nabrać w internecie ?Źródło: plikostrada.pl
Dla tych którzy opuścili ostatni okres w internecie (miało to miejsce w latach 2012 – 2013), przypomnę, że wyżej wymienione serwisy miały w swoim regulaminie mniej więcej taki zapis:

Podczas 14-dniowego bezpłatnego okresu testowego przysługuje prawo do pisemnego odstąpienia od umowy (fax, e-mail, itp.). Po upływie 14-dniowego okresu testowego obowiązywanie i koszt umowy zgodnie z Regulaminem

Chodziło głównie o to, że po 14 darmowych dniach użytkownicy, którzy nie zrezygnowali z usługi byli proszeni o opłacenie zobowiązania – nawet 100 zł -, które wynikało z regulaminu. Oczywiście te 14 dni, było tak naprawdę okresem, który każdy konsument posiada na rezygnację z podpisanej umowy bez ponoszenia kosztów.W efekcie posypało się sporo skarg do Urzędu Ochrony Konsumentów, o których możecie przeczytać tutaj. O ile właścicielami pobieraczka była firma zarejestrowana w Polsce, o tyle jego klony są własnością firm ulokowanych w krajach egzotycznych. Użytkownicy, którzy skorzystają ze wspomnianych usług mogą mieć problemy z dochodzeniem swoich praw.

Szukanie pracy może Cię sporo kosztować

Jakiś czas temu w internecie dostępny był serwis Workhome.pl, który oferował pracę na umowę o dzieło każdej zarejestrowanej osobie – wystarczyło wypełnić formularz. Praca miała polegać na sporządzeniu około 1000 opisów programów komputerowych, za co mieliśmy otrzymać lekko ponad 2000 złotych.

Wygląda naprawdę dobrze ? Nie całkiem ! W regulaminie znalazły się zapisy, które mówiły o tym, że opisy mają być poprawne gramatycznie, pozbawione plagiatu, oraz napisane w ciągu 90 dni. W przypadku zgłoszenia korekty, nie możemy przedłużyć okresu trwania umowy o więcej niż 2 dni. Usługodawca ma z kolei cały rok na zaakceptowanie opisów – a więc pieniądze możemy zobaczyć nawet po roku czasu !

W przypadku gdy podejmiemy się pracy i nie wywiążemy się ze zobowiązania (będziemy chcieli zrezygnować) zostaniemy pociągnięci do zapłacenia kary umownej w wysokości nawet 70% przewidzianego wynagrodzenia !

Inny serwis działający na podobnej zasadzie znajduje się pod adresem work.lll.net.pl

oszustwa-internetowe-300x258 Pobieraczek to nie jedyne zagrożenie. Jak nie dać się nabrać w internecie ?Źródło: work.lll.net.pl
W większości przypadków użytkownicy nie mają pojęcia, że sama rejestracja w tych serwisach jest równoznaczna z zawarciem umowy o dzieło:

Rejestracji – należy przez to rozumieć proces, w następstwie którego Użytkownik – Wykonawca zawiera Umowę o dzieło z Zamawiającym.

Podobnie jak w poprzednim przypadku umowa nie przewiduje natychmiastowego wypłacenia pieniędzy i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy w stanie wywiązać się z umowy – co w efekcie pociągnie za sobą dotkliwe kary finansowe.

Naciągają na tanie zakupy

Czy zastanawialiście się jak mógłby wyglądać klon pobieraczka związany z zakupami w internecie ? Na stronie taniezakupy.pl, możecie to sprawdzić – ciekaw jestem, czy od razu poznacie podobieństwa….

taniezakupy-300x186 Pobieraczek to nie jedyne zagrożenie. Jak nie dać się nabrać w internecie ?Źródło: taniezakupy.pl
Pierwsze co rzuca się w oczy to fakt, że rejestrując się w serwisie automatycznie zawieramy umowę na okres 12-stu miesięcy:

Klikając w przycisk „zarejestruj się”, zawierają Państwo umowę na okres dwunastu miesięcy. Całkowity koszt usługi jest płatny jednorazowo z góry i wynosi 149 złotych (uwzględniając podatek od wartości dodanej w obowiązującej wysokości).

 

Reszta chyba nie wymaga komentarza.

Jak nie dać się oszukać ?

Przede wszystkim należy czytać regulamin i sprawdzać komentarze w internecie (chociaż im też nie można ślepo ufać). Jestem przekonany, że użytkownicy, którzy najpierw przeczytaliby regulamin nie zdecydowaliby się na rejestrację w wyżej wymienionych serwisach internetowych.

Po drugie warto zastanowić się dlaczego serwis chce pozyskać ode mnie wrażliwe dane w postaci adresu zamieszkania ? W wyżej wymienionych przypadkach listy z poleceniem zapłaty zostały wysyłane pod wskazany w formularzu adres.

Jeżeli już zdarzy nam się zarejestrować w jednym z podobnych serwisów warto skontaktować się z Rzecznikiem Praw Konsumentów, który udziela darmowych porad.

Przeczytaj również

Blog komputerowy w TOP3! Mam dobrą wiadomość, dla wszystkich czytelników bloga komputerowego Cybernecik - jesteśmy w TOP3 wynikach wyszukiwania pod hasłem "blog komputerowy"! ...
Czy certyfikat SSL jest niezbędny podczas prowadze... Coraz częściej zdarza się, że podmioty prowadzące swój biznes online natrafiają na oszustów chcących wyłudzić od nich pieniądze. Podają się za prawnik...
Własna wtyczka WordPress. Jak napisać plugin do WP... Własna wtyczka w WordPress. Jak stworzyć wtyczkę od postaw w WordPress - część 2. Czym się różnią akcje, od filtrów w WP ? Dalsza część poradnika o t...
Rekurencja w programowaniu. Jak działa rekurencja ... Rekurencja w programowaniu - podstawy krok po kroku. Jak działa rekurencja ? Ucząc się podstaw programowania w dowolnym języku, w końcu będziemy zmus...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.