WordPress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w WordPress.

Jak dodać źródło zdjęcia w WordPress ? Umieszczenie informacji o źródle obrazka w WordPressie. Podstawy obsługi wtyczki Image Source Control.

Na blogach, lub stronach internetowych bardzo często posiłkujemy się cudzymi zdjęciami, zgodnie z warunkami licencji, na jakich zostało ono opublikowane. Wiele licencji wymaga, aby w miejscu publikacji podać informację o autorze zdjęcia. Domyślnie w WordPress nie znalazłem pola, w którym mógłbym zamieścić informację o źródle zdjęcia, dlatego postanowiłem pobrać ciekawą i darmową wtyczkę, która umieszcza informacje o źródle zdjęcia bezpośrednio na nim.

Dodawanie opisu źródła zdjęcia w WordPress

Bardzo często korzystam ze zdjęć udostępnionych w ramach licencji Creative Commons – jedną z podstawowych warunków tej licencji jest tzw. „uznanie autorstwa„:

„Uznanie autorstwa. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.”

Źródło: CreativeCommons.pl

Wypadałoby nie tylko będąc w zgodzie z warunkami licencji, ale również z etycznego punktu widzenia zamieścić informację o autorze zdjęcia, z którego korzystamy na naszej stronie internetowej.

Na moim blogu wykorzystuję WordPress’a, co jest niewątpliwie sporą zaletą – w dosłownie krótkim czasie znalazłem wtyczkę, która potrafi dodawać opis źródła zdjęcia.

Image Source Control – podstawy

Wtyczka, która pozwala dodać pole „źródło” dla zdjęć w WordPress nosi nazwę Image Source Control. Gdy ją zainstalujemy przechodzimy do menu Ustawienia -> Image Control:

image-source-control-300x169 Wordpress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w Wordpress.

Najważniejsze zmiany dokonujemy w menu Miscellaneous settings:

  • Exclude own images – jeżeli nie chcemy wyświetlać źródła przy własnych zdjęciach zaznaczamy opcję „Hide sources for own images„.
  • Use authors names – jeżeli chcemy wyświetlać w opisie zdjęcia informację o autorze, który wstawił zdjęcie na stronę.
  • Source as caption on image – opis, który będzie się pojawiał na zdjęciu (ja dodałem tutaj przedrostek Źródło:)
  • Caption position – pozycja, gdzie będzie się wyświetlało źródło zdjęcia.

Teraz podczas dodawania zdjęcia do biblioteki w WordPress będziemy mieli nowe pole Image Source, w którym możemy wpisać źródło z którego pobraliśmy zdjęcie np. adres strony internetowej, oraz autora:

wordpress-dodawanie-zrodla-zdjecia-154x300 Wordpress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w Wordpress.Całość będzie wyglądała mniej więcej w ten sposób:

zrodla-zdjecia-w-wordpress-300x200 Wordpress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w Wordpress.

Źródło: flickr, Flazingo Photos

A z jakich wtyczek do opisu źródła korzystacie na swoim blogu ?

Przeczytaj również

Stały dochód ze strony internetowej. Jak zacząć za... W tym artykule chciałbym przedstawić jeden ze sposobów dzięki któremu zarabiam na swoich stronach internetowych stały dochód, a więc taki, który nie j...
Trailer fanów gry Grand Theft Auto 5. GTA 5 w norm... Trailer gry Grand Theft Auto 5 w prawdziwym życiu. Ciekawy trailer GTA 5 Real Life - musisz to zobaczyć ! Jako, że mamy obecnie weekend postanowiłem ...
Jak zabezpieczyć WordPress? Dostęp do panelu admin... Na jednej z moich stron internetowych opartych o system WordPress zauważyłem, że duże obciążenie serwera generuje plik wp-login.php odpowiedzialny za ...
Kiedy sięgnąć po serwer dedykowany, zamiast hostin... Hosting, to udostępnianie miejsca na serwerze w celu przechowywania i udostępniania danych w internecie. Jako właściciel projektu internetowego musisz...

3 thoughts on “WordPress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w WordPress.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.