Podstawy Cheat Engine – hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.

Podstawy Cheat Engine. Jak włamać się do gry flash – zmiana ilości złota, poziomu energii i innych parametrów w grach. Cheat Engine na przykładzie gry flash Tower Defense.

Jeżeli marzyłeś kiedyś o tym, aby zostać hakerem to teraz masz okazję sprawdzić się w tej roli. W tym poradniku dowiesz się jak włamać się do gry flash i zdobyć więcej punktów, złota, lub innych przedmiotów, a także zapisać się na liście rankingowej. Poznasz podstawy programu Cheat Engine, który pozwoli Ci oszukiwać w grach flash.

cheatengine-300x260 Podstawy Cheat Engine - hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.Źródło: Źródło: Jak włamać się do gry flash ?

Ten wpis dedykuję wszystkim początkującym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z programem Cheat Engine. Pokażę tutaj krok po kroku jak zmienić dowolną wartość w grze flash np. ilość dostępnych surowców w grze, a także omówię podstawowe opcje programu Cheat Engine.

Na samym początku musimy wybrać sobie grę flash, do której będziemy chcieli się „włamać”. Dodam, że gra flash jest to gra zapisana w formacie .swf (wykonana w technologii Adobe Flash), którą możemy uruchomić z okna przeglądarki internetowej.

W tym poradniku przedstawię jak zdobyć więcej surowców w grze „Kingdom Rush” – jest to gra nawiązująca do serii gier Tower Defense, w której musimy bronić terytorium i nie dopuścić, aby wrogie oddziały dotarły do końca ścieżki.

Cheat Engine w praktyce – podstawy

Aby „hackować” gry flash niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie – tutaj znakomicie spisuje się narzędzie o nazwie Cheat Engine, które bezpłatnie pobierzemy stąd. Po uruchomieniu programu zobaczymy okno jak poniżej:

cheat-engine-podstawy1-300x264 Podstawy Cheat Engine - hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.Źródło: Źródło: Program został podzielony na kilka części:

 1. Narzędzia pozwalające załadować aplikację, do której chcemy się włamać.
 2. Znalezione adresy i wartości.
 3. Możliwość zawężenia poszukiwań (filtrowanie adresów i wartości).
 4. Pamięć (zapamiętane adresy i wartości).

Zasada działania programu Cheat Engine nie jest zbyt skomplikowana i opiera się na skanowaniu pamięci dla zmiennych używanych w grze. Mówiąc prościej program wyszukuje adresy i przypisane do nich wartości, które odpowiadają zmiennym dostępnym w grze.

Cheat Engine – zaczynamy hackowanie

Na samym początku należy uruchomić grę flash w przeglądarce, oraz uruchomić program Cheat Engine. Po uruchomieniu programu Cheat Engine klikamy podświetlony przycisk Select a process to open

cheat-engine-podstawy-201x300 Podstawy Cheat Engine - hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.Źródło: Źródło: Jak mogliście zauważyć w moim przypadku mam uruchomione dwa procesy Flash Player Plugin – dlatego uruchamiam pierwszy z nich, a w przypadku gdy nie uda mi się poprawnie „rozkodować” gry wszystko należy powtórzyć dla drugiego procesu.

Po kliknięciu przycisku Open, należy z menu po prawej stronie wybrać opcję Unknown Initial Value (z rozwijanego menu Scan Type), a następnie kliknąć przycisk First Scan, z menu po prawej stronie, aby rozpocząć skanowanie początkowe.

Wybraliśmy opcję Unknown Initial Value, ponieważ na samym początku nie znamy wartości, której poszukujemy, ale o tym jeszcze za chwilę. Wróćmy tymczasem do okna gry – widzimy coś takiego:

tower-defense-cheat-engine-300x253 Podstawy Cheat Engine - hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.Źródło: Źródło: Naszym celem będzie zwiększenie ilości złota w grze – na samym początku otrzymujemy 265 sztuk złota. Wracając do tego co napisałem powyżej tzn. „na samym początku nie znamy wartości, której poszukujemy” – moglibyście teraz powiedzieć, jak to nie znamy wartości złota, skoro wyświetla nam się 265 sztuk złota.

Czy zatem moglibyśmy w programie Cheat Engine skorzystać z menu Exact Value (Scan Type) i wyszukać wartość 265 ? Okazuje się, że nie do końca – a raczej przestrzegałbym przed tego typu praktyką, ponieważ często okazuje się ona mało skuteczna.

Wielu programistów zabezpiecza swoje gry, w ten sposób że do zmiennej zapisuje inną wartość, a użytkownikowi na ekranie wyświetla inną wartość np. zmienna złoto w grze została zapisana jako 10, natomiast użytkownikowi wyświetla się wartość 20 razy większa, czyli 200. W Cheat Engine szukalibyśmy wtedy błędnej wartości, czyli 200, zamiast 10 i mogłoby się okazać, że modyfikujemy parametr, który nie jest odpowiedzialny za ilość złota, ale np. za ilość żyć, czas w grze itp…

Cheat Engine – szukanie właściwej zmiennej

Skoro już jesteśmy po pierwszym skanowaniu z opcją Unknown Initial Value, to teraz należy doprowadzić do tego, aby wartość złota uległa zmianie. Wracamy więc do naszej gry i kupujemy dowolny budynek:

cheat-engine-300x253 Podstawy Cheat Engine - hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.Źródło: Źródło: Zwróćcie uwagę, że wartość złota w grze uległa zmianie i teraz wynosi 195 sztuk złota. Wracamy więc do programu Cheat Engine i z menu Scan Type wybieramy opcję Decreased Value – co oznacza, że będziemy poszukiwali wartości, która uległa zmniejszeniu od ostatniego skanowania. Gdy ustawimy opcję Decreased Value klikamy przycisk Next Scan:

cheat-engine-podstawy2-300x163 Podstawy Cheat Engine - hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.Źródło: Źródło: Teraz należy znaleźć zmienną z okna po lewej stronie, która będzie odpowiadała za przechowywanie złota w grze. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ tych zmiennych jest ponad 400 tysięcy ! Dlatego musimy kilkukrotnie zmieniać wartość złota w grze, tak jak to robiliśmy do tej pory i z menu Scan Type wybierać opcję Decreased Value, lub Increased Value – po każdej zmianie wartości złota (w momencie, gdy stracimy złoto, lub gdy zyskamy złoto) – klikać przycisk Next Scan.

Reasumując kupujemy nowy budynek, z menu Scan Type wybieramy pozycję Decreased Value (zakup budynku, zmniejsza wartość złota), a następnie klikamy przycisk Next Scan. Po wybudowaniu trzech budynków i trzykrotnym kliknięciu Next Scan zamiast znalezionych 400 tysięcy zmiennych będziemy ich mieli już około 1,5 tysiąca. To nadal za dużo ! Jednak nie możemy już postawić nowego budynku, ponieważ mamy za mało pieniędzy – dlatego klikamy przycisk Start Battle – w czasie wojny, zarobimy trochę złota:

cheat-engine-hackowanie-gier-flash-300x261 Podstawy Cheat Engine - hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.Źródło: Źródło: Po zarobieniu pieniędzy wracamy do okna programu Cheat Engine i z menu Scan Type wybieramy Increased Value, a następnie klikamy przycisk Next Scan. Za każdym razem, gdy przybywa nam złota możemy klikać przycisk Next Scan, z ustawioną opcją Increased Value.

Po chwili liczba znalezionych wyników powinna być na tyle mała, że znajdziemy poszukiwaną zmienną:

cheat-engine-hackowanie-gier-flash1-300x161 Podstawy Cheat Engine - hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.Źródło: Źródło: Klikamy prawym klawiszem myszki na wybranej zmiennej (która według nas odpowiada, za przechowywanie złota) i wybieramy menu change value of selected adress. Należy teraz wpisać wartość złota, którą chcemy dysponować w grze np. 5000, zostanie ona dodana do naszego konta w grze.

W przypadku tej gry wartość złota zapisana w zmiennej i wyświetlana w grze są takie same, dlatego na samym początku moglibyśmy wyszukać zmienną korzystając z opcji Exact Value – jednak nie zawsze tak jest o czym pisałem wcześniej.

7 thoughts on “Podstawy Cheat Engine – hackowanie gry flash. Cheat Engine w praktyce.

 1. Marta says:

  Dzięki wielkie za tutorial – działa! 😉 Dodam jako ciekawostkę, że niektórzy programiści zmieniają wartość punktów – w mojej grze była to wartość np. 2056, podczas gdy wyświetlana dla użytkownika wartość wynosiła 1028, czyli połowę wartości. Aby zmienić wartość na konkretną liczbę wystarczyło ją pomnożyć x2 i wypisać taką, wówczas otrzymywaliśmy pożądaną liczbę. Powodzenia dla wszystkich 🙂

 2. Przemo says:

  Właśnie o tym pisałem w artykule: „Wielu programistów zabezpiecza swoje gry, w ten sposób że do zmiennej zapisuje inną wartość, a użytkownikowi na ekranie wyświetla inną wartość np. zmienna złoto w grze została zapisana jako 10, natomiast użytkownikowi wyświetla się wartość 20 razy większa, czyli 200. W Cheat Engine szukalibyśmy wtedy błędnej wartości, czyli 200, zamiast 10 i mogłoby się okazać, że modyfikujemy parametr, który nie jest odpowiedzialny za ilość złota, ale np. za ilość żyć, czas w grze itp…” 🙂

 3. Anonim says:

  hej a w payday 2 na perki wszystkie wiem że to wogule inna spr ale nie moge nic znalesc a prubowalem i poprostu beznadzieja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.