Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.

Wiele testów pokazuje, że developerzy projektując Windows 7 zadbali o to, aby ten system operacyjny był szybszy od poprzednich. Jeżeli mimo wszystko chcielibyśmy jeszcze bardziej podkręcić wydajność w Siódemce, warto skorzystać z zaprezentowanych poniżej wskazówek. Zobacz w jaki sposób przyśpieszyć działanie systemu Windows 7, bez instalowania dodatkowych programów i całkowicie za darmo.

przyspieszamy-windows Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.Źródło: pixabay, StockSnap

Wyłączamy zbędne efekty w Windows 7

Aby przyśpieszyć działanie systemu operacyjnego Windows warto zacząć od wyłączenia zbędnych efektów wizualnych, w tym między innymi animacji okien, cieni pod oknami, a nawet kompozycję pulpitu.

wydajnosc-windows-7 Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.Źródło: Źródło: Otwieramy menu kontekstowe Mój Komputer i klikamy na Właściwości. Klikamy odnośnik Zaawansowane Ustawienia Systemu, a następnie na przycisk Ustawienia w menu Wydajność.

wizualne-efekty-windows Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.Źródło: Źródło:

W tym miejscu warto poeksperymentować i odznaczyć efekty, które nie wpłyną diametralnie na wygląd systemu operacyjnego, a zauważalnie wpłyną na poprawę wydajności. Jeżeli mimo wszystko zależy nam na dużej wydajności, a nie jest dla nas ważny wygląd – możemy zaznaczyć opcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności.

Wyłączamy dźwięki systemowe

Wbrew pozorom efekty dźwiękowe, które uaktywniają się w systemie Windows przy różnego rodzaju zdarzeniach, na przykład wystąpienia nieoczekiwanego błędu również mają wpływ na wydajność komputera.Dzwieki-systemowe-Windows Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.Źródło: Źródło: Otwieramy menu Start i wpisujemy polecenie mmsys.cpl, a następnie otwieramy zakładkę Dźwięki.

Aby całkowicie wyłączyć dźwięki systemowe z menu Schemat dźwiękowy należy wybrać opcję Brak dźwięków.

Mniej programów uruchamianych ze startem systemu

Programy, które uruchamiają się wraz ze startem systemu, a następnie pracują w tle potrafią znacząco obciążyć system. Zdarza się, że instalując oprogramowanie mimowolnie zezwalamy na umieszczenie go w Autostarcie (lista programów uruchamianych wraz z systemem Windows).

Programy-uruchamiane-z-systemem-operacyjnym Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.Źródło: Źródło: Otwieramy menu start i wpisujemy polecenie msconfig, a następnie otwieramy zakładkę Uruchamianie. W tym miejscu zobaczymy listę wszystkich aplikacji uruchamianych automatycznie wraz ze startem komputera. Warto odznaczyć aplikacje, które są zbędne i z których na co dzień nie korzystamy np. Skype itp…

Pamiętajmy jednak, aby nie wyłączać aplikacji, które dbają o nasze bezpieczeństwo – w tym programów antywirusowych.

Czyścimy twardy dysk

Aby poprawić wydajność komputera warto zadbać o porządek na dysku – dobrym pomysłem jest odinstalowanie wszystkich aplikacji, z których nie korzystamy. Dodatkowo warto usunąć pliki tymczasowe i opróżnić zawartość kosza systemowego – ułatwieniem może być skorzystanie z narzędzia do oczyszczania dysku zaimplementowanego w Windows.

Otwieramy menu start i wpisujemy nazwę aplikacji: Oczyszczanie dysku.

16 Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.Źródło: Źródło:

Wskazujemy dysk, który chcemy oczyścić (zazwyczaj partycję, na której jest zainstalowany system operacyjny), a następnie klikamy na przycisk OK. Program przeanalizuje ile miejsca na dysku można odzyskać i wyświetli informację o plikach do usunięcia:

17 Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.Źródło: Źródło: Najlepiej zaznaczyć wszystkie elementy, a następnie kliknąć na przycisk OK.

Włączamy buforowanie zapisu na dysku twardym

Pojęcie buforowania zapisu w urządzeniu magazynującym odnosi się do zastosowania szybkiej pamięci nietrwałej w celu zbierania poleceń zapisu wysyłanych do urządzeń magazynujących dane i buforowania ich do chwili, gdy wolniejszy nośnik magazynowania (dyski fizyczne lub niedroga pamięć flash) będzie mógł je obsłużyć.

Źródło: Windows 7, Pomoc Techniczna

Klikamy PKM na ikonie Mój Komputer i z menu kontekstowego wybieramy pozycję Właściwości. Klikamy na odnośnik Menedżer Urządzeń, a następnie z rozwijanej listy wybieramy pozycję Stacje dysków i dwukrotnie klikamy na zainstalowanym urządzeniu.

buforowanie-dysku-twardego Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.Źródło: Źródło: Zaznaczamy opcję Włącz buforowanie zapisu na urządzeniu i klikamy na przycisk Ok.

Defragmentacja dysku lekiem na wolną pracę Windows

Podczas częstego instalowania programów na dysku twardym ulega on fragmentacji, co zmusza go do wykonywania dodatkowej pracy, która spowalnia pracę komputera. Defragmentacja dysku to proces, który reorganizuje dane w taki sposób, aby dysk mógł wydajniej pracować.

Defragmentacja-dysku-twardego Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.Źródło: Źródło: Otwieramy menu start i wpisujemy nazwę aplikacji: Defragmentator dysków. Zaznaczamy dysk, który chcemy defragmentować i klikamy na przycisk Defragmentuj dysk. W zależności od pojemności dysku twardego cały proces może zająć od kilkunastu minut, do nawet kilku godzin.

 

Te kilka sposobów pozwoli nam przyśpieszyć działanie systemu operacyjnego. Jeżeli znacie inne ciekawe rozwiązania, które pozwalają wycisnąć więcej z Windows, to zachęcam do komentowania – oczywiście w tym artykule bazujemy na rozwiązaniach, które nie opierają się na instalowaniu dodatkowych narzędzi, lub wymianie sprzętu.

9 thoughts on “Sześć sposobów na przyspieszenie Windows 7. Poprawiamy wydajność Siódemki za darmo.

  1. 8 sposób, wymagający inwestycji 200 złotych, to wymiana dysku HDD na SSD. Złoty środek.
    To tak pół żartem pół serio – ale dla starszego komputera, zwłaszcza laptopa gdzie standardem są dyski o prędkości obrotowej 5400 to niebo a ziemia.

  2. Bardzo ciekawy artykuł. Problem będzie na pewno z Windows 10, gdzie użytkownik ma ograniczone możliwości ingerencji w updatey sytemu. Odkąd wyszła 7 nie mam zamiaru zmieniać windy – i tym razem zostanę przy sprawdzonej 7. Dzięki za info, zobaczymy co z tego wyniknie. Pozdrawiam 😉

  3. Czasami może się okazać, że te sztuczki na nic się zdadzą. Ja ostatnio musiałem wymienić dysk twardy u rodziców w komputerze. Niby żadnych badsektorów nie miał, odczyt tylko na poziomi 60MB/s a czasami zwalniał do 5.

  4. Kiedyś próbowałem działać bez dźwięku, ale miałem cały czas wrażenie, że coś się popsuło, więc zaniechałem tej metody, reszta jak najbardziej na tak 🙂

  5. Mój zaczął szybciej chodzić jak też ograniczyłam liczbę pozycji na pulpicie, bo wcześniej miałam podpiętych mnóstwo karteczek, albo plików, a po usunięciu bądź przeniesieniu w inne miejsce jest lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.