Co zrobić, aby komputer pracował ciszej

Komputer to urządzenie, które jest używane w domu praktycznie każdego dnia. Tam, gdzie są dzieci, używa się go jeszcze intensywniej. Nic może nie byłoby w nim tak bardzo dokuczliwego, gdyby nie to, że sprzęt ten czasem tak głośno działa, co staje się wręcz nie do zniesienia. Czy wobec tego można temu jakoś zaradzić?
computer-1574533_1920 Co zrobić, aby komputer pracował ciszej

Warto zacząć od czyszczenia

Kiedy komputer z dnia na dzień coraz bardziej dokucza hałasem, który wydobywa się z niego tuż po uruchomieniu, warto pomyśleć o przeczyszczeniu go. Chodzi tu głównie o wentylator. Czasem znajduje się na nim zbyt dużo kurzu, przez co trudniej jest wprawić go w ruch, aby ochłodzić komputer na oczekiwanym poziomie. Podobnie czyszczeniu warto też poddać zasilacz. Wystarczy usunąć zanieczyszczenia, wykorzystując do tego celu odkurzacz lub sprężone powietrze, do wydmuchania kurzu. Można go ewentualnie wymienić na cichszy, jeżeli faktycznie przyczyną jest jego zbyt głośna praca. Gdy sprawa dotyczy komputera stacjonarnego, można śmiało odkręcić pokrywę obudowy i wyczyścić całe jego wnętrze. Zaniedbane komputery potrafią nawet kompletnie odmówić posłuszeństwa. Lepiej nie doprowadzać do tego stanu. W niektórych komputerach jest nie tylko kurz, ale również są pajęczyny i inne zanieczyszczenia, których warto się pozbyć.

Wymiana dysku lub wentylatora

Czasem pomocna w tym zakresie jest wymiana dysku z talerzowego na SSD. Trzeba tylko mięć na uwadze to, by nowy dysk współgrał z dotychczasowymi podzespołami znajdującymi się już w tym urządzeniu. Poza tym do wymiany powinno dojść w momencie, gdy okaże się, że faktycznie powodem głośnej pracy komputera jest dysk talerzowy. Niekiedy wystarczy tylko wymienić stary wentylator na nowy – lepszy. Będzie skuteczniej chłodził komputer i zachowywał się dużo ciszej. Sprawdź wentylatory polecane przez portal komputery360.pl dostępne na https://www.komputery360.pl/cooler-master/czesci-pc/chlodzenie/wentylatory

Wymiana karty graficznej

Jeżeli głośna praca komputera dokucza aż do tego stopnia, można wymienić kartę graficzną na tę z samym radiatorem bez wentylatora. W ten sposób dany element bez wątpienia stanie się zdecydowanie cichszy, a co za tym idzie, cały komputer zacznie pracować w obniżonym tonie.

Wyciszona obudowa

Dziś można kupić dobrą wyciszoną obudowę, która skutecznie tłumi hałasy pojawiające się na skutek pracy komputera. Osoby, które zdecydują się na wymianę starej obudowy na nową, bardziej wyciszoną, muszą rozejrzeć się za taką, która będzie współgrała z podzespołami, jakimi już dysponuje. W grę wchodzi tu również wykonanie samodzielnego wyciszenia. Można to uczynić poprzez zastosowanie specjalnych mat wytłumiających, które stosuje się w motoryzacji. W tym przypadku także się sprawdzą. Trzeba tylko odpowiednio je użyć. Warto też zainwestować w gumowe nóżki, których być może nie ma w obudowie. W ten sposób wyeliminuje się hałas spowodowany drganiami przenoszonymi z obudowy.

Niektóre komputery, choć mają bardzo dobre parametry, głośno pracują, co wpływa na dyskomfort podczas korzystania z tego urządzenia. W dłuższej perspektywie czasu staje się to wręcz nie do zniesienia. Na szczęście jest kilka sposobów na wyciszenie danego sprzętu. Co więcej, nie trzeba od razu iść z komputerem do serwisu. Większość czynności, jak czyszczenie, wymiana wentylatora lub zasilacza, wyciszenie obudowy matami – można wykonać samodzielnie. Czasem nawet niedużym kosztem, a niekiedy wręcz zupełne za darmo, można przerobić swój dawny komputer na cichy i przyjemny w użyciu sprzęt do szerokich zastosowań. Wszystko wskazuje więc na to, że zamiast od razu się denerwować i myśleć o zakupie nowego komputera, lepiej zastanowić się nad wprowadzeniem małych poprawek i udoskonaleniem tego, czym już się dysponuje.

Źródło: Notka PR,

8 thoughts on “Co zrobić, aby komputer pracował ciszej

  1. Bardzo dobry artykuł. Wielu osobom brakuje tak podstawowej, rzeczowej wiedzy. Często spotykam się z sytuacjami w których znajomi proszą mnie o wymianę bóg wie czego bo „za głośno brzęczy”, myśląc że to poważna awaria.
    Teraz już wiem gdzie ich odsyłać 😉

  2. Obudowa to podstawa. Kiedy ona jest słabo wyciszona to komputer będzie buczał nadal. Karta graficzna, jak słusznie zostało zauważone w artykule także odgrywa ważną rolę. Szczególnie Radeony lubią sobie pobuczeć 🙂

  3. Bardzo przydatne wskazówki, zwłaszcza dla tych, którzy jak tylko coś zaczyna się dziać z komputerem, wpadają w panikę 😉 Tak naprawdę wystarczy na chłodno podejść do tematu i skorzystać z powyższych rad 🙂

  4. Z reguły czyszczenie starcza wymiana pasty do tego i można działać , sprawdzić wentylatory w komputerze czy nie hałasują jak tak to wymienić na silent jakieś. Mój komputer po takim generalnym czyszczeniu chodzi tak ze go nie słychać.

  5. Przyznaję dobry poradnik właśnie dla początkujących. Czasami wg mnie po prostu wystarczy wymienić chłodzenie obudowy na te z większymi wiatraczkami i mniejszymi obrotami a w chłodzenie procesora czy sam wentylator warto czasami wydać trochę więcej kasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.