Anonimowe przeglądanie internetu – Tor Browser. Szybka zmiana adres IP.

Sposobów na anonimowe przeglądanie internetu jest wiele. Część osób pobiera programy anonimizujące np. CyberGhost, inni ręcznie konfigurują serwery proxy, a jeszcze inne osoby korzystają z sieci TOR. W tym poradniku pokażę szybki, darmowy i łatwy sposób na anonimowe przeglądanie internetu – czyli przeglądarkę Tor Browser, która zmieni twój adres IP.

anonimowe-www Anonimowe przeglądanie internetu - Tor Browser. Szybka zmiana adres IP.Źródło: wilofcom, pixabay

Tor Browser – anonimowe przeglądanie stron internetowych

Tor Browser to specjalna wersja przeglądarki internetowej (bazująca na Mozilla Firefox), która posiada w sobie funkcję anonimowego przeglądania internetu. Co mam na myśli mówiąc anonimowego przeglądania internetu? Jeżeli kiedykolwiek słyszeliście o projekcie TOR i tzw. trasowaniu cebulowym, to z pewnością wiecie, że zidentyfikowanie pochodzenia nadawcy w takiej sieci będzie dosyć trudne. Innymi słowy – mówiąc prostym językiem – TOR działa w ten sposób, że przesyła wiadomość np. nasze żądanie do przeglądarki internetowej przez szereg węzłów, którymi są inne komputery rozsiane po całym świecie.

Tor Browser pozwala nam uzyskać tzw. nową tożsamość – adres IP maszyny ulokowanej gdzieś na świecie np. w Chinach, Niemczech, Francji, Polsce itp… Przeglądając strony internetowe w ten sposób przedstawiamy się jako całkowicie inny użytkownik.

tor-browser-anonimowe-przegladanie-internetu Anonimowe przeglądanie internetu - Tor Browser. Szybka zmiana adres IP.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu przeglądarki Tor Browser zobaczymy okno jak powyżej.

Jak obsługiwać Tor Browser?

W zasadzie Tor Browser to zwykła przeglądarka i możemy nawigować nią niemal tak samo jak np. Operą, Firefoxem, czy Google Chrome. W pasku adresu wpisujemy adres strony internetowej, którą chcemy odwiedzić i to wszystko !

tor-browser-anonimowe-przegladanie-internetu1 Anonimowe przeglądanie internetu - Tor Browser. Szybka zmiana adres IP.

W każdej chwili możemy sprawdzić nasz adres IP – powinien on wskazywać ‚losową’ lokalizację na świecie – na przykład Sztokholm.

Oczywiście korzystając z przeglądarki Tor Browser należy mieć na uwadze fakt, że łączymy się z innym węzłem, który zapewnia nam anonimowość, dlatego proces przeglądania stron internetowych (wyszukiwania treści, ładowania www) może być nieco wolniejszy.

Ciekawą opcją w Tor Browser jest możliwość np. zmiany adresu IP (tożsamości) jest to przydatne np. w sytuacji, gdy chcemy ominąć limit pobierania plików z serwisów hostingowych.

tor-browser-anonimowe-przegladanie-internetu2 Anonimowe przeglądanie internetu - Tor Browser. Szybka zmiana adres IP.

Klikamy ikonę cebulki obok paska adresu i z rozwijanej listy naciskamy na przycisk Nowa Tożsamość. W tej chwili przeglądarka uruchomi się raz jeszcze, a my zyskamy nowy adres IP.

2 thoughts on “Anonimowe przeglądanie internetu – Tor Browser. Szybka zmiana adres IP.

  1. Należy pamiętać jednak że TOR daje anonimowość kosztem odbieranej prywatności. Każdy węzeł TORa to przecież potencjalna osoba która może „podejrzeć” nasz ruch. Dlatego ja mam osobiście duży dystans do tych technik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.