Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?

Obsługa programu Malwarebytes AntiMalware. Jak usunąć wirusy z komputera ?

Komputer nagle zwolnił, na pulpicie pojawiają się dziwne komunikaty, a internet działa jakby go nie było ? Te objawy mogą świadczyć o infekcji, którą „złapał” twój komputer, lub bardzo zaśmieconym rejestrze Windows i aplikacjach działających w tle, które obciążają system. Sprawdź jak usunąć wirusy, malware, spyware i inne szkodniki z komputera za pomocą skutecznego i bezpłatnego programu Malwarebytes Anti-Malware.

Malwarebytes Anti-Malware – podstawy obsługi

Malwarebytes Anti-Malware to popularny program wśród społeczności zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym. MBAM (określany w ten sposób na wielu forach komputerowych) to darmowy skaner wykrywający i usuwający złośliwe oprogramowanie tj. robaki, rootkity, trojany, spyware i inne, który w wielu przypadkach lepiej radzi sobie z zagrożeniem od typowych programów antywirusowych.

Darmowa wersja programu Malwarebytes Anti-Malware umożliwia wykrywanie i usuwanie złośliwego oprogramowanie, natomiast wersja rozszerzona (Premium) pozwala dodatkowo chronić nasz komputer w czasie rzeczywistym, pozwala zaplanować automatyczne skanowanie, oraz posiada moduł skanowania „Hyper„, który podczas skanowania szuka aktywnych zagrożeń – a tym samym pozwala szybciej przeskanować zagrożone obszary.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu warto przeprowadzić aktualizację bazy danych klikając przycisk Aktualizuj teraz, w głównym oknie programu:

malwarebytes-anti-malware-podstawy1-300x183 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?Źródło: Źródło: *Uwaga ! Jeżeli pierwszy raz korzystamy z programu Malwarebytes Anti-Malware to będziemy mogli przez krótki okres czasu bezpłatnie korzystać z wersji rozszerzonej (Premium). Po tym czasie będziemy mogli nadal korzystać z programu, jednak będzie on pozbawiony niektórych funkcji, o których pisałem powyżej.

 Malwarebytes Anti-Malware – skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrożenia

Program jest już gotowy do użycia i nie wymaga od nas praktycznie żadnej ingerencji w ustawienia. Przejdźmy zatem do zakładki Skanowanie, aby przeskanować komputer w poszukiwaniu zagrożenia:

malwarebytes-anti-malware-podstawy2-300x183 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?Źródło: Źródło: Mamy tutaj trzy opcje do wyboru:

 • Skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń
 • Skanowanie niestandardowe
 • Skanowanie szybkie (dostępne wyłącznie dla konta Premium)

Jeżeli chcemy przeprowadzić kontrolne skanowanie komputera, warto wybrać opcję skanowanie szybkie, które nie zajmuje zbyt długiego czasu. Jeżeli podejrzewamy, że w naszym komputerze czai się zagrożenie, warto skorzystać z opcji skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń. Jeżeli zależy nam wyłącznie na przeskanowaniu wybranego obszaru np. dysku systemowego, lub dodatkowej partycji warto wybrać opcję skanowanie niestandardowe.

Wybieramy więc pierwszą opcję skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń i klikamy przycisk skanuj teraz. Przed właściwym skanowaniem zostanie sprawdzona jeszcze aktualna baza danych – jeżeli program wykryje, że nie posiadamy aktualnej bazy danych warto ją zaktualizować.

malwarebytes-anti-malware-podstawy3-300x180 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?Źródło: Źródło: Proces skanowania może zająć kilka minut – w moim przypadku było to około 9 minut. Gdy skanowanie dobiegnie końca otrzymamy komunikat o wykrytym zagrożeniu, lub informację o tym, że nasz komputer nie posiada infekcji:

malwarebytes-anti-malware-skanowanie-komputera-300x87 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?Źródło: Źródło:

Oczywiście w przypadku, gdy zostanie wykryte zagrożenie, należy usunąć wszystkie znalezione pliki, lub przenieść je do kwarantanny:

malwarebytes-anti-malware-skanowanie-komputera1-300x155 Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?Źródło: Źródło: Powyższe zdjęcie pochodzi ze starszej wersji programu Malwarebytes Anti-Malware, ale cały proces usuwania szkodliwego oprogramowania przebiega podobnie.

MBAM jest naprawdę skuteczny w działaniu, co może potwierdzić wiele osób posiadających wiedzę dotyczącą oprogramowania komputerowego. Jest to bardzo często polecany na forach o tematyce komputerowej, ze względu na prostotę, oraz skuteczność działania i szybkość skanowania.

W przypadku mocno zainfekowanego komputera warto wykonać skanowanie systemu w trybie awaryjnym, w ten sposób część usług, oraz aplikacji nie będzie aktywna – samo skanowanie przebiegnie szybciej, a proces usuwania zainfekowanego oprogramowania przebiegnie bezproblemowo.

7 thoughts on “Podstawy Malwarebytes Anti-Malware. Jak usunąć wirusy i malware z komputera ?

 1. Dave says:

  Co do malwarebyte.
  7 wirusów typu spy dodało mi sie samo do wykluczeń, teraz nawet po reinstalacji i czyszczeniu rej. mb ich nie wykrywa a one nadal są. ( przekierowanie przegladarki itp..)

  • Przemo says:

   Skoro są w wyjątkach, to prawdopodobnie można je wykluczyć i ponownie przeskanować system. Wyjątki muszą być zapisane w konfiguracji programu.

 2. andrzej says:

  Przeskanowałem i mam 300 wykrytych potencjalnych zagrożeń, ale jak je dodać do kwarantanny, bo mam tylko opcje usuń…z góry dzięki za odp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.