Tworzymy odizolowane środowisko do testowania programów. Jak testować programy na komputerze ?

Jeżeli w swojej pracy macie do czynienia z wieloma programami komputerowymi, które zmieniacie dość regularnie, albo macie wątpliwości związane z ich bezpieczeństwem to warto uruchomić je w odizolowanym środowisku testowym. W tym poradniku pokażę jak przygotować na komputerze własne środowisko do testowania programów. Czyli o tym czym jest maszyna wirtualna i jak zainstalować, oraz skonfigurować na niej system operacyjny ?

Środowisko do testowania programów na komputerze

Dość często mam do czynienia z nowymi programami komputerowymi, z których nie korzystam regularnie na co dzień, a które testuję przez kilka dni, a następnie odinstalowuję z systemu. Gdybym każdego miesiąca instalował i odinstalowywał w systemie kilka, bądź kilkanaście programów to prawdopodobnie po niedługiej chwili byłby on tak zaśmiecony, że nie pracowałoby się na nim zbyt komfortowo. Dodam jeszcze, że część z tych programów oferuje instalację różnego rodzaju „dodatkowych” śmieci w systemie (ktoś mało spostrzegawczy mógłby narobić sobie niezłego bałaganu).

Dlatego, aby nie zaśmiecać systemu, z którego korzystam na co dzień zdecydowałem się przygotować odizolowane środowisko, w którym mógłbym testować różnego rodzaju programy i aplikacje – nawet te zawierające w sobie złośliwe oprogramowanie.

Maszyna Wirtualna – instalowanie systemu

Jeżeli pierwszy raz słyszysz hasło „maszyna wirtualna” to nie masz się czego obawiać, ponieważ w tym artykule postaram się pokazać Ci krok po kroku jak przygotować środowisko testowe na maszynie wirtualnej.

Warto jednak na początku wspomnieć z czym mamy do czynienia i co należy rozumieć pod pojęciem maszyny wirtualnej. A więc maszyna wirtualna, to najprościej rzecz ujmując rodzaj komputera w komputerze, albo inaczej mówiąc środowisko uruchomieniowe programów. Maszyna wirtualna niejako emuluje zachowanie prawdziwego komputera – posiada pamięć operacyjną RAM, dysk twardy, procesor i kartę graficzną.

To wszystko jest możliwe dlatego, że maszyna wirtualna (ang. Virtual Machine) rezerwuje dla siebie część zasobów komputera.

Zalety maszyny wirtualnej:

  • możliwość uruchomienia na jednym komputerze jednocześnie wielu systemów operacyjnych
  • możliwość stworzenia bezpiecznego środowiska do testowania programów
  • łatwe tworzenie kopii zapasowych
  • możliwość przeglądania internetu bez obawy o wirusy, oraz złośliwe oprogramowanie
  • awaria maszyny wirtualnej nie powoduje awarii głównego komputera

Instalacja maszyny wirtualnej:

Często wybieranym narzędziem do obsługi maszyn wirtualnych jest oprogramowanie o nazwie Virtual Box, z którego można legalnie i za darmo korzystać.

maszyna-wirtualna-300x235 Tworzymy odizolowane środowisko do testowania programów. Jak testować programy na komputerze ?Źródło: Źródło: Instalacja programu VirtualBox odbywa się standardowo jak większości programów komputerowych. Nie powinniście mieć problemów podczas instalacji tzn. zazwyczaj wszystko sprawnie działa po kilkukrotnym kliknięciu przycisku Next.

PS: Na obrazku powyżej jest już zainstalowany system operacyjny Windows XP – gdy zainstalujecie program VirtualBox oczywiście nie będziecie mieli tej ikony. Poniżej znajdziecie opis tego jak zainstalować własny system na VirtualBoxie.

Tworzymy środowisko do testowania programów na komputerze

No dobrze, mamy zainstalowany program VirtualBox do zarządzania maszynami wirtualnymi. Trzeba teraz stworzyć nową maszynę wirtualną i zainstalować na niej system operacyjny.

Na początku klikamy przycisk NEW z paska menu na samej górze:

testowanie-programow-na-komputerze-300x57 Tworzymy odizolowane środowisko do testowania programów. Jak testować programy na komputerze ?Źródło: Źródło: W okienku, które się pojawi należy wpisać nazwę maszyny wirtualnej, oraz wybrać typ i wersję systemu operacyjnego, którą będziemy chcieli zainstalować:

testowanie-programow-na-komputerze1-300x262 Tworzymy odizolowane środowisko do testowania programów. Jak testować programy na komputerze ?Źródło: Źródło: Jeżeli będziemy chcieli na maszynie wirtualnej zainstalować jakiś mało znany system operacyjny to z menu Type wybieramy pozycję Other. Ja wybrałem Windows XP, ponieważ posiadam licencję na ten system operacyjny.

Gdy klikniemy przycisk Next, w kolejnym kroku będziemy proszeni o przydzielenie zasobów pamięci operacyjnej RAM, z której będzie mogła korzystać maszyna wirtualna:

testowanie-programow-na-komputerze2-300x264 Tworzymy odizolowane środowisko do testowania programów. Jak testować programy na komputerze ?Źródło: Źródło: W zależności od tego, czy będziemy testowali programy wymagające znacznych zasobów przesuwamy pasek w prawo, bądź w lewo. Następnie będziemy mieli możliwość stworzenia wirtualnego dysku – wybieramy opcję Create a Virtual Hard Drive now

instalacja-maszyny-wirtualnej-virtualbox-300x265 Tworzymy odizolowane środowisko do testowania programów. Jak testować programy na komputerze ?Źródło: Źródło: W okienku, które się pojawi po kliknięciu przycisku Create trzeba będzie wybrać rozszerzenie z jakim będzie zapisywał się nasz dysk – możemy tutaj zostawić rozszerzenie VDI, obsługiwane przez program VirtualBox.

instalacja-maszyny-wirtualnej-virtualbox1-300x253 Tworzymy odizolowane środowisko do testowania programów. Jak testować programy na komputerze ?Źródło: Źródło: W okienku zatytułowanym Storage on physical hard drive, będziemy mogli wybrać dynamiczny, lub stały rozmiar dysku twardego. Warto wybrać tę pierwszą opcję, ponieważ wtedy rozmiar dysku twardego na maszynie wirtualnej będzie ulegał dynamicznym zmianom w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Jeżeli w danej chwili potrzebujemy dysk o pojemności 10GB to maszyna wirtualna automatycznie zarezerwuje sobie taką pojemność.

Po zatwierdzeniu wszystkich zmian maszyna wirtualna została utworzona:

instalacja-maszyny-wirtualnej-virtualbox2-300x134 Tworzymy odizolowane środowisko do testowania programów. Jak testować programy na komputerze ?Źródło: Źródło: W kolejnej części poradnika dowiecie się w jaki sposób zainstalować system operacyjny na utworzonej przed chwilą maszynie wirtualnej. W ten sposób będziemy mieli bezpieczne i odizolowane od rzeczywistego systemu operacyjnego środowisko do testowania programów komputerowych.

One thought on “Tworzymy odizolowane środowisko do testowania programów. Jak testować programy na komputerze ?

  1. Witam
    Zainstalowałem w ostatnim czasie Linuxa (Ubuntu) przydzieliłem mu 2 GB RAM’u i 15 GB dysku.
    Problem w tym że strasznie tnie :/
    Masz jakieś pomysły jak się pozbyć tego „mulenia”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.