VPN – o anonimowości, bezpieczeństwie i prywatności w internecie

Współczesność koncentruje się głównie wokół działalności internetowej. Wiele aspektów codziennego funkcjonowania posiada swoje odniesienie do rzeczywistości wirtualnej, a społeczeństwo okazuje się wysoce rozwinięte w tej dziedzinie. Warto wobec tego zastanowić się nad kwestią bezpieczeństwa w sieci – pomocny w tym celu okazuje się VPN. Czym jest i w jakim celu jest wdrażany? O tym w dalszej części artykułu.

office-620822_1920 VPN - o anonimowości, bezpieczeństwie i prywatności w internecieŹródło: Źródło:

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna
Obrazując istotę usługi VPN, można opisać ją jako tunel, który prowadzi informacje odnoszące się do działań, podejmowanych w sieci internetowej. Wysoce zasadna okazuje się możliwość szyfrowania wspomnianych danych. Należy bowiem zaznaczyć, że w tradycyjnej sieci wszelkie dane oraz szeroko rozumiana aktywność internetowa użytkownika pozostaje widoczna dla dostawcy internetu. Może stać się także dostępna dla osób postronnych, posiadających umiejętności przejmowania danych i ich późniejszego wykorzystywania.

VPN można wobec tego określić jako strefę internetową zabezpieczającą przesyłane dane, informacje oraz szyfrującą działalność danego użytkownika w sieci.

Dlaczego warto skorzystać z usługi VPN?
Z pewnością istnieje mnóstwo powodów, dla których VPN wykorzystywany jest przez użytkowników internetu. Poniżej przedstawiono kilka najbardziej uniwersalnych i najczęściej wymienianych motywów, decydujących o używaniu usługi VPN.

1. Prywatność dzięki szyfrowaniu
Z całą stanowczością należy podkreślić, że wykreowanie wirtualnej sieci prywatnej gwarantuje tak zwaną intymność internetową. Zapewniając niewidoczność w sieci, umożliwia korzystanie ze zdobyczy wirtualnej rzeczywistości, bez ryzyka bycia podglądanym lub szpiegowanym. Odnosi się to zarówno do przeglądania stron internetowych czy filmów, jak również do wykorzystywania internetu w celach płatniczych czy formalnych. Wszelkie dane pozostają zabezpieczone, a sieć VPN gwarantuje prywatność i ich bezpieczeństwo.

2. Możliwość korzystania z serwerów zagranicznych
Ciekawym zastosowaniem VPN okazuje się jego użytkowanie, umożliwiające pokonanie granic proxy. Chcąc oglądnąć teledyski czy filmy na portalach online, niejednokrotnie mieszkańcy spoza granic kraju musieli manipulować ustawieniami na swoim komputerze. Dzięki usłudze VPN każdy użytkownik widziany jest w sieci bez określania miejsca zamieszkania. Posiadając VPN, można więc na bieżąco oglądać polskie seriale i filmy, bez konieczności dokonywania zmian w ustawieniach internetowych.

3. VPN – kreowanie grupy użytkowników sieci prywatnej
Ciekawym zastosowaniem wirtualnej sieci prywatnej okazuje się stworzenie grupy, mającej dostęp do określonych danych. Podobna możliwość sprawdza się wobec znajomych, którzy chcą przesyłać i udostępniać sobie pliki, bez zagrożeń płynących z zewnątrz. Zdjęcia, filmy, a nawet dokumenty naukowe czy prywatne pozostają chronione przed nieuprawnionymi użytkownikami – dostęp do nich mają wyłącznie członkowie grupy, zrzeszeni w określonej sieci prywatnej.

4. Wirtualna sieć prywatna poza granicami
Co ważne, członkowie wspomnianej powyżej grupy mogą być od siebie oddaleni setki kilometrów, gdyż VPN nie zna granic terytorialnych. Dzięki tej usłudze można więc łączyć się i wymieniać pliki ze znajomymi, przebywającymi za granicą.

5. VPN na urządzeniach mobilnych
Istotnym czynnikiem, decydującym o zaletach VPN jest możliwość korzystania z niego na urządzeniach mobilnych – notebookach, tabletach czy telefonach komórkowych.

6. Uniwersalne korzyści wirtualnej sieci prywatnej
Warto zaznaczyć, że mocne strony wdrożenia VPN okazują się być zasadne zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak również biznesowych. Tak zwane szyfrowanie danych umożliwia bowiem nie tylko działalność prywatną, lecz również zawodową – łączenie się za pośrednictwem omawianej, szyfrowanej sieci gwarantuje możliwość pracy zdalnej, przesyłanie danych firmowych oraz dokonywania zmian w branżowej działalności, bez konieczności bycia obecnym w firmie.

Reasumując, można uznać że usługa VPN zyskuje na popularności, co wydaje się zrozumiałe wobec wspomnianych powyżej korzyści z jej zastosowania. Decydując się na skorzystanie z tej usługi, warto zwrócić uwagę na bogactwo wyboru. Optymalny wybór VPN wydaje się kluczowy – warto brać pod uwagę nie tylko cenę jego użytkowania, lecz także ewentualne limity przesyłu danych, ilość możliwych do podłączenia użytkowników oraz sposób konfiguracji. Przed wyborem najlepszej usługi VPN, warto zerknąć na rankingi VPN takie jak TopVPN.pl. Wirtualna sieć prywatna odpowiadająca na indywidualne potrzeby i konkretne wymagania z pewnością usprawni korzystanie z internetu.

Źródło: Notka PR,

3 thoughts on “VPN – o anonimowości, bezpieczeństwie i prywatności w internecie

    • Hoi iedereen, ik ben ook op dieet en probeer 2 tassen groene thee per dag te drinken. zou vochtafdrijvend werken.weeg nu 70 kg en zou er graag 64 wegen tegen 14 juni.uiteraard vooral gezond eten en proberen 3 maal per week te gaan lopen.ik drink de groene thee na het ontbijt en na het middagmaal (eventueel na avondmaal ook). het zou de spijsvertering ook steeluerin…vmel succes allemaal!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.