WordPress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w WordPress.

Jak dodać źródło zdjęcia w WordPress ? Umieszczenie informacji o źródle obrazka w WordPressie. Podstawy obsługi wtyczki Image Source Control.

Na blogach, lub stronach internetowych bardzo często posiłkujemy się cudzymi zdjęciami, zgodnie z warunkami licencji, na jakich zostało ono opublikowane. Wiele licencji wymaga, aby w miejscu publikacji podać informację o autorze zdjęcia. Domyślnie w WordPress nie znalazłem pola, w którym mógłbym zamieścić informację o źródle zdjęcia, dlatego postanowiłem pobrać ciekawą i darmową wtyczkę, która umieszcza informacje o źródle zdjęcia bezpośrednio na nim.

Dodawanie opisu źródła zdjęcia w WordPress

Bardzo często korzystam ze zdjęć udostępnionych w ramach licencji Creative Commons – jedną z podstawowych warunków tej licencji jest tzw. „uznanie autorstwa„:

„Uznanie autorstwa. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.”

Źródło: CreativeCommons.pl

Wypadałoby nie tylko będąc w zgodzie z warunkami licencji, ale również z etycznego punktu widzenia zamieścić informację o autorze zdjęcia, z którego korzystamy na naszej stronie internetowej.

Na moim blogu wykorzystuję WordPress’a, co jest niewątpliwie sporą zaletą – w dosłownie krótkim czasie znalazłem wtyczkę, która potrafi dodawać opis źródła zdjęcia.

Image Source Control – podstawy

Wtyczka, która pozwala dodać pole „źródło” dla zdjęć w WordPress nosi nazwę Image Source Control. Gdy ją zainstalujemy przechodzimy do menu Ustawienia -> Image Control:

image-source-control-300x169 Wordpress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w Wordpress.

Najważniejsze zmiany dokonujemy w menu Miscellaneous settings:

  • Exclude own images – jeżeli nie chcemy wyświetlać źródła przy własnych zdjęciach zaznaczamy opcję „Hide sources for own images„.
  • Use authors names – jeżeli chcemy wyświetlać w opisie zdjęcia informację o autorze, który wstawił zdjęcie na stronę.
  • Source as caption on image – opis, który będzie się pojawiał na zdjęciu (ja dodałem tutaj przedrostek Źródło:)
  • Caption position – pozycja, gdzie będzie się wyświetlało źródło zdjęcia.

Teraz podczas dodawania zdjęcia do biblioteki w WordPress będziemy mieli nowe pole Image Source, w którym możemy wpisać źródło z którego pobraliśmy zdjęcie np. adres strony internetowej, oraz autora:

wordpress-dodawanie-zrodla-zdjecia-154x300 Wordpress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w Wordpress.Całość będzie wyglądała mniej więcej w ten sposób:

zrodla-zdjecia-w-wordpress-300x200 Wordpress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w Wordpress.Źródło: flickr, Flazingo Photos
A z jakich wtyczek do opisu źródła korzystacie na swoim blogu ?

Przeczytaj również

Cała historia Harrego Pottera. Historia Harrego Po... W 2000 roku Polskę (bo świat trochę wcześniej) ogarnęła mania Harrego Pottera. Wydana seria siedmiu książek przez J.K. Rowling, która została przetłum...
Obciążenie procesora komputera. Sprawdzamy tempera... Przegrzewanie się procesora, lub karty graficznej to jedna z nierzadko występujących usterek, które opisują użytkownicy sprzętu komputerowego. Niestab...
NFC w praktyce, czyli komunikacja bliskiego zasięg... Jakiś czas temu na łamach bloga komputerowego Cybernecik pisałem o technologii RFID - tym razem kilka słów o NFC, czyli komunikacji bliskiego zasięgu....
Wyszukiwanie napisów do filmów z NapiProjekt. Gdzi... Nierzadko zdarzają się sytuację, w których do pobranego z sieci filmu, lub serialu brakuje napisów, lub są one niedopasowane - napisy ukazują się za s...

3 thoughts on “WordPress jak dodawać źródło zdjęcia. Jak dodać informacje o źródle zdjęcia w WordPress.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.