Zapora sieciowa to jeden z podstawowych sposobów zabezpieczenia sieci przed intruzami. Chroni przed nieuprawnionym wyciekiem danych z sieci lokalnej na zewnątrz, a także przed nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz. Zapora sieciowa monitoruje ruch sieciowy i zapisuje najważniejsze zdarzenia do dziennika, umożliwiając administratorowi analizowanie zaistniałych sytuacji. Poprawnie skonfigurowana zapora jest w stanie odeprzeć większość znanych ataków sieciowych – w tym poradniku dowiesz się na co zwrócić uwagę konfigurując zapory sieciowe Cisco.

Zapory sieciowe Cisco – techniki obrony
Wśród najczęstszych technik obrony przed zagrożeniami wyróżnia się :
- Filtrowanie pakietów
- Algorytmy identyfikacji użytkownika
- Zabezpieczanie programów (min. FTP, TELNET)
Zadaniem filtrów pakietów jest kontrolowanie ruchu sieciowego. Filtry pakietów sprawdzają, jakie pakiety przesyłane są w sieci, oraz w sytuacji gdy nie pasuje on do reguł, ruch jest blokowany. W regułach pakietów można definiować adresy źródłowe i docelowe pakietów, protokoły, oraz porty docelowe i źródłowe. Zapory sieciowe ewoluowały i poza filtrowaniem pakietów zapewniają możliwość zaawansowanego wykrywania i przeciwdziałania zagrożeniom. Nowoczesne zapory sieciowe Cisco przekazują informacje o tym, które zasoby są najbardziej narażone na zagrożenia. Szybko reagują na ataki, dzięki inteligentnej automatyzacji i umożliwiają łatwą administrację.
Cisco ASA – konfiguracja, podstawowe pojęcia
Wiemy już, że ogromne znaczenie podczas zabezpieczania sieci przed intruzami ma odpowiednia konfiguracja Cisco Firewall. Wyobraźmy sobie następującą sytuację – urządzenie w naszej sieci lokalnej (host) z nadanym adresem źródłowym 192.168.1.100 próbuje skomunikować się z adresem serwera WWW, jakim jest adres 8.8.8.8. W tym przypadku domyślnym portem jest TCP 80. Śledząca ruch w sieci zapora sieciowa zapamięta sesję i będzie oczekiwać na nadejście odpowiedzi.
- Routing: Cisco ASA obsługuje protokoły routingu dynamicznego tzw. RIP (Routing Information Protocol), EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Protocol) oraz OSPF (Open Shortest Path First)
- Obsługa tuneli VPN: istnieje możliwość konfiguracji tuneli VPN, w taki sposób, aby zapewnić łączność pracowniom z siecią przedsiębiorstwa i udostępnić zasoby sieci firmowej
- NAT: translacja adresów sieciowych to technika, która wiąże się ze zmianą źródłowych, lub docelowych adresów IP
- DHCP: protokół komunikacyjny zapewniający dane konfiguracyjne np. adres IP host, bramy sieciowej, serwera DNS, maskę podsieci. Zapora sieciowa może pełnić funkcję serwera, lub klienta DHCP.
- Mechanizm AAA: usługi dotyczące uwierzytelnienia, autoryzacji i rozliczania.
Najpopularniejsze urządzenia, w tym zapory sieciowe marki Cisco dostępne na stronie: https://www.thomas-it.pl/producent/cisco/zapory-sieciowe-cisco
Dobra zapora to podstawa bezpiecznego komputera 🙂
Przydatny wpis. Użytkownicy często nie zdają sobie sprawy z większości zagrożeń, ani też z form ochrony przed nimi.
Dzięki, wreszcie zrozumiałem jak skonfigurować taką zaporę.
tak ważny temat szczególnie w dzisiejszych czasach a tak bardzo pomijany przez wielu… teraz jak wszędzie czyhają na nasze dane dobre zapory to podstawa.
Dobrze skonfigurowana zapora sieciowa, to podstawa systemu zabezpieczeń. A czasami, nawet duże przedsiębiorstwa, banki czy nawet firmy komputerowe, okazują w tej firmie karygodne niedbalstwo.
Dobrze opisane! Dzięki za pomoc.
r86rw4