Test programów antywirusowych. Ranking programów antywirusowych 2015.

Kilka dni temu AV-Comparatives przedstawił wyniki interesującego testu programów antywirusowych, który sprawdzał skuteczność antywirusów podczas normalnej pracy na komputerze. W tym porównaniu zobaczycie ranking programów antywirusowych na początek roku 2015. Mam nadzieję, że w ten sposób ułatwię Wam wybór najskuteczniejszego programu antywirusowego.

ranking-antywirusow-300x199 Test programów antywirusowych. Ranking programów antywirusowych 2015.Źródło: pixaby, jarmolukRanking programów antywirusowych

AV Comparatives to niezależna organizacja publikująca w internecie regularne wyniki testów programów antywirusowych. Najbardziej znanym testem wśród dostępnych na stronie av-comparatives.org jest Real World Protection Test, który sprawdza skuteczność programów antywirusowych w warunkach rzeczywistych, jak najbardziej zbliżonych do domowych. Innymi słowy symuluje się „realne warunki” i sprawdza, jak antywirusy reagują na zagrożenie podczas surfowania w sieci. Dodatkowo każdy z programów musiał poradzić sobie z około 3 tysięczną próbką szkodliwego kodu.

Najskuteczniejszy antywirus w 2013-2014 roku?

Zanim przejdziemy do rankingu antywirusów dla 2015 roku warto prześledzić wyniki testu z poprzednich lat, aby dowiedzieć się jak rozwijają się poszczególne programy poprawiające bezpieczeństwo naszych komputerów.

  • Ranking antywirusów Listopad 2013
  1. Kaspersky Lab – zablokował 1820 szkodników, 99,9% skuteczności
  2. Panda
  3. Bitdefender
  4. F-Secure
  5. Trend Micro
  6. Avira
  7. Eset
  8. Emisoft
  9. Avast – zablokował 1795 szkodników, 98,7% skuteczności
  • Ranking antywirusów Kwiecień 2014
  1. Panda – zablokował 3998 szkodników, 99,9% skuteczności
  2. Bitdefender
  3. Avira
  4. Emisoft
  5. Kaspersky Lab – zablokował 3984 szkodników, 99,6% skuteczności
  6. Qihoo
  7. Eset
  8. Fortinet
  9. F-Secure – zablokował 3939 szkodników, 98,7% skuteczności

Z powyższego widać, że w ostatnich latach najlepiej radzą sobie Panda i Bitdefender, co przekłada się na ponad 99% skuteczność w wykrywaniu potencjalnego zagrożenia.

A tak wygląda ostatni test AV-Comparatives uaktualniony w Grudniu 2014 roku (raport dostępny tutaj):

  • Najlepszy antywirus w 2014 roku
  1. Trend Micro – zablokował 2354 szkodników, 99,8% skuteczności
  2. Qihoo
  3. Kaspersky Lab
  4. Avira, Bitdefender – zablokował 2346 szkodników, 99,4% skuteczności
  5. F-Secure
  6. Emisoft
  7. Eset
  8. Fortinet
  9. Panda – zablokował 2309 szkodników, 97,8% skuteczności

W raporcie widać wyraźny spadek oprogramowania antywirusowego Panda i w miarę stały poziom skuteczności programu Bitdefender.

Ranking antywirusów 2015:

Z powyższego można zobaczyć w jaki sposób kształtował się poziom skuteczności programów antywirusowych na przestrzeni ostatnich 2 lat. W związku z tym chciałbym zasugerować wybór programu antywirusowego na początek roku 2015. Osobiście na tę chwilę zrezygnowałbym z mniej znanych produktów tj. Qihoo i wybrał produkt z większą renomą na rynku.

Oprogramowanie antywirusowe, które warto wybrać:

  1. Bitdefender
  2. Kaspersky Lab
  3. Avira
  4. Panda/Eset

A jakie jest wasze zdanie? Z jakich programów antywirusowych korzystacie u siebie w domu, lub w firmie?

10 thoughts on “Test programów antywirusowych. Ranking programów antywirusowych 2015.

  1. Adam says:

    Dla mnie najlepszy jest Emsisoft. Bo jest wydajny i nie obciąża systemu przy aktualizacjach sygnatur. Oraz jego szybkie skanowanie jest naprawde błyskawiczne jak burza. Teraz testuje Baidu Antivirus 2015. Jak narazie znakomicie działa. Ale chyba za pare dni lub tygodni. Chyba zainstaluje ponownie Emsisofta lub 360 Total Security.

  2. Przemo says:

    Panda też nie obciąża systemu, w małym stopniu system obciąża również Avira. Z tego co wiem użytkownicy narzekają na spore obciążenie programem G-DATA.

  3. Długi czas używałem avg (bez efektu). Teraz jak na 2 dni wersji testowej na 30 używam ESET-a. WYKRYŁ 89 dodatkowych infekcji których nie wykrywał (bądź wykrywał z potarzalnością) AVG. Dalej szukam lepszego na wszelki wypadek – jeszcze nie znalazłem

  4. Przemo says:

    W takim razie spróbuj z Pandą Free Antivirus – dużo niezależnych testów potwierdza wysoką skuteczność tego programu.

    • SP says:

      Po katastrofie jaką odnotowała Panda (miałem Panda Global Protection 2015 – oczywiśie program płatny) z 11.03.2015 r. to ta firma poszła już na dno. U nas dwa komputery i konieczna reinstalacja prawie wszystkiego. Jedno wielkie g….o ta Panda.

  5. Piotr says:

    Od dziesięciu lat używam Kaspersky i nie przesiadłbym się na inny program.
    W swoim życiu zawodowym mam możliwość obserwowania i testowania u wielu klientów różnych programów antywirusowych. Te doświadczenia przekonują mnie do pozostania przy Kaspersky. Mam ograniczone zaufanie do wszystkich programów dlatego wielokrotnie próbowałem inne, ale szybko wracałem do Kaspersky.

    • kc says:

      jak też kiedyś tylko kaspersky , ale nigdy w życiu nie zainstaluje już go ponownie po ty
      co sie pojawiło w sieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.