Szybszy WordPress, czyli skuteczny sposób na poprawę prędkości. WordPress może działać szybciej !

Jeżeli Wasz blog, lub strona internetowa oparta o WordPress wczytuje się zbyt wolno, to prawdopodobnie jest źle, lub co gorsza w ogóle nie jest zoptymalizowana. W tym poradniku pokażę kilka sprawdzonych sztuczek, które znacznie skrócą czas ładowania strony i sprawią, że WordPress będzie uruchamiał się znacznie szybciej !

szybkosc-wordpressa-300x98 Szybszy Wordpress, czyli skuteczny sposób na poprawę prędkości. Wordpress może działać szybciej !Kilka dni temu optymalizowałem jedną ze swoich stron internetowych i podobnie jak Wy stanąłem przed dylematem – co zrobić, aby mój WordPress działał szybciej, dlaczego moja strona internetowa ładuje się tak długo ? Po końcowej optymalizacji moja strona przyśpieszyła średnio o około 50% – w tym poradniku pokażę kilka sprawdzonych sposobów na poprawę wydajności platformy WordPress.

Jak sprawdzić czas ładowania strony internetowej ?

Przed przystąpieniem do optymalizacji warto sprawdzić, które elementy na naszej stronie internetowej powodują, że WordPress ładuje się dłużej i co warto byłoby usprawnić. W tym celu proponuję odwiedzić stronę: http://tools.pingdom.com/fpt/

 

Ze strony Pingdom Website Speed Test, dowiemy się które elementy na stronie powodują, że wczytuje się ona dłużej i jaki jest ogólny czas ładowania strony internetowej. Wynik ten będzie dla nas wskazówką, czy nasze starania w zakresie optymalizacji przyniosły efekt i z jakim skutkiem.

Kolejną stroną internetową, którą warto wymienić, jest stworzony dla developerów serwis PageSpeed Insights dostępny na stronie: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

google-optymalizacja-281x300 Szybszy Wordpress, czyli skuteczny sposób na poprawę prędkości. Wordpress może działać szybciej !Tutaj również po krótkiej analizie otrzymamy wskazówki, które pomogą nam zwiększyć wydajność naszej strony internetowej i zmniejszyć czas ładowania się strony internetowej dla odwiedzających ją gości.

Przyśpieszenie WordPress – twój WP może być szybszy

Czas zabrać się do pracy i przeprowadzić optymalizację strony opartej o WordPress w celu zmniejszenia czasu ładowania i rozmiaru www.

  • Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest liczba zainstalowanych wtyczek. WordPress co prawda kusi ogromną liczbą pluginów dostępnych w większości bezpłatnie, jednak należy pamiętać, że zbyt duża ich liczba prowadzi do wydłużenia czasu ładowania strony internetowej i zmniejsza jej ogólną wydajność. W większości przypadków jest to główny powód dłuższego czasu ładowania strony internetowej.

Sprawdzamy więc ilość wtyczek, które mamy aktywowane i pozbywamy się tych, które nie są nam potrzebne, lub z których korzystamy sporadycznie. Pamiętajmy o tym, aby wyłączone wtyczki usuwać z zakładki „Wtyczki” – nie róbmy kolejnego bałaganu !

  • Wybór odpowiedniego hostingu również ma duże znaczenie zwłaszcza, jeżeli prowadzimy stronę o stosunkowo dużym ruchu (nawet już powyżej 500 uu dziennie). Kiepskie działanie hostingu powoduje przestoje w działaniu skryptów, dłuższy czas ładowania się strony internetowej, a dodatkowo często mogą zdarzać się awarie – sam przekonałem się o tym na własnej skórze jakiś czas temu, gdy usługodawca miał awarię i utraciłem efekty kilku tygodni pracy.

Warto dopłacić do lepszego hostingu kilka groszy i mieć pewność, że strona oparta o WordPress będzie działała na nim stabilnie. Ze swojej strony mogę polecić usługodawcę www.hekko.pl, który oferuje niemal natychmiastowe wsparcie techniczne – a w dodatku (odpukać !) do dzisiaj serwer nie miał żadnych awarii.

  • Źle napisane skrypty, oraz kiepsko zoptymalizowany motyw również są przyczyną spadku prędkości WP. Warto sprawdzić, jaki czas ładowania strony internetowej uzyskamy zmieniając motyw graficzny naszej strony internetowej – często dodatkowe slidery wydłużają czas jej ładowania.

