DHCP – co to jest i do czego służy?

W sieci ciągle coś się dzieje. Jedne urządzenia się wylogowują, a inne się właśnie logują. Wciąż pojawiają się nowe komputery. Ręczne przydzielanie adresów IP nie jest oczywiście możliwe, ale istnieje coś takiego jak protokół DHCP, czyli rozwiązanie, którego zadaniem jest dynamiczne przydzielanie adresów IP urządzeniom, które logują się do sieci. Co warto wiedzieć o DHCP?
shutterstock_472067455 DHCP – co to jest i do czego służy?

Protokół DHCP – co to właściwie jest?

DHCP dostarcza węzłom sieci informacje konfiguracyjne. Te informacje to:

  • IP serwera DNS,
  • IP domyślnego routera,
  • IP i maska podsieci.

Jak wspomnieliśmy, DHCP to metoda dynamiczna przydzielania adresów IP. Jest również metoda statyczna, która polega na ręcznym wprowadzaniu adresu IP, kiedy wpisuje się go we właściwościach protokołu TCP/IP. Kiedy adresy przydzielane są dynamicznie, to są jakby wypożyczane na okres około 5 dni. Po tym czasie urządzenie musi się ponownie upomnieć o swój adres IP. Oczywiście największym plusem DHCP jest to, że nie ma konieczności ręcznego wpisywania adresów IP. Ponadto nie ma takiej możliwości, żeby w sieci wystąpił konflikt adresów – różne urządzenia będą miały zawsze inne IP. Jak to wygląda w przypadku polskich dostawców internetu? Np. w ramach internetu światłowodowego w UPC adres serwera DNS jest przydzielany automatycznie przez serwer DHCP. Zatem komputer należy skonfigurować tak, aby adres ten, podobnie jak adres IP, był pobierany właśnie automatycznie.

Interakcja pomiędzy komputerem i serwerem

Interakcja pomiędzy klientem i serwerem składa się z czterech etapów, czyli konkretnie:

  1. DHCPDISCOVER – klient wysyła wiadomość do serwera. Jest to jakby informacja, że potrzebuje on adresu IP.
  2. DHCPOFFER – klient otrzymuje od serwera propozycję adresu IP.
  3. DHCPREQUEST – jeśli klient wybrał IP, to wysyła wiadomość.
  4. DHCPACK – przydzielenie przez serwer tymczasowego adresu IP. Klient musi sprawdzić, czy adres IP nie jest używany przez innego użytkownika sieci. Jeśli nie jest, to wtedy klient wpisuje parametry sieciowe do swojego systemu.

W ramach DHCP ustalany jest również „lease time”, czyli czas korzystania z usługi. To, ile będzie wynosić, powinno być uzależnione od rodzaju sieci. W przypadku sieci domowej okres ten może być długi, ale jeśli mowa o sieci, w której klientów jest wielu, to lepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie maksymalnego czasu tak, żeby nie blokować adresów IP innym urządzeniom.

Definiowanie zakresu adresów IP

Administrator serwera DHCP może ustalać zakres adresów IP, jakie obowiązują dla danej podsieci. Kiedy klient serwera zażąda adresu IP, to otrzyma właśnie adres z tego określonego zakresu. Jak już wspomnieliśmy, administrator ustala również czas dzierżawy, czyli okres, w jakim klient z danego IP może korzystać. Minusem korzystania z DHCP jest fakt, że taki komputer nie będzie się nadawać do uruchomienia aplikacji serwerowej. Podobnie zresztą utrudnione będzie zdalne połączenie z takim urządzeniem.

Serwer DHCP sprawdza ważność okresu dzierżawy poszczególnych adresów IP, a wszystko po to, żeby nieużywane adresy znalazły się w dostępnej puli. Kiedy minie połowa okresu dzierżawy, klient DHCP żąda odnowienia okresu dzierżawy i wtedy serwer DHCP go przedłuża. Analogicznie przesyłane są też inne parametry, które w międzyczasie mogły się zmienić. Jeśli klient przestaje używać danego adresu IP, to wtedy okres dzierżawy wygasa i adres ten może zostać przypisany innemu komputerowi.

DHCP – automatyzacja i ułatwienia

Choć protokół DHCP dla mało zaawansowanego użytkownika jest z pewnością pojęciem nieznanym, to jednak stanowi on element sieci, z jakiej korzystamy na co dzień. Oczywiście zakładając, że nie mamy stałego IP.

14 thoughts on “DHCP – co to jest i do czego służy?

  1. Mimo że mi raczej to nie będzie nigdy potrzebne to i tak warto wiedzieć , że takie coś istnieje i jak to funkcjonuje:) Jak zwykle dużo przydatnych informacji, pozdrawiam!

  2. Dla kogoś kto kiedykolwiek miał w rękach ruter do skonfigurowania to jest wiedza obowiązkowa. Dobry wpis, dla uczniów techników nada się idealnie. Pozdrawiam 😉

  3. No fakt, bez niego sieci by leżały i płakały 😀 Dobry wpis. Jak ktoś będzie próbować skonfigurować serwer lub po prostu ruter wpisik się na bank przyda.

  4. Już samo wspomnienie o tym, że można mieć stałe IP nie posiadając uruchomionego DHCP powinna skusić użytkowników internetu o zdobycie więcej informacji na ten temat 😉 Lepiej nie być śledzonym w sieci

  5. Bardzo fajnie opisane wszystko. Warto właśnie wiedzieć takie podstawy podczas przeglądania internetu co to jest https czy dhcp . Powiem szczerze że wiele osób nieświadomie korzysta z internetu i nawet podstaw nie znają.

  6. Przydał mi się Twój wpis w ramach odświeżenia wiedzy przy budowaniu firmowej sieci. Dzięki! Takie wpisy się ceni. Jak ktoś będzie próbować skonfigurować serwer lub po prostu ruter to się na bank przyda.

  7. Mimo że mi raczej to nie będzie nigdy potrzebne to i tak warto wiedzieć , że takie coś istnieje i jak to funkcjonuje:) Jak zwykle dużo przydatnych informacji, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.