Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.

Sprawdzone porady poprawiające szybkość pobierania plików. Szybsze ściąganie plików z internetu. Darmowe menedżery pobierania plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików?

Wiele osób narzeka na internet – a to, że pliki ściągają się zbyt długo, a to, że strony ładują się ociężale, a to, że filmy buforują się wolno. Za pomocą prostych i skutecznych metod jesteśmy w stanie samodzielnie chociaż trochę poprawić szybkość internetu. W tym poradniku pokażę w jaki sposób szybciej pobierać pliki z internetu. Czyli co zrobić, aby szybciej ściągać pliki z sieci ?

1. Sprawdzamy szybkość łącza internetowego

Aby mieć jakikolwiek punkt odniesienie warto przed wykonaniem dalszych kroków sprawdzić jaką prędkością łącza dysponujemy w tej chwili. Możemy tego dokonać wchodząc na stronę: http://www.speedtest.net/pl/

test-szybkości-internetu-300x163 Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.Warto jednak pamiętać, aby przed wykonaniem testu szybkości internetu zamknąć wszystkie programy połączone z internetem.

Gdy test dobiegnie końca zanotujmy na kartce wyniki. Oczywiście może się zdarzyć, że niezależnie od wprowadzonych zmian w systemie prędkość internetu ulegnie poprawie, lub pogorszeniu. Widać to zwłaszcza w sieciach lokalnych, gdzie duża liczba osób jednocześnie korzystających z sieci powoduje spadek prędkości internetu.

2. Aktualizacja oprogramowania (firmware) routera

Od aktualizacji oprogramowania do routera powinniśmy zacząć – bardzo często to router stwarza problemy i jest odpowiedzialny za pogorszenie prędkości internetu. O tym jak sprawdzić adres IP routera i zalogować się na to urządzenie pisałem już na blogu komputerowym.

aktualizacja-routera-300x129 Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.Aktualizacja oprogramowania routera jest stosunkowo bezpieczna i ogranicza się do zalogowania się do routera, następnie przejścia do odpowiedniej zakładki i załadowania pliku z oprogramowaniem. O samym etapie aktualizacji routera postaram się jeszcze napisać na blogu, ponieważ to zagadnienie jest bardzo ważne podczas optymalizacji łącza internetowego.

3. Zmiana adresów DNS

Wpisując w przeglądarce internetowej dowolny adres np. blogkomputerowy.com.pl, zostaje on przetłumaczony przez serwer DNS na odpowiadający mu adres IP np. 188.116.20.182

Jeżeli komunikacja pomiędzy twoim komputerem, a serwerem DNS będzie trwała zbyt długo, ponieważ serwer DNS będzie „tłumaczył” adresy zbyt wolno, to cała komunikacja z internetem również będzie nieco wolniejsza.

zmiana-dns-300x179 Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.Aby zmienić serwer DNS, należy wejść we właściwości połączenia sieciowego (Panel sterowania\Sieć i Internet\Połączenia sieciowe), a następnie kliknąć dwukrotnie opcję Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4).

W okienku, które wyskoczy zaznaczamy opcję użyj następujących adresów serwerów DNS i wpisujemy:

 • Preferowany serwer DNS: 8.8.8.8
 • Alternatywny serwer DNS: 8.8.4.4

ewentualnie:

 • Preferowany serwer DNS: 208.67.222.222
 • Alternatywny serwer DNS: 208.67.220.220

O samych serwerach DNS jeszcze wspomnę na blogu i pokażę w jaki sposób wybrać serwer DNS dla siebie i jak przekłada się to na poprawę szybkości internetu.

4. Oczyścić system ze szkodliwego oprogramowania – w tym spyware

Bardzo często zaśmiecony komputer powoduje problemy z internetem. Jeżeli w naszym systemie grasuje oprogramowanie typu spyware, które wykorzystuje zasoby internetu to usunięcie szkodliwych plików przyczyni się do znacznej poprawy prędkości internetu.

malwarebytes-anti-malware-podstawy3-300x180 Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.Aby oczyścić system i pozbyć się ewentualnego złośliwego oprogramowania polecam popularny i skuteczny program o nazwie Malwarebytes Anti-Malware.

Jeżeli Wasz komputer jest mocno zainfekowany, lub dawno nie robiliście gruntownego skanowania w poszukiwaniu wirusów to polecam również szybkie i niewielkie narzędzie o nazwie ADWCleaner, które działa bez potrzeby instalowania na komputerze.

5. Aktualizacja sterowników sieciowych

Oprócz aktualizacji samego routera, warto również zaktualizować sterowniki w systemie – zwłaszcza sterowniki do karty sieciowej.

sterowniki-karty-sieciowej-300x218 Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.

Jeżeli nigdy nie aktualizowaliśmy sterowników w komputerze i nie bardzo mamy pojęcie jak to zrobić, to warto zaopatrzyć się w program o nazwie SlimDrivers, który automatycznie rozpozna i pobierze sterowniki przeznaczone dla naszego systemu.

6. Zmiana ustawień karty sieciowej

Modyfikacja ustawień karty sieciowej (zwłaszcza, przy połączeniu bezprzewodowym WiFi) może przyśpieszyć prędkość połączanie i uczynić komunikację bardziej stabilną.

