Niezbędne programy dla twojego komputera. To trzeba zainstalować!

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego kolejnym krokiem jest zazwyczaj dobór odpowiednich programów, z których będziemy korzystali podczas codziennej pracy na komputerze. W internecie znajdziemy mnóstwo programów do multimediów, grafiki, pakietów biurowych, lub poprawiających nasze bezpieczeństwo. W tym artykule przedstawię listę użytecznych i niezbędnych programów, które powinny znaleźć się w każdym komputerze.

Niezbędne programy do komputera

Poniżej przedstawiam listę przydatnych programów komputerowych, które moim zdaniem powinny znaleźć się w każdym komputerze. Starałem się dobierać programy, które są przede wszystkim darmowe, łatwe w użyciu, a przede wszystkim pełnią funkcję, do której zostały stworzone. Będzie mi miło jeżeli w komentarzach napiszecie z jakich programów korzystacie na własnych komputerach i dlaczego właśnie na taki, a nie inny wybór programów postawiliście.

 • Program do odtwarzania muzyki: AIMP

AIMP to znakomity program do odtwarzania muzyki, który z powodzeniem zastępuje popularnego Winampa. Zdecydowałem się na zainstalowanie AIMP’a, ponieważ jest to stabilne narzędzie, które nie zużywa zbyt wielu zasobów sprzętowych komputera. Zaletą programu jest również bardzo dobra jakość dźwięku, oraz to, że twórcy nie wpychają do niego na siłę nowej funkcjonalności – program robi to co powinien.

aimp Niezbędne programy dla twojego komputera. To trzeba zainstalować!Alternatywnie proponuję zainstalowanie: Winamp, lub Foobar2000.

 • Program do odtwarzania filmów: KMPlayer

Korzystałem już z AllPlayera, BestPlayera, ale najbardziej przypadł mi do gustu KMPlayer, o którym pisałem na moim blogu. Jedyną wadą KMPlayera była irytująca reklama, ale w stosunkowo prosty sposób można było sobie z nią poradzić (o czym pisałem tutaj) i to, że instalator proponował instalację dodatkowych – zbędnych – komponentów. Program cechuje się tym, że posiada wbudowane kodeki, co pozwala odtworzyć niemal wszystkie formaty wideo, oraz zapewnia szereg użytecznych opcji tj. efekty specjalne dla ścieżki audio i wideo, zarządzanie napisami do filmów, lub modyfikowanie proporcji wyświetlanego filmu.

kmplayer Niezbędne programy dla twojego komputera. To trzeba zainstalować!Alternatywnie proponuję zainstalowanie: AllPlayer, lub VLC Media Player.

Open Office to darmowy pakiet biurowy, który z powodzeniem zastępuje pakiet Microsoft Office. Program został wyposażony w edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, moduł bazodanowy, oraz narzędzie do tworzenie prezentacji i ilustracji.

open-office Niezbędne programy dla twojego komputera. To trzeba zainstalować!Alternatywnie proponuję zainstalowanie: Libre Office.

 • Program antywirusowy: Avast

W zestawieniu niezbędnych programów, które trzeba mieć na swoim komputerze nie mogło zabraknąć oprogramowania antywirusowego. Od wielu lat korzystam z Avasta i muszę przyznać, że jestem z niego całkiem zadowolony. W wielu niezależnych testach program spisuje się całkiem nieźle jeżeli chodzi o wykrywalność złośliwego kodu, oraz nie obciąża znacząco komputera (chociaż tutaj mogłoby być trochę lepiej).

avast Niezbędne programy dla twojego komputera. To trzeba zainstalować!

