Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?

Obsługa programu Malwarebytes AntiMalware. Jak usunąć wirusy z komputera ?

Komputer nagle zwolnił, na pulpicie pojawiają się dziwne komunikaty, a internet działa jakby go nie było ? Te objawy mogą świadczyć o infekcji, którą „złapał” twój komputer, lub bardzo zaśmieconym rejestrze Windows i aplikacjach działających w tle, które obciążają system. Sprawdź jak usunąć wirusy, malware, spyware i inne szkodniki z komputera za pomocą skutecznego i bezpłatnego programu Malwarebytes Anti-Malware.

Malwarebytes Anti-Malware – podstawy obsługi

Malwarebytes Anti-Malware to popularny program wśród społeczności zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym. MBAM (określany w ten sposób na wielu forach komputerowych) to darmowy skaner wykrywający i usuwający złośliwe oprogramowanie tj. robaki, rootkity, trojany, spyware i inne, który w wielu przypadkach lepiej radzi sobie z zagrożeniem od typowych programów antywirusowych.

Darmowa wersja programu Malwarebytes Anti-Malware umożliwia wykrywanie i usuwanie złośliwego oprogramowanie, natomiast wersja rozszerzona (Premium) pozwala dodatkowo chronić nasz komputer w czasie rzeczywistym, pozwala zaplanować automatyczne skanowanie, oraz posiada moduł skanowania „Hyper„, który podczas skanowania szuka aktywnych zagrożeń – a tym samym pozwala szybciej przeskanować zagrożone obszary.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu warto przeprowadzić aktualizację bazy danych klikając przycisk Aktualizuj teraz, w głównym oknie programu:

malwarebytes-anti-malware-podstawy1-300x183 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?*Uwaga ! Jeżeli pierwszy raz korzystamy z programu Malwarebytes Anti-Malware to będziemy mogli przez krótki okres czasu bezpłatnie korzystać z wersji rozszerzonej (Premium). Po tym czasie będziemy mogli nadal korzystać z programu, jednak będzie on pozbawiony niektórych funkcji, o których pisałem powyżej.

 Malwarebytes Anti-Malware – skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrożenia

Program jest już gotowy do użycia i nie wymaga od nas praktycznie żadnej ingerencji w ustawienia. Przejdźmy zatem do zakładki Skanowanie, aby przeskanować komputer w poszukiwaniu zagrożenia:

malwarebytes-anti-malware-podstawy2-300x183 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?Mamy tutaj trzy opcje do wyboru:

 • Skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń
 • Skanowanie niestandardowe
 • Skanowanie szybkie (dostępne wyłącznie dla konta Premium)

Jeżeli chcemy przeprowadzić kontrolne skanowanie komputera, warto wybrać opcję skanowanie szybkie, które nie zajmuje zbyt długiego czasu. Jeżeli podejrzewamy, że w naszym komputerze czai się zagrożenie, warto skorzystać z opcji skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń. Jeżeli zależy nam wyłącznie na przeskanowaniu wybranego obszaru np. dysku systemowego, lub dodatkowej partycji warto wybrać opcję skanowanie niestandardowe.

Wybieramy więc pierwszą opcję skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń i klikamy przycisk skanuj teraz. Przed właściwym skanowaniem zostanie sprawdzona jeszcze aktualna baza danych – jeżeli program wykryje, że nie posiadamy aktualnej bazy danych warto ją zaktualizować.

malwarebytes-anti-malware-podstawy3-300x180 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?Proces skanowania może zająć kilka minut – w moim przypadku było to około 9 minut. Gdy skanowanie dobiegnie końca otrzymamy komunikat o wykrytym zagrożeniu, lub informację o tym, że nasz komputer nie posiada infekcji:

malwarebytes-anti-malware-skanowanie-komputera-300x87 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?

Oczywiście w przypadku, gdy zostanie wykryte zagrożenie, należy usunąć wszystkie znalezione pliki, lub przenieść je do kwarantanny:

malwarebytes-anti-malware-skanowanie-komputera1-300x155 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?Powyższe zdjęcie pochodzi ze starszej wersji programu Malwarebytes Anti-Malware, ale cały proces usuwania szkodliwego oprogramowania przebiega podobnie.

MBAM jest naprawdę skuteczny w działaniu, co może potwierdzić wiele osób posiadających wiedzę dotyczącą oprogramowania komputerowego. Jest to bardzo często polecany na forach o tematyce komputerowej, ze względu na prostotę, oraz skuteczność działania i szybkość skanowania.

W przypadku mocno zainfekowanego komputera warto wykonać skanowanie systemu w trybie awaryjnym, w ten sposób część usług, oraz aplikacji nie będzie aktywna – samo skanowanie przebiegnie szybciej, a proces usuwania zainfekowanego oprogramowania przebiegnie bezproblemowo.

Przeczytaj również

Jak zabezpieczyć WordPress przed hakerami? Blokada... Jeżeli twoja strona oparta na systemie CMS WordPress została zaatakowana przez hakerów, albo zauważyłeś wzmożone zużycie transferu, to warto przyjrzeć...
Fotomontaż online. Jak zrobić fotomontaż w interne... Przerabianie zdjęć w internecie. Fotomontaż online. Jak zrobić fotomontaż w internecie - ciekawe darmowe efekty graficzne, filtry na zdjęcia, ramki, w...
Licencja OEM, a BOX – którą wybrać i czym si... Windows BOX, a Windows OEM - różnice. Jaką licencję Windows wybrać ? Wady i zalety systemu Windows na licencji OEM i BOX. Kupując system operacyjny m...
Rekurencja w programowaniu. Jak działa rekurencja ... Rekurencja w programowaniu - podstawy krok po kroku. Jak działa rekurencja ? Ucząc się podstaw programowania w dowolnym języku, w końcu będziemy zmus...

6 thoughts on “Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?

 1. Dave says:

  Co do malwarebyte.
  7 wirusów typu spy dodało mi sie samo do wykluczeń, teraz nawet po reinstalacji i czyszczeniu rej. mb ich nie wykrywa a one nadal są. ( przekierowanie przegladarki itp..)

  • Przemo says:

   Skoro są w wyjątkach, to prawdopodobnie można je wykluczyć i ponownie przeskanować system. Wyjątki muszą być zapisane w konfiguracji programu.

 2. andrzej says:

  Przeskanowałem i mam 300 wykrytych potencjalnych zagrożeń, ale jak je dodać do kwarantanny, bo mam tylko opcje usuń…z góry dzięki za odp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.