Wchodzimy do menedżera urządzeń, a następnie przechodzimy do właściwości bezprzewodowej karty sieciowej. Następnie odnajdujemy zakładkę Zaawansowane, gdzie zmieniamy następujące ustawienia:

 • Agresywność mobliności – średnio/wysoka, lub najwyższa
 • Moc transmisji – najwyższa
 • Tryb 802.11n – włączono

szybszy-internet-300x272 Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.7. Korzystanie z menedżerów pobierania

Skoro chcemy przyśpieszyć pobieranie plików z internetu to warto zaopatrzyć się w program, który zwiększa jednoczesną ilość pobieranych segmentów danych i steruje odpowiednim przepływem pakietów. Tego typu programy, które według producentów mają przyśpieszyć ściąganie nawet o kilkadziesiąt procent noszą nazwę menedżerów pobierania.

flashget-300x127 Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.

Do najpopularniejszych menedżerów pobierania plików należą:

8. Zarezerwowana przepustowość przez system

W systemach z rodziny Windows można znaleźć funkcję, która jest odpowiedzialna za rezerwację przepustowości łącza internetowego dla programów uruchomionych w komputerze min. usługi aktualizacji systemu Windows. Domyślnie funkcja rezerwuje 20% przepustowości łącza – zobaczmy jak ją wyłączyć.

W menu start wpisujemy polecenie: gpedit.msc, następnie przechodzimy do menu Konfiguracja komputera -> Szablony administracyjne -> Sieć -> Harmonogram pakietów QoS i w okienku po prawej stronie dwukrotnie klikamy opcję Ogranicz rezerwowalną przepustowość:

rezerwowalna-przepustowosc-300x165 Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.W okienku, które się pojawi klikamy włączone, a jako limit przepustowości (%) ustawiamy 0. Bardzo ważne jest, aby ta funkcja była włączona, ponieważ wyłączona wartość powoduje, że system domyślnie rezerwuje 20% przepustowości łącza.

Po zastosowaniu wyżej wymienionych porad warto uruchomić komputer ponownie. Jeżeli znacie jakieś sztuczki, które sprawiają, że Wasz internet działa lepiej to zachęcam do komentowania 😉

Przeczytaj również

Najważniejsze parametry Google Adwords – jak... W raportach Google Adwords otrzymujemy dane oznaczone symbolami, które na początku brzmią obco dla osoby nie zajmującej się na co dzień optymalizacją ...
Budujemy migającą kostkę LED. Jak zbudować Led Cub... Zbliżają się święta, co oznacza że wkoło robi się naprawdę kolorowo - wszędzie można znaleźć świecące choinki, oraz różnego rodzaju migające światełka...
Autostopem na koniec świata – humorystyczna ... Natrafiłem ostatnio na interesujący kanał w serwisie Youtube, w którym jego autor postanawia odbyć podróż liczącą ponad 20 000km na wschód Rosji wypos...
Tanie gry po polsku – gry z Allegro za mniej... Tanie gry po polsku. W co warto zagrać - polecane gry komputerowe. Najlepsze gry po polsku z Allegro ! Jeżeli macie trochę wolnego czasu i chcielibyś...

20 thoughts on “Szybsze pobieranie plików z internetu. Jak przyśpieszyć ściąganie plików.

 1. Kris says:

  Mam problem z pobieraniem plików tylko z jednej strony internetowej, wszystkie inne działają ok. I o dziwno dzieje się tak tylko na jednym komputerze z win7, inny komputer tez win7, to samo bezprzewodowe połączenie, ta sama strona, ten sam plik pobiera normalnie. Czyli z tego wynika,ze problem jest w tym konkretnym komp, tylko gdzie ? Na razie nikt nie znalazł rozwiązania, wiec jak można poproszę o ewentualna pomoc.

   • Kris says:

    Niestety w trybie awaryjnym pobiera jeszcze wolniej, nawet admini z tej strony z która jest problem (chomik) nie bardzo wiedza co jest.

 2. Matii says:

  Po pobraniu SlimDrivers sterowniki karty sieciowej zaaktualizowane, prędkość łącza wzrosła, na dodatek zrobiłem 5 innych aktualizacji karty graficznej, karty dźwiękowej itd. Wszystko pięknie działa, będę Cię polecał 😀

 3. Browarek# says:

  To mi nic nie pomogło. Szybkość tylko zmieniła się na zróżnicowaną, czyli waha się od 17kB/s do 200kB/s. Wcześniej miałem coś pomiędzy, ale teraz nie wiem kiedy pobierać, bo nie wiem czy trafie na chwile kiedy pobieranie będzie wolniejsze, czy szybsze.

 4. Ziębaa says:

  Dzięki pomogło 😉

  I mam takie pytanko: A mianowicie założyłeś ten blog z jakiegoś hostingu czy z czego? Ponieważ szukam jakiegoś dobrego sposobu aby założyć stronę/bloga o nowych grach na pc, ps2/3/4 xbox 360 i one 😉

 5. Przemo says:

  Napisz do mnie maila – znajdziesz w dziale kontakt z informacją, że chcesz publikować treści o grach 😉 – jakoś się dogadamy.

 6. Vardlof says:

  Wszystko pięknie tylko jak wpisuje w menu start „gpedit.msc” to mi pokazuje że nic nieznaleziono. Czy ja coś źle robie?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.