Alternatywnie proponuję zainstalowanie: Avira Free Antivirus

 • Kompresja plików: 7-zip

Z pewnością większość czytelników, którzy będą zapoznawali się z niniejszym artykułem skorzysta, lub prawdopodobnie już korzysta z programu Winrar, jako głównego narzędzia do pakowania, oraz rozpakowywania archiwów. Warto jednak pamiętać, że Winrar nie jest darmowy – jego licencja przewiduje, że użytkownik po 30-dniach zakupi pełną wersję, lub odinstaluje program z dysku komputera. Jeżeli chcecie w pełni legalnie korzystać z programu do kompresji plików, to polecam zainstalowanie 7-ZIP. Program charakteryzuje się obsługą formatów ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, TAR, CPIO, RPM i DEB, oraz tym, że potrafi kompresować pliki we własnym formacie 7Z z najwyższym stopniem kompresji.

7zip Niezbędne programy dla twojego komputera. To trzeba zainstalować!Alternatywnie proponuję zainstalowanie: HaoZip, Bandizip.

 • Edytor graficzny: Gimp

Jeżeli zamierzamy przerabiać zdjęcia, lub tworzyć grafikę na potrzeby internetu, to prawdopodobnie nie wystarczy nam powszechnie znany Paint. Gimp to darmowy program, który podobnie jak Photoshop posiada szereg narzędzi (pędzle, różdżkę, lasso, gumkę, ołówek, farbę itp.) umożliwiających wykonywanie operacji na grafice wektorowej. Mocną stroną programu jest fakt, że w internecie znajdziemy do niego mnóstwo pluginów, oraz dodatkowych narzędzi, oraz szereg poradników.

gimp Niezbędne programy dla twojego komputera. To trzeba zainstalować!Alternatywnie proponuję zainstalowanie: Inkscape.

Jeżeli pamiętacie czasy Nero – programu, który był liderem do nagrywania płyt, to moim zdaniem obecnie jego miejsce zastępuje Ashampoo Burning Studio. Program cechuje się prostym i estetycznym wyglądem, szybkością działania, oraz przydatnymi funkcjami min. możliwością nagrywania obrazów płyt ISO, CUE/BIN.

nero Niezbędne programy dla twojego komputera. To trzeba zainstalować!Alternatywnie proponuję zainstalowanie: ImgBurn, CyberLink Power2Go

 • Przeglądarka internetowa: Chrome

Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych w naszym kraju. Korzystam z tej przeglądarki ponieważ podoba mi się układ interfejsu i nigdy nie sprawiała mi większych kłopotów. Mimo wszystko jeżeli zależy nam na szybkości, to według testów (dostępnych min. tutaj) liderem jest Google Chrome. Z drugiej strony Firefox oferuje niezwykle dużą liczbę dostępnych dodatków.

Alternatywnie proponuję zainstalowanie: Firefox, Opera

Wszystkie przedstawione powyżej programy można pobrać bezpłatnie w polskiej wersji językowej. Tak jak pisałem we wstępie jest to moja własna opinia dotycząca dostępnych w sieci narzędzi i jeżeli chcecie, to możecie się nią zasugerować przy wyborze konkretnego oprogramowania. W tym artykule zabrakło miejsca na dokładną analizę każdego programu i głębsze refleksje, lub porównania – jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, to komentujcie wpis.

9 thoughts on “Niezbędne programy dla twojego komputera. To trzeba zainstalować!

 1. Najważniejsze są moim zdaniem zabezpieczenia komputera. Poza tym, jak wspominał poprzednik – czytnik poczty i inne funkcjonalne programy także są ważne. Reszta jest kwestią indywidualnych preferencji.

 2. A do muzyki stary, poczciwy, bez szmerów, bajerów, laserów Foobar. Balsam dla moich oczu. I tu pozdrowienia dla twórcy, Pana Piotra Pawłowskiego.
  PS: KMPlayer pokochałem kilka lat temu gdy wchodził standard x264 i pierwsze filmu 720p 9 1080p. Poźniej niestety miałem okazję instalować najnowszą wersję, i to co z tym programem to głowa mała (kombajn, reklamy). Jako, że człowiek ze mnie prosty i prostotę na ekranie preferuję to teraz Media Player Classic przy okazji instalacji pakietu K-Lite~

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.