Wyłączony laptop sam się włącza w nocy! Jak wyłączyć zaplanowane uruchamianie laptopa.

Jeżeli zauważyłeś, aby twój laptop samoistnie włączał się o określonej porze w nocy, to prawdopodobnie jest za to odpowiedzialny harmonogram zadań uruchamiający typowe zadania o wyznaczonych godzinach. Popularnym zdaniem uruchamianym około godziny 3 w nocy są aktualizacje Windows, ale to nie wszystko – zobaczmy jak sprawdzić zaplanowane zadania w Windows.

wlaczanie-komputera-samoczynne Wyłączony laptop sam się włącza w nocy! Jak wyłączyć zaplanowane uruchamianie laptopa.Źródło: pixabay.com, Life-Of-Pix

Laptop włącza się samoczynnie w nocy

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że mój wyłączony laptop włącza się samoczynnie o określonych godzinach w nocy – laptop nie przechodzi on w stan uśpienia, ale jest całkowicie wyłączony (w dodatku bateria jest wyjęta, a sprzęt pracuje wyłącznie na zasilaniu sieciowym).

O ile z początku ten fakt mi nie przeszkadzał, to od jakiegoś czasu jest to irytujące, dlatego postanowiłem przyjrzeć się całej sytuacji.

Aby dowiedzieć się jakie zadania są zaplanowane na kolejne dni musimy uruchomić Harmonogram zadań, w tym celu przechodzimy do Panel sterowania\System i zabezpieczenia\Narzędzia administracyjne.

Po uruchomieniu harmonogramu zadań w głównym menu znajdziemy zakładkę Aktywne zadania z podsumowaniem wszystkich zaplanowanych zadań:

harmonogram-zadan Wyłączony laptop sam się włącza w nocy! Jak wyłączyć zaplanowane uruchamianie laptopa.Źródło: Źródło: Widzimy tutaj nazwę zadania, czas następnego uruchomienia, oraz wyzwalacz, który skutkuje włączeniem zaplanowanego zadania. Na powyższym zrzucie możecie zobaczyć, że przykładowo o godzinie 00:00 co 10 dni uruchamiane jest zadanie RegIdleBackup – po dwukrotnym kliknięciu zobaczymy szczegóły:

laptop-sam-sie-wlacza Wyłączony laptop sam się włącza w nocy! Jak wyłączyć zaplanowane uruchamianie laptopa.Źródło: Źródło: Takich zadań jest oczywiście więcej, są to między innymi:

 • KernelCeipTask – zadanie wysyła informacje do Microsoft o stanie naszego systemu
 • ScheduledDefrag – defragmentacja dysków twardych
 • AnalyzeSystem – analizuje system w poszukiwaniu warunków, które mogą powodować duże zużycie energii
 • AitAgent – zadanie wysyła informacje do Microsoft o stanie naszego systemu
 • UsbCeip – zadanie wysyła informacje do Microsoft o stanie naszego systemu
 • ProgramDataUpdater – zadanie wysyła informacje do Microsoft o stanie naszego systemu
 • Consolidator – zadanie wysyła informacje do Microsoft o stanie naszego systemu
 • WinSAT – mierzy wydajność naszego systemu
 • SynchronizeTime – synchronizuje datę i czas na wszystkich klientach i serwerach w sieci
 • Scheduled – konserwacja systemu Windows
 • SR – regularne punkty przywracania systemu
 • ConfigNotification – powiadomienie o kopiach zapasowych Windows

Jak możecie zauważyć większość tego typu zadań jest zbędna i można je na stałe wyłączyć – zwłaszcza te, które wysyłają dane do siedziby firmy Microsoft. Ciekawi mnie, czy wiedzieliście, że aż tyle zadań wysyła informacje do Microsoft o stanie naszego systemu …

Jak wyłączyć zaplanowane zadania Windows

Skoro już wiemy, które zadania uruchamiają nasz komputer w nocy, to warto je wyłączyć. Przechodzimy do szczegółów wybranego zadania (klikamy na nie 2x) i sprawdzamy listę wyzwalaczy, dla których jest ono uruchamiane:

2015-09-12_101639 Wyłączony laptop sam się włącza w nocy! Jak wyłączyć zaplanowane uruchamianie laptopa.Źródło: Źródło: Klikamy PKM na wybranym wyzwalaczu i klikamy na menu Właściwości. W nowym oknie klikamy na zakładkę Wyzwalacze, zaznaczamy widoczny wyzwalacz i klikamy na przycisk Edytuj:

2015-09-12_101804 Wyłączony laptop sam się włącza w nocy! Jak wyłączyć zaplanowane uruchamianie laptopa.Źródło: Źródło:

W nowym oknie odznaczamy opcję Włączono, a następnie klikamy na przycisk Ok. Tę czynność powtarzamy dla pozostałych wyzwalaczy i wszystkich zdarzeń w systemie, które chcemy wyłączyć.

Jeżeli nie będziemy chcieli w przyszłości korzystać z zaplanowanego zadania, to możemy nieco przyśpieszyć ten proces i po prostu usunąć wybrane zadanie – aby to zrobić podobnie jak poprzednio przechodzimy do szczegółów zadania i zaznaczamy wszystkie wyzwalacze, a następnie z menu kontekstowego wybieramy pozycję Usuń.

usuwamy-zadanie-z-harmonogramu-zadan Wyłączony laptop sam się włącza w nocy! Jak wyłączyć zaplanowane uruchamianie laptopa.Źródło: Źródło: Po usunięciu zaplanowanych zadań z harmonogramu nasz komputer nie powinien się samoczynnie uruchamiać.

Aktualizacja BIOS’u

Innym sposobem, który może pomóc jest aktualizacja BIOS-u w komputerze. Aktualizacja BIOS-u nie jest niczym strasznym, wystarczy zidentyfikować model płyty głównej i w wyszukiwarce wpisać np. driver bios producent model_płyty. Aktualizacja BIOS-u przebiega obecnie niemal tak samo, jak instalacja dowolnego oprogramowania w komputerze – warto jednak pamiętać, o tym, aby w tym czasie nie odłączać zasilania.

10 thoughts on “Wyłączony laptop sam się włącza w nocy! Jak wyłączyć zaplanowane uruchamianie laptopa.

 1. fghj says:

  JEZU. W końcu odkryłam, dlaczego to cholerstwo się włącza. Poustawiane automatycznie jakieś cuda na 3 rano. Bardzo pomocny artykuł, teraz wszystko jest ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.