Kiedy sięgnąć po serwer dedykowany, zamiast hostingu wirtualnego.

Hosting, to udostępnianie miejsca na serwerze w celu przechowywania i udostępniania danych w internecie. Jako właściciel projektu internetowego musisz zadbać o ciągłość pracy i elastyczność serwera. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań można wyróżnić hosting współdzielony, serwer dedykowany, oraz VPS – każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

network-2402637_1280 Kiedy sięgnąć po serwer dedykowany, zamiast hostingu wirtualnego.Źródło: Źródło:

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie wśród osób, które planują niewielkie projekty internetowe. Grupa klientów otrzymuje dostęp do zasobów jednego serwera, a to oznacza, że jego moc obliczeniowa jest ograniczona (obowiązują limity dot. pamięci operacyjnej RAM, mocy procesora, oraz przestrzeni). W tym modelu istnieje ryzyko, że jeden z klientów obciąży serwer na tyle mocno, że zakłóci to działanie aplikacji pozostałych klientów.

A może VPS

Virtual Private Server, to rozwiązanie pośrednie pomiędzy hostingiem współdzielonym, a serwerem dedykowanym. Korzystając z tego rozwiązania masz gwarancję rezerwacji określonych zasobów serwera, co sprawi, że obciążenie serwera przez innych klientów, nie wpłynie negatywnie na pracę Twoich aplikacji.

Zalety serwera dedykowanego

Serwer dedykowany to najdroższe, a zarazem najbardziej niezawodne rozwiązanie, w którym otrzymujemy do dyspozycji całe zasoby serwera. W zależności od konfiguracji możemy samodzielnie zarządzać serwerem – zainstalować system operacyjny, oprogramowanie, dowolny panel sterowania itp. – lub skorzystać z opieki administratorów usługodawcy.

Jeżeli planujemy osiągnięcie dużego ruchu na stronie internetowej, lub wykorzystujemy aplikacje znacznie obciążające zasoby serwera, to serwer dedykowany jest nam niezbędny.

Warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju wyprzedaże – ceny serwerów dedykowanych w Sprint Data Center zaczynają się już od niewiele ponad 100 zł.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Niezależnie od wyboru sposobu udostępniania danych w sieci, należy przestrzegać kilku żelaznych zasad dotyczących bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy zmienić domyślne hasło na takie, które będzie składało się z wielkich i małych cyfr, oraz liter. Najlepiej, gdy kombinacja znaków będzie generowana losowo, a żadne słowa nie będą utożsamiane z nami (imiona, nazwiska itp.)

Korzystajmy z aplikacji umożliwiających analizę zainstalowanego oprogramowania pod kątem nieoczekiwanych zachowań. Przed zainstalowaniem oprogramowania na serwerze docelowym należy przetestować je w środowisku developerskim. Pamiętajmy o regularnych aktualizacjach oprogramowania, zwłaszcza tych, które usuwają luki w zabezpieczeniach.

Część usługodawców oferuje ochronę przed atakami DOS, które powodują awarię serwera i brak dostępności przez określony czas.

Niezależnie od stopnia zabezpieczenia warto wykonywać regularne kopie zapasowe, które uchronią nas na wypadek ataku ze strony hakerów, lub złośliwego skryptu.

Źródło: Notka PR,

12 thoughts on “Kiedy sięgnąć po serwer dedykowany, zamiast hostingu wirtualnego.

  1. Czytając ten artykuł dochodzę do wniosku, że powinienem się zainteresować serwerem dedykowanym, ale mam wątpliwości, ponieważ sam nie ogarnę kwestii technicznych związanych z jego obsługą i musiałbym zatrudnić do tego ludzi lub firmę, co generuje kolejne koszty. Finalnie nie wiem czy będzie to dla mnie opłacalne. Muszę poświęcić trochę czasu na różne kalkulacje.

  2. Ja z kolei jestem już pewien tego, że potrzebuję dedykowanego serwera, jednak ciężko mi się w końcu zabrać za ten temat, bo właśnie obawiam się całości tych czynności, którymi będę musiał się sam zająć.

  3. Jeśli chodzi o serwery ja opowiadam się za nieco tańszą opcją czyli serwerem VPS. Jestem użytkownikiem tego serwera od dwóch lat i nie mam potrzeby zmieniać go na dedykowany. Ten absolutnie mi wystarcza. Zdecydowałam się na ofertę firmy https://www.cal.pl/, z którą współpracuję odnośnie hostingów dla siebie i swoich klientów. VPS daje mi możliwość ingerencji w serwer gdziekolwiek jestem, a to jest dla mnie idealną opcją ponieważ często wyjeżdżam i lubię mieć kontrolę nad tym co się dzieje na mojej stronie.

  4. No i takie artykuły lubię! Wszystko treściwe i wytłumaczone w prostym języku 🙂 Ja tam akurat jako mały przedsiębiorca stawiam raczej na hosting serwerów, ale kto wie… może kiedyś zdecyduję się na jakiś dedyk. Póki co zostanę przy tej tańszej opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.