Niepełne wpisy na stronie głównej WordPress. Dodajemy wypisy na blogu.

Wyświetlanie na stronie głównej pełnej zawartości wpisów jest złym pomysłem. Jeżeli prowadzisz stronę internetową opartą o WordPress w prosty sposób możesz ją dostosować, aby na stronie głównej wyświetlać wyłącznie fragment artykułu. Wyświetlanie wypisów na stronie głównej ma sporo zalet, które docenią przede wszystkim czytelnicy naszej strony internetowej. O zaletach takiego rozwiązania, oraz o tym jak wyświetlać wypisy na stronie głównej WordPress przeczytasz poniżej.

cms-265127_1280 Niepełne wpisy na stronie głównej Wordpress. Dodajemy wypisy na blogu.Źródło: pixabay.com, pixelcreatures

Niepełne wpisy na stronie głównej to same zalety

Na stronie głównej mojego bloga możecie przeczytać wypisy – czyli krótkie fragmenty mówiące o tym, co znajdziecie w poszczególnych wpisach (artykułach, stronach, podstronach). Innym sposobem prezentowania zawartości – szczególnie na blogach – jest wyświetlanie pełnej zawartości wpisów. A więc na stronie głównej bloga możemy od razu przeczytać całą zawartość wpisu – bez przechodzenia na jego podstronę.

Według mnie układ witryny, gdzie na stronie głównej wyświetlana jest od razu pełna zawartość kilku wpisów jest zła. To użytkownik powinien zdecydować, które artykuły są dla niego ciekawe i w razie konieczności kliknąć w odnośnik, który przekieruje go do pełnej wersji artykułu.

Oto kilka zalet prezentowania niepełnych wpisów na stronie głównej (zajawek, wypisów), które przychodzą mi do głowy podczas pisania tego artykułu:

  • szybsze ładowanie strony głównej
  • większy ruch na stronie
  • czytelniejszy układ

Wydaje mi się, że powyższych zalet nie trzeba szeroko opisywać i są one dla każdego czytelne. Nie mogę jednak znaleźć dobrego przykładu dla którego wyświetlanie pełnych treści artykułów na stronie głównej miałoby sens.

WordPress – wypisy na stronie głównej

Jeżeli szablon, który pobraliśmy i zainstalowaliśmy na naszej stronie opartej o WordPress nie ma możliwości zdefiniowania, czy chcemy wyświetlać pełne wpisy, lub fragmenty na stronie głównej, to niestety będziemy zmuszeni do ingerencji w jego kod. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych zwłaszcza dla osób całkowicie „zielonych„, ale dzięki poniższym wskazówkom powinniście dać sobie radę 🙂

120 Niepełne wpisy na stronie głównej Wordpress. Dodajemy wypisy na blogu.Źródło: Źródło:

Po pierwsze musimy otworzyć edytor – przechodzimy do Ustawień Administracyjnych WordPress i wybieramy opcję Wygląd -> Edytor.

Odnajdujemy pozycję Szablon strony głównej (index.php):

121 Niepełne wpisy na stronie głównej Wordpress. Dodajemy wypisy na blogu.Źródło: Źródło:

W tym miejscu powinna znajdować się pętla – while – która wyświetla kolejne wpisy na stronie głównej. W tej pętli powinniśmy szukać funkcji the_content(), która odpowiada za wyświetlanie wpisów. Może się zdarzyć tak jak w moim przypadku, że zamiast wspomnianej funkcji mamy na przykład get_template_part(…..). Oznacza to, że obsługa wyświetlania treści została przeniesiona do innego szablonu (przekazanego w pierwszym parametrze – w naszym przykładzie content.php).

122 Niepełne wpisy na stronie głównej Wordpress. Dodajemy wypisy na blogu.Źródło: Źródło: Przechodzę do edycji szablonu content.php i podobnie jak poprzednio szukam słowa kluczowgo the_content(….) i zastępuję je funkcją the_excerpt():

<?php the_excerpt(); ?>

Excerpt służy do wyświetlania wypisów, czyli streszczeń artykułów umieszczonych na naszym blogu – dokładny opis tej funkcji znajdziecie w repozytorium dostępnym tutaj. Bardzo często ta funkcja jest wykorzystywana do różnego rodzaju filtrów umożliwiających wyświetlanie pierwszych X znaków artykułu.

Właściwie to już koniec tego poradnika, po zapisaniu zmian w edytorze i odświeżeniu strony głównej naszej strony powinniśmy ujrzeć wypisy zamiast pełnych treści artykułów.

7 thoughts on “Niepełne wpisy na stronie głównej WordPress. Dodajemy wypisy na blogu.

  1. co zrobić, aby link do strony wpisu nie był widoczny w widoku strony głównej na początku treści każdego wpisu? Kiedy przechodzę do kategorii, linki już nie są widoczne

  2. A co w sytuacji, kiedy chcę zamieścić inną treść w zajawce, a inną w artykule (czyli zróżnicować obie treści tak, aby zupełnie wyeliminować duplikaty)? Wiem, że to w dużej mierze zależy od szablonu, ale może wiesz jak zmodyfikować kod, aby było to możliwe w templatkach, w których nie ma z założenia takiej funkcjonalności?

  3. Publikacja wpisów na blogu internetowym jest bardzo istotnym aspektem i to nie tylko biorąc pod uwagę widoczność w sieci, ale również reputację marki. Im więcej specjalistycznych wpisów tym większy ruch oraz większe zaufanie klienta do danej marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.