Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.

Zastosowania Raspberry Pi ? Gdzie wykorzystać malinkę i czy warto ją kupić ?

Jeżeli lubisz majsterkowanie i nowe technologie to z pewnością zainteresuje Cię platforma komputerowa oparta o moduł Raspberry Pi. Poniżej przedstawiam ciekawe zastosowania dla Raspberry Pi, jego specyfikację, oraz garść ciekawostek związanych z miniaturowym komputerem.

800px-Raspberry_Pi-300x199 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: Ayaita, wikipedia.org

Czym jest Raspberry Pi ?

Raspberry Pi to nic innego jak komputer, który zmieści się w dłoni (ma wielkość karty kredytowej). Ze względu na zastosowane podzespoły i modularność w wielu przypadkach może ona zastąpić tradycyjne komputery biurkowe.

W zależności od modelu Raspberry Pi (A, B, lub C) różnią się one wielkością pamięci RAM, lub ilością portów USB.

Najprostszy model urządzenia (Raspberry Pi: A) został zbudowany w oparciu o chip Broadcom BCM2835, procesor ARM1176JZF-S 700 MHz, oraz pamięć SDRAM 256 MB (400MHz). Jeżeli chodzi o układ graficzny to mamy tutaj do czynienia z Broadcom VideoCover IV. Urządzenie zostało również wyposażone w złącza USB, czytnik kart pamięci, wyjście audio, a w droższych modelach nawet kartę sieciową. Całość zasilana jest za pomocą złącza MicroUSB.

Co jest takiego niezwykłego w Raspberry Pi ? Cena ! Urządzenie kosztuje mniej niż 200 zł, a jego modularna budowa pozwala na dowolną modyfikację urządzenia. Gdy Raspberry Pi po raz pierwszy trafiło na półki sklepowe chętnych na zakup było tak wielu, że trzeba było wprowadzić ograniczenia niczym z PRL’u. Chętnym na zakup Pi przydzielano specjalne kody, dzięki którym można było otrzymać miniaturowy komputer po … kilku tygodniach.

Obecnie urządzenie jest do kupna zarówno w sklepach internetowych, oraz serwisach aukcyjnych w cenie około 150 złotych.

Co jest potrzebne do Raspberry Pi ?

Przed zakupem urządzenia warto przyjrzeć się liście akcesoriów, które otrzymujemy – w wielu przypadkach sprzedawcy sprzedają samo urządzenie bez dodatkowych akcesoriów w postaci zasilacza, klawiatury itp.

Na stronie http://elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals znajdziemy aktualizowaną listę akcesoriów, które są kompatybilne z „malinką„.

Jeżeli sprzedający nie dołącza do zestawu zasilacza, to będziemy musieli zaopatrzyć się w zasilacz z wtykiem MicroUSB o natężeniu prądu 500 – 700mA (dla modelu A), lub 700 – 1200mA (dla modelu B).

Raspberry Pi będziemy mogli podłączyć do monitora za pomocą kabla HDMI – jeżeli nasz monitor nie jest wyposażony w to złącze to przyda się dodatkowo zakup adaptera HDMI/DVI. Przy okazji warto również nabyć HUB USB z własnym zasilaniem, ponieważ liczba wejść USB w Raspberry nie jest zbyt duża.

Niezbędna również będzie karta pamięci SD (najlepiej o pojemności 8 – 32 GB), na której będzie umieszczony system operacyjny, oraz pozostałe pliki.

Większość dystrybucji Raspberry Pi zostało pozbawionych modułu WiFi, dlatego warto zaopatrzyć się dodatkowo w bezprzewodową kartę sieciową kompatybilną z tym urządzeniem.

Na koniec przydałaby się również jakaś zgrabna obudowa – to już w zależności kto co lubi 🙂

Jak wykorzystać Raspberry Pi ?

Początkowo twórcom Raspberry Pi (Eben Uptom i jego koledzy z Uniwersytetu w Cambridge) przyświecał cel, aby było to tanie urządzenie do nauki programowania, oraz eksperymentowania. Z czasem okazało się, że Pi świetnie sprawdza się w wielu innych zastosowaniach takich jak np. serwer stron WWW, sterownik urządzeń domowych, multimedialne centrum rozrywki itp.

 •  Serwer WWW

Jeżeli zajmujesz się tworzeniem stron internetowych, lub chciałbyś rozpocząć przygodę z PHP/HTML/CSS to prawdopodobnie będziesz potrzebował prostego serwera WWW. Oczywiście serwer możesz postawić na własnym domowym komputerze, ale równie dobrze można do tego zadania wykorzystać Raspberry Pi. Przeczytaj więcej o konfiguracji serwera WWW na Raspberry Pi.

 • Nawigacja GPS i odtwarzacz samochodowy

raspberry-zastosowania-300x165 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: milyges, youtube.com
Ciekawe rozwiązanie wykorzystujące Raspberry Pi pojawiło się w serwisie Elektroda, chodzi o CarPi, czyli zestaw samochodowy wyposażony w funkcje nawigacji GPS, zestaw głośnomówiący Bluetooth, oraz odtwarzacz muzyczny. Koszt zakupu niezbędnego wyposażenie tj. wyświetlacz, Raspberry Pi, moduł GPS, moduł Bluetooth, oraz pozostałej elektroniki powinien zamknąć się w kwocie około 450 złotych.

 •  Dysk sieciowy

Raspberry Pi równie dobrze może być wykorzystany jako dysk sieciowy, na którym będziemy gromadzili pliki dostępne dla wszystkich komputerów w sieci. O tym jak zainstalować serwer Samby i udostępnić pliki w sieci przeczytasz tutaj.

 • Osobisty asystent Raspberry

raspberry-personal-assistant-300x224 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: janw, instructables.com
A może by tak stworzyć urządzenie rodem z filmów sci-fi, które ludzkim głosem będzie odpowiadało na pytania ? Jeden z posiadaczy „maliny” zmodyfikował domofon z 1950 roku, który symuluje odpowiedzi prawdziwej osoby. Do wykonania urządzenia wystarczył moduł Raspberry Pi, adapter WiFi, mały wzmacniasz, oraz karta dźwiękowa. Urządzenie jest w stanie znaleźć odpowiedzi na pytania w internecie (np. o aktualną pogodę, czy program telewizyjny), a  za pomocą syntezatora mowy Google przemówi do nas ludzkim głosem. Cały projekt osobistego asystenta Raspberry został opisany tutaj.

 • Tablet

raspberry-zastosowania1-300x225 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: Michael Castor, mkcastor.com
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Raspberry Pi przekształcić w tablet – co prawda może być to rozwiązanie nieco droższe od zakupu typowego modelu w sklepie, ale przecież chodzi o przyjemność płynącą z budowy urządzenia. PiPad to nazwa przedsięwzięcia, którego celem była budowa tabletu opartego o „malinę”. Urządzenie zostało wyposażone w 10′ wyświetlacz o rozdzielczości 1280×800 pikseli, WiFi, oraz baterię która wytrzyma do 6 godzin pracy.

 • Domowe centrum rozrywki

To chyba jedno z częstszych zastosowań Raspberry Pi. Jeżeli zależy nam na stworzeniu domowego centrum rozrywki, to możemy podpiąć urządzenie do telewizora i streamować muzykę, filmy, oraz zdjęcia z wykorzystaniem XBMC. Zazwyczaj funkcje SmartTV dostępne w nowoczesnych telewizorach są ubogie i nie umożliwiają dostępu do wszystkich internetowych serwisów, lub brakuje im kodeków umożliwiających odtwarzanie filmów zapisanych w mniej popularnych formatach. O tym jak stworzyć domowe centrum rozrywki przeczytacie tutaj – malinowy HTCP.

 • Podświetlenie Ambilight

800px-Ambilight-2-300x168 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: wikipedia.org
Skoro już jesteśmy przy budowie domowego centrum rozrywki, to warto do tego zestawu dodać podświetlenie występujące w telewizorach marki Philips. W jednej z aktualizacji systemu Raspbmc pojawiło się wsparcie dla biblioteki Boblight (odpowiednika Ambilight), które umożliwia stworzenie podświetlenia do telewizora. Całość opiera się na łańcuchu diod LED z wbudowanym układem WS2801, instrukcja montażu została opisana tutaj.

 • Wycinanie laserem

Na ciekawy pomysł wykorzystania „malinki” wpadł autor bloga fun of DIY. Wykorzystał on dwa napędy DVD – a dokładniej lasery – i trochę elektroniki do budowy urządzenia będącego w stanie za pomocą lasera wycinać grawery w szkle, drewnie i innym materiale.

Raspberry Pi ma bardzo wiele zastosowań (kamera z czujnikiem ruchu, stacja meteo, serwery gier itp.)- w tym artykule przedstawiłem tylko kilka z nich, na które warto zwrócić uwagę. Jeżeli znacie inne ciekawe sposoby na wykorzystanie „malinki” to piszcie o tym w komentarzach.

Przeczytaj również

Komunikat wyświetlany podczas logowania do systemu... Aby przekazać informację wszystkim użytkownikom komputera możemy skorzystać z systemowego rozwiązania umożliwiającego wyświetlanie komunikatu podczas ...
Pies, który zrobił karierę na Instagramie! Niesamo... Był już pies, który jeździł koleją, ale nie było jeszcze psa, który stał się gwiazdą Instagramu! Rafael Mantesso wraz ze swoim pięcioletnim bullterier...
Rekurencja w programowaniu. Jak działa rekurencja ... Rekurencja w programowaniu - podstawy krok po kroku. Jak działa rekurencja ? Ucząc się podstaw programowania w dowolnym języku, w końcu będziemy zmus...
Licencja OEM, a BOX – którą wybrać i czym si... Windows BOX, a Windows OEM - różnice. Jaką licencję Windows wybrać ? Wady i zalety systemu Windows na licencji OEM i BOX. Kupując system operacyjny m...

4 thoughts on “Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.

 1. klkon says:

  Mój kolega wykorzystuje malinkę jak konsolę do gier, ma klawiaturę, większą pamięć, na ematador.pl mają tego dużo więcej. Generalnie to dopiero po wprowadzeniu dodatków da się faktycznie wyciągnąć z malinki dużo więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.