Kiedy sięgnąć po serwer dedykowany, zamiast hostingu wirtualnego.

Hosting, to udostępnianie miejsca na serwerze w celu przechowywania i udostępniania danych w internecie. Jako właściciel projektu internetowego musisz zadbać o ciągłość pracy i elastyczność serwera. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań można wyróżnić hosting współdzielony, serwer dedykowany, oraz VPS – każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

network-2402637_1280 Kiedy sięgnąć po serwer dedykowany, zamiast hostingu wirtualnego.

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie wśród osób, które planują niewielkie projekty internetowe. Grupa klientów otrzymuje dostęp do zasobów jednego serwera, a to oznacza, że jego moc obliczeniowa jest ograniczona (obowiązują limity dot. pamięci operacyjnej RAM, mocy procesora, oraz przestrzeni). W tym modelu istnieje ryzyko, że jeden z klientów obciąży serwer na tyle mocno, że zakłóci to działanie aplikacji pozostałych klientów.

A może VPS

Virtual Private Server, to rozwiązanie pośrednie pomiędzy hostingiem współdzielonym, a serwerem dedykowanym. Korzystając z tego rozwiązania masz gwarancję rezerwacji określonych zasobów serwera, co sprawi, że obciążenie serwera przez innych klientów, nie wpłynie negatywnie na pracę Twoich aplikacji.

Zalety serwera dedykowanego

Serwer dedykowany to najdroższe, a zarazem najbardziej niezawodne rozwiązanie, w którym otrzymujemy do dyspozycji całe zasoby serwera. W zależności od konfiguracji możemy samodzielnie zarządzać serwerem – zainstalować system operacyjny, oprogramowanie, dowolny panel sterowania itp. – lub skorzystać z opieki administratorów usługodawcy.

Jeżeli planujemy osiągnięcie dużego ruchu na stronie internetowej, lub wykorzystujemy aplikacje znacznie obciążające zasoby serwera, to serwer dedykowany jest nam niezbędny.

Warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju wyprzedaże – ceny serwerów dedykowanych w Sprint Data Center zaczynają się już od niewiele ponad 100 zł.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Niezależnie od wyboru sposobu udostępniania danych w sieci, należy przestrzegać kilku żelaznych zasad dotyczących bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy zmienić domyślne hasło na takie, które będzie składało się z wielkich i małych cyfr, oraz liter. Najlepiej, gdy kombinacja znaków będzie generowana losowo, a żadne słowa nie będą utożsamiane z nami (imiona, nazwiska itp.)

Korzystajmy z aplikacji umożliwiających analizę zainstalowanego oprogramowania pod kątem nieoczekiwanych zachowań. Przed zainstalowaniem oprogramowania na serwerze docelowym należy przetestować je w środowisku developerskim. Pamiętajmy o regularnych aktualizacjach oprogramowania, zwłaszcza tych, które usuwają luki w zabezpieczeniach.

Część usługodawców oferuje ochronę przed atakami DOS, które powodują awarię serwera i brak dostępności przez określony czas.

Niezależnie od stopnia zabezpieczenia warto wykonywać regularne kopie zapasowe, które uchronią nas na wypadek ataku ze strony hakerów, lub złośliwego skryptu.

Źródło: Notka PR,

Przeczytaj również

Jak usunąć podpowiedzi z paska adresu Firefox? Wpisując na pasku adresu przeglądarki internetowej kilka pierwszych liter tytułu strony internetowej zobaczymy listę podpowiedzi, z których możemy sko...
Tworzymy odizolowane środowisko do testowania prog... Jeżeli w swojej pracy macie do czynienia z wieloma programami komputerowymi, które zmieniacie dość regularnie, albo macie wątpliwości związane z ich b...
Drupal Commerce a Magento – rozwiązania dla ... Tworząc sklep internetowy stajemy przed możliwością wyboru wielu skryptów, które mają nam pomóc w prowadzeniu sklepu internetowego. W dzisiejszym arty...
Jak obrócić tekst w Open Office? Obrót tekstu w po... Open Office to jedno z najpopularniejszych, darmowych narzędzi do edycji tekstu, o możliwościach komercyjnego produktu Microsoft Word. Chciałbyś wydru...

10 thoughts on “Kiedy sięgnąć po serwer dedykowany, zamiast hostingu wirtualnego.

  1. Czytając ten artykuł dochodzę do wniosku, że powinienem się zainteresować serwerem dedykowanym, ale mam wątpliwości, ponieważ sam nie ogarnę kwestii technicznych związanych z jego obsługą i musiałbym zatrudnić do tego ludzi lub firmę, co generuje kolejne koszty. Finalnie nie wiem czy będzie to dla mnie opłacalne. Muszę poświęcić trochę czasu na różne kalkulacje.

  2. Ja z kolei jestem już pewien tego, że potrzebuję dedykowanego serwera, jednak ciężko mi się w końcu zabrać za ten temat, bo właśnie obawiam się całości tych czynności, którymi będę musiał się sam zająć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.