Jako jeden z najlepszych frameworków dla WordPress uznaje się Thesis Framework, który jest świetnie zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek internetowych, umożliwia łatwe wprowadzanie zmian na stronie, ale również daje dobre rezultaty SEO. Osobiście nie przetestowałem jeszcze motywu opartego o Thesis, ale mam nadzieję, że wkrótce to uczynię 😉

  • Włączenie buforowania strony internetowej, to doskonały sposób na zmniejszenie obciążenia serwera, oraz szybszy czas ładowania WordPressa.

Bardzo prosto można wytłumaczyć to na przykładzie – jeżeli wiecie jak działa „Cache” przeglądarki, to nie powinniście mieć problemu ze zrozumieniem tego, w jaki sposób można uzyskać naprawdę zauważalne efekty. Wchodząc na większość stron internetowych na naszym komputerze zapisywane są tzw. ciasteczka (ang. cookies), które określają min. ważność elementów znajdujących się na stronie internetowej. Skoro wiemy, że pewne elementy nie zmieniają się tak często, albo nasza strona nie jest aktualizowana codziennie to nie ma potrzeby, aby gość przeglądający naszą stronę pobierał ją całą kolejny raz na dysk lokalny – może skorzystać z zawartości cache’a przeglądarki i odczytać jej zawartość z dysku.

W internecie znajdziemy gotowe wtyczki umożliwiające buforowanie WP, są to między innymi: W3 Total Cache, WP Super Cache, oraz Hyper Cache.

  • Optymalizacja obrazków

Jeżeli przeprowadziliście test czasu ładowania strony internetowej przedstawiony na samym początku, to z pewnością zauważyliście, że stosunkowo długie przestoje zdarzają się podczas ładowania obrazków – zwłaszcza plików w formacie *png.

Starajmy się jak najczęściej korzystać z formatu *jpg (najlepiej z kompresją 60 – 70%) co pozwoli znacznie zmniejszyć rozmiar zdjęcia i poprawić czas ładowania strony internetowej. Pliki w formacie *png zazwyczaj ważą znacznie więcej, natomiast totalnym błędem jest umieszczanie na stronie plików graficznych w formacie *bmp.

W internecie znajdziemy wiele darmowych programów graficznych, które umożliwiają określenie stopnia kompresji zdjęć i obrazków min. GIMP. Istnieją również strony internetowe, które automatycznie zoptymalizują nasze zdjęcie np. http://jpeg-optimizer.com/

W przyszłości postaram się dodać wpis, który będzie pokazywał jak taki proces zautomatyzować na stronie opartej o WordPress, tak aby wczytywane obrazki były mniejszych rozmiarów. Już teraz mogę dodać, że warto zainteresować się wtyczką o nazwie WP Smush.it

  • Określenie ważności elementów na stronie

O buforowaniu strony pisałem wcześniej – wiele wtyczek realizuje to lepiej i wydajniej, ale jeżeli nie chcemy instalować kolejnej wtyczki, lub mamy wątpliwości do do jej skuteczności to możemy ręcznie określić ważność elementów umieszczonych na naszej stronie internetowej.

## EXPIRES CACHING ##

ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 2 days"

## EXPIRES CACHING ##

Powyższy kod należy dopisać do pliku .htaccess, który znajduje się w głównym katalogu na naszym serwerze.

3 thoughts on “Szybszy WordPress, czyli skuteczny sposób na poprawę prędkości. WordPress może działać szybciej !

  1. terry says:

    Odkąd znalazłem w sieci informacje na temat CloudFlare, już nie muszę się niecierpliwić przy długo otwierającej się stronie, zainwestowałem w to i mam święty spokój 🙂 Zostawiam namiary na więcej informacji 🙂

  2. jeżeli idzie o czas relatywny na stronach WordPress to koniecznie trzeba skorzystać z takiego rozwiązania download.net.pl/jak-wyswietlac-relatywny-czas-na-stronie-wordpress/n/9143/ które pozwala na ustawienie własnych opcji. Np. „dawno” albo „rok temu”. Świetne rozwiązanie za pomocą darmowego dodatku do WordPressa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.