Czy kasa fiskalna online ułatwi życie przedsiębiorcom?

Przedstawiono nowoczesny typ kas rejestrujących (kas online), jakie są zaopatrzone w funkcję gwarantującą wysyłanie – w sposób mechaniczny oraz bezpośredni – informacji do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (szef KAS) – więc do Centralnego Repozytorium Kas. Mechanizm zmiany kas rejestrujących starego rodzaju na kasy online będzie podzielony w okresie, przy czym poniektóre branże, w jakich stwierdzono najpoważniejsze oszustwa, objęte zostaną przymusem używania jedynie kas online. Wyjście to podniesie bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i przyczyni się do uszczelnienia systemu fiskalnego w obszarze podatku VAT.

kasaonline Czy kasa fiskalna online ułatwi życie przedsiębiorcom?

Na czym polega system?


Kasy fiskalne online wbrew pozorom nie będą narzędziami wirtualnymi, lecz modernistycznym aparatem, na który należy będzie prawdopodobnie w przyszłości wymienić posiadane poprzez inwestorów kasy. Dzięki takiemu systemowi powstawanie centralny rejestr rachunków, natomiast dane z kas fiskalnych będą na bieżąco kierowane do specjalnie przygotowanego w tymże celu serwera Ministerstwa Finansów. Tam będą one wykorzystywane oraz badane. Inwestorzy nie musza obawiać się wydatków wejścia kas fiskalnych online. Za każdą kasę należy uiścić blisko 1,8 tys. zł netto i 20 zł comiesięcznie za emisję informacji, lecz pojawią się oszczędności w formie braku produktów eksploatacyjnych do kas, co znaczy brak potrzeby ich zmiany lub przechowywania. Spadnie dolegliwość weryfikacji skarbowej. Inwestorzy wciąż będą mogli skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej oraz odjąć 90 proc. wydanej sumy netto, lecz nie więcej aniżeli 700 zł.

Czy przy wykorzystaniu nowoczesnego rozwiązania sprzedający będzie musiał mieć dostęp do Internetu?


Tak, żeby kasa funkcjonowała zgodnie z przewidywanym rozporządzeniem będzie musiała być podłączona do Internetu. Jednakże planowana jest możliwość, iż podłączenie do Internetu nie musi być on-linowe gdyż kasy będą miały zapas transakcji oraz w wypadku sprzedaży np. na straganie warzywnym zapas tenże zostanie przekazany na serwer Ministerstwa Finansów w czasie podłączenia się do internetu np. wieczorem po zakończonej ewidencji paragonowej.

Czy konsument wciąż będzie miał papierowy paragon?


Konsument wciąż będzie – tak jak dotąd – dostawał paragon papierowy. Przepisy o kasach przewidują, iż będą one mogły tworzyć jednakowo paragon w wersji internetowej. Projekt Ustawy VAT w aktualnym kształcie nie zakłada jednakże przymusu przekazywania konsumentowi rachunku w wersji internetowej. Mając jednakże na uwadze, iż kasy online będą mogły wysyłać e-paragony, z ogromnym prawdopodobieństwem taka metoda rachunków już zaraz zostanie rozpropagowana.

Źródło: Notka PR

9 thoughts on “Czy kasa fiskalna online ułatwi życie przedsiębiorcom?

  1. Myślę, że takie rozwiązanie z pewnością pozwoli by oszustwa nie występowały tak często. Co prawda już nie tak często słyszy się o oszustwach związanych z podatkiem VAT, jednakże część z nich na pewno występuje, jednakże skala jest niewielka i nie mówi się o tym tak głośno. Pomysł taki z pewnością pozwoli chociażby w pewnym stopniu ograniczyć skalę takich oszustw 😉

  2. Przechodziliśmy implementację takich kas, uzyskaliśmy zwrot części kosztów, ale system jest ciągle daleki od ideału. Po co, w sytuacji, gdy urządzenie komunikuje się on-line z systemem US, jest to codzienne drukowanie raportów i szykowanie skomplikowanych analogowych raportów? Koszty księgowości bynajmniej dzięki temu nie zmalały.

  3. Bardzo ciekawe rozwiązanie. Nie słyszałam o takim wcześniej. Do tej pory interesowałam się głównie bezpiecznymi płatnościami internetowymi. Myślę, że kasa fiskalna online ma wiele zalet i powinna zostać wprowadzona przynajmniej w części sklepów.

  4. Początkowo z pewnością utrudni życie przedsiębiorcom 🙂 Tak jest z każdym nowym narzędziem. Potrzeba wiele czasu na wdrożenie w pełni danego rozwiązania, w praktyce pojawiają się problemy, których wcześniej nie przewidziano. Wszystko co nowe i nieznane budzi w nas niepokój, jednak może za kilka lat będziemy zadowoleni z takiego rozwiązania 🙂

  5. A mi się wydaje, że to dobrze. Wszystko się rozwija, więc niech i kasy fiskalne będą dobre. Może zaczną paragony wyraźne drukować… Haha, albo w ogóle zrobić z paragonu naklejkę i przepuścić go przez drukarkę etykiet zebra 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.