Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.

Zastosowania Raspberry Pi ? Gdzie wykorzystać malinkę i czy warto ją kupić ?

Jeżeli lubisz majsterkowanie i nowe technologie to z pewnością zainteresuje Cię platforma komputerowa oparta o moduł Raspberry Pi. Poniżej przedstawiam ciekawe zastosowania dla Raspberry Pi, jego specyfikację, oraz garść ciekawostek związanych z miniaturowym komputerem.

800px-Raspberry_Pi-300x199 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: Ayaita, wikipedia.org

Czym jest Raspberry Pi ?

Raspberry Pi to nic innego jak komputer, który zmieści się w dłoni (ma wielkość karty kredytowej). Ze względu na zastosowane podzespoły i modularność w wielu przypadkach może ona zastąpić tradycyjne komputery biurkowe.

W zależności od modelu Raspberry Pi (A, B, lub C) różnią się one wielkością pamięci RAM, lub ilością portów USB.

Najprostszy model urządzenia (Raspberry Pi: A) został zbudowany w oparciu o chip Broadcom BCM2835, procesor ARM1176JZF-S 700 MHz, oraz pamięć SDRAM 256 MB (400MHz). Jeżeli chodzi o układ graficzny to mamy tutaj do czynienia z Broadcom VideoCover IV. Urządzenie zostało również wyposażone w złącza USB, czytnik kart pamięci, wyjście audio, a w droższych modelach nawet kartę sieciową. Całość zasilana jest za pomocą złącza MicroUSB.

Co jest takiego niezwykłego w Raspberry Pi ? Cena ! Urządzenie kosztuje mniej niż 200 zł, a jego modularna budowa pozwala na dowolną modyfikację urządzenia. Gdy Raspberry Pi po raz pierwszy trafiło na półki sklepowe chętnych na zakup było tak wielu, że trzeba było wprowadzić ograniczenia niczym z PRL’u. Chętnym na zakup Pi przydzielano specjalne kody, dzięki którym można było otrzymać miniaturowy komputer po … kilku tygodniach.

Obecnie urządzenie jest do kupna zarówno w sklepach internetowych, oraz serwisach aukcyjnych w cenie około 150 złotych.

Co jest potrzebne do Raspberry Pi ?

Przed zakupem urządzenia warto przyjrzeć się liście akcesoriów, które otrzymujemy – w wielu przypadkach sprzedawcy sprzedają samo urządzenie bez dodatkowych akcesoriów w postaci zasilacza, klawiatury itp.

Na stronie http://elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals znajdziemy aktualizowaną listę akcesoriów, które są kompatybilne z „malinką„.

Jeżeli sprzedający nie dołącza do zestawu zasilacza, to będziemy musieli zaopatrzyć się w zasilacz z wtykiem MicroUSB o natężeniu prądu 500 – 700mA (dla modelu A), lub 700 – 1200mA (dla modelu B).

Raspberry Pi będziemy mogli podłączyć do monitora za pomocą kabla HDMI – jeżeli nasz monitor nie jest wyposażony w to złącze to przyda się dodatkowo zakup adaptera HDMI/DVI. Przy okazji warto również nabyć HUB USB z własnym zasilaniem, ponieważ liczba wejść USB w Raspberry nie jest zbyt duża.

Niezbędna również będzie karta pamięci SD (najlepiej o pojemności 8 – 32 GB), na której będzie umieszczony system operacyjny, oraz pozostałe pliki.

Większość dystrybucji Raspberry Pi zostało pozbawionych modułu WiFi, dlatego warto zaopatrzyć się dodatkowo w bezprzewodową kartę sieciową kompatybilną z tym urządzeniem.

Na koniec przydałaby się również jakaś zgrabna obudowa – to już w zależności kto co lubi 🙂

Jak wykorzystać Raspberry Pi ?

Początkowo twórcom Raspberry Pi (Eben Uptom i jego koledzy z Uniwersytetu w Cambridge) przyświecał cel, aby było to tanie urządzenie do nauki programowania, oraz eksperymentowania. Z czasem okazało się, że Pi świetnie sprawdza się w wielu innych zastosowaniach takich jak np. serwer stron WWW, sterownik urządzeń domowych, multimedialne centrum rozrywki itp.

  •  Serwer WWW

Jeżeli zajmujesz się tworzeniem stron internetowych, lub chciałbyś rozpocząć przygodę z PHP/HTML/CSS to prawdopodobnie będziesz potrzebował prostego serwera WWW. Oczywiście serwer możesz postawić na własnym domowym komputerze, ale równie dobrze można do tego zadania wykorzystać Raspberry Pi. Przeczytaj więcej o konfiguracji serwera WWW na Raspberry Pi.

  • Nawigacja GPS i odtwarzacz samochodowy

raspberry-zastosowania-300x165 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: milyges, youtube.comCiekawe rozwiązanie wykorzystujące Raspberry Pi pojawiło się w serwisie Elektroda, chodzi o CarPi, czyli zestaw samochodowy wyposażony w funkcje nawigacji GPS, zestaw głośnomówiący Bluetooth, oraz odtwarzacz muzyczny. Koszt zakupu niezbędnego wyposażenie tj. wyświetlacz, Raspberry Pi, moduł GPS, moduł Bluetooth, oraz pozostałej elektroniki powinien zamknąć się w kwocie około 450 złotych.

  •  Dysk sieciowy

Raspberry Pi równie dobrze może być wykorzystany jako dysk sieciowy, na którym będziemy gromadzili pliki dostępne dla wszystkich komputerów w sieci. O tym jak zainstalować serwer Samby i udostępnić pliki w sieci przeczytasz tutaj.

  • Osobisty asystent Raspberry

raspberry-personal-assistant-300x224 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: janw, instructables.comA może by tak stworzyć urządzenie rodem z filmów sci-fi, które ludzkim głosem będzie odpowiadało na pytania ? Jeden z posiadaczy „maliny” zmodyfikował domofon z 1950 roku, który symuluje odpowiedzi prawdziwej osoby. Do wykonania urządzenia wystarczył moduł Raspberry Pi, adapter WiFi, mały wzmacniasz, oraz karta dźwiękowa. Urządzenie jest w stanie znaleźć odpowiedzi na pytania w internecie (np. o aktualną pogodę, czy program telewizyjny), a  za pomocą syntezatora mowy Google przemówi do nas ludzkim głosem. Cały projekt osobistego asystenta Raspberry został opisany tutaj.

  • Tablet

raspberry-zastosowania1-300x225 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: Michael Castor, mkcastor.comNic nie stoi na przeszkodzie, aby Raspberry Pi przekształcić w tablet – co prawda może być to rozwiązanie nieco droższe od zakupu typowego modelu w sklepie, ale przecież chodzi o przyjemność płynącą z budowy urządzenia. PiPad to nazwa przedsięwzięcia, którego celem była budowa tabletu opartego o „malinę”. Urządzenie zostało wyposażone w 10′ wyświetlacz o rozdzielczości 1280×800 pikseli, WiFi, oraz baterię która wytrzyma do 6 godzin pracy.

  • Domowe centrum rozrywki

To chyba jedno z częstszych zastosowań Raspberry Pi. Jeżeli zależy nam na stworzeniu domowego centrum rozrywki, to możemy podpiąć urządzenie do telewizora i streamować muzykę, filmy, oraz zdjęcia z wykorzystaniem XBMC. Zazwyczaj funkcje SmartTV dostępne w nowoczesnych telewizorach są ubogie i nie umożliwiają dostępu do wszystkich internetowych serwisów, lub brakuje im kodeków umożliwiających odtwarzanie filmów zapisanych w mniej popularnych formatach. O tym jak stworzyć domowe centrum rozrywki przeczytacie tutaj – malinowy HTCP.

  • Podświetlenie Ambilight

800px-Ambilight-2-300x168 Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.Źródło: wikipedia.orgSkoro już jesteśmy przy budowie domowego centrum rozrywki, to warto do tego zestawu dodać podświetlenie występujące w telewizorach marki Philips. W jednej z aktualizacji systemu Raspbmc pojawiło się wsparcie dla biblioteki Boblight (odpowiednika Ambilight), które umożliwia stworzenie podświetlenia do telewizora. Całość opiera się na łańcuchu diod LED z wbudowanym układem WS2801, instrukcja montażu została opisana tutaj.

  • Wycinanie laserem

Na ciekawy pomysł wykorzystania „malinki” wpadł autor bloga fun of DIY. Wykorzystał on dwa napędy DVD – a dokładniej lasery – i trochę elektroniki do budowy urządzenia będącego w stanie za pomocą lasera wycinać grawery w szkle, drewnie i innym materiale.

Raspberry Pi ma bardzo wiele zastosowań (kamera z czujnikiem ruchu, stacja meteo, serwery gier itp.)- w tym artykule przedstawiłem tylko kilka z nich, na które warto zwrócić uwagę. Jeżeli znacie inne ciekawe sposoby na wykorzystanie „malinki” to piszcie o tym w komentarzach.

4 thoughts on “Jak wykorzystać Raspberry Pi ? Zastosowania dla Raspberry Pi.

  1. klkon says:

    Mój kolega wykorzystuje malinkę jak konsolę do gier, ma klawiaturę, większą pamięć, na ematador.pl mają tego dużo więcej. Generalnie to dopiero po wprowadzeniu dodatków da się faktycznie wyciągnąć z malinki dużo